Prawo międzynarodowe - kazusy - ćwiczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2835
Wyświetleń: 4039
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo międzynarodowe - kazusy - ćwiczenia  - strona 1 Prawo międzynarodowe - kazusy - ćwiczenia  - strona 2 Prawo międzynarodowe - kazusy - ćwiczenia  - strona 3

Fragment notatki:

PRAWO MIĘDZYNARODOWE PUBLICZNE
ĆWICZENIA - KAZUSY
24.02.2012
Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała w sprawie zastosowania sankcji gospodarczych w stosunku do państwa A. 2 państwa w tym Wlk. Brytania wstrzymały się od głosu. 3 państwa w tym Chiny były nieobecne. Francja nie wzięła udziału w głosowaniu, a pozostali członkowie głosowali za. Czy ta uchwała została przyjęta?
ODP: Karta Narodów Zjednoczonych, art. 27: W Radzie ONZ jest 15 członków - 6 członków = 9 członków, czyli uchwała została podjęta, ponieważ według Konwencji musi przynajmniej 9 członków być za uchwałą. Państwo A związało się umową międzynarodową przewidującą zakaz stosowania kary śmierci. Jednak pewien sędzia orzekł tę karę na podstawie obowiązujących wcześniej zapisów. Tłumaczył, iż jego decyzja nie może być podst. odpowiedz. tego państwa, bo on, jako sędzia jest niezawisły i podlega tylko ustawom tego kraju, co gwarantuje mu konstytucja. PYT. - Ocenić rozumowanie sędziego
- Ocenić spełnienie przesłanek odpowiedzialności państwa w tej sytuacji.
ODP: Konstytucja RP, art. 9, 89, 91
ODP. - Umowa międzynarodowa jest ważniejszym prawem niż prawo wewnętrzne, dlatego też to, że jest niezawisły nie ma tu nic do rzeczy.
- Państwo musiałoby uchylić wyrok, bo jest niezgodny z prawem - skutek. Sąd - funkcjonariusz państwowy; Szkoda - dla osoby, która takiej kary się spodziewa. Państwa X i Y znajdują się w sporze, który jest rozpatrywany przez Radę Bezpieczeństwa. Państwo X nie jest członkiem ONZ, a państwo Y jest członkiem ONZ i stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa. Rada Bezpieczeństwa zaprosiła państwo X do dyskusji nad omawianym sporem. Państwo Y zaprotestowało.
PYT. Czy państwo Y ma rację?
ODP: Karta Narodów Zjednoczonych, art. 32: Państwo Y nie ma racji, ponieważ państwo X nie będące członkiem ONZ ma prawo zostać zaproszone do dyskusji na temat sporu, który jego też dotyczy, jednak państwo takie nie ma prawa głosu.
Zgromadzenie Ogólne ONZ dokonało wyboru niestałych członków Rady Bezpieczeństwa. Mając na względzie szczególne zasługi jednego z ustępujących członków Rady, Zgromadzenie Ogólne przedłużyło jego kadencję o kolejne 2 lata. PYT. Czy było to zgodne z postanowieniami Karty Narodów Zjednoczonych?
ODP: Karta Narodów Zjednoczonych, art. 23: Niezgodne było to z postanowieniami Karty Narodów Zjednoczonych, ponieważ członek ustępujący nie podlega ponownemu wyborowi na następującą bezpośrednio kolejną kadencję.


(…)

… po podpisaniu, ratyfikacji, przyjęciu lub zatwierdzeniu traktatu oraz przystąpieniu do niego państw może zgłosić zastrzeżenie, chyba że np. zastrzeżenie jest zakazane przez traktat)
30.03.2012
Wyznacz linię podstawową, morskie wody wewnętrzne, oraz max. Szerokość morza terytorialnego i strefy przyległej.
ODP: Konwencja o Prawie Morza, art. 3, 10 (punkt 4 i 6), 10 (punkt 2), 33 (punkt 2)
To samo polecenie…
… powołując się na to, iż wskutek niewykonywania praw do szelfu, wygasły prawa
PYT. Ocenić postępowania państw S i T.
ODP: Konwencja o Prawie Morza, art. 77: Państwa S i T nie mogą eksploatować, ponieważ nie miały na to zgody państwa nadbrzeżnego (N).
Statek państwa A przepłynął przez morze terytorialne państwa B, przewożąc dużą ilość kwasu azotu. Władza państwa B nakazały mu trzymania się wyznaczonego…
… statek badawczy państwa P przepłynął przez morze terytorialne państwa. Służby łączności państwa S wykryły, że statek ten prowadzi nasłuch ich radiostacji wojskowych. W wyniku tej informacji marynarka wojenna tego państwa bez uprzedzenia dokonała desantu na statek i po opanowaniu go doprowadziła go do portu państwa S. PYT. Czy państwo S miało prawo aresztowania statek państwa P? Status statku, czy status…
… państwa A są słuszne?
ODP: Konwencja o sukcesji państw, art. 15: Nie, ponieważ umowy zlokalizowane, nie podlegają tylko prawu przesuwalności granic. Z winy pierwszego oficera statku japońskiego (Japończyka), na morzu otwartym doszło do kolizji ze statkiem rosyjskim z winy oficera. Wskutek zderzenia, statek rosyjski zatonął, zginęło też kilkoro członków załogi. Rosyjska marynarka wojskowa zatrzymała…
… podwodną, która nie była naniesiona na mapę. Kolizja spowodowała kosztowne naprawy. Rząd państwa W od państwa T zażądał zwrotu kosztów naprawy. PYT. Czy na państwie T spoczywa obowiązek odszkodowania?
ODP: Konwencja Prawa Morza, art. 24: Państwo T powinno podać informację o skale do wiadomości dla państwa W.
Dodatkowy Kazus
Gdzie można rozpocząć pościg?
Kto może realizować pościg?
Kiedy należy przerwać…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz