Opracowanie ma 17 stron i stanowi kompleksowy zbiór informacji z dziedziny prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. W notatce opisane zostały cechy polskiej konstytucji, jej ewolucja od 1989 roku. Scharakteryzowane zostały źródła prawa wymienione w Konstytucji. Przybliżony został tryb uchwalania konstytucji. Poruszony został temat czynnych i biernych praw wyborczych, opisane stanowisko prezydenta. Prawo konstytucyjne zostało ujęte w sposób problemowy, pozwalający na zrozumienie i zapamiętanie zasad i instytucji ustrojowych. Omówione zostały najważniejsze instytucje państwowe: Sejm, Senat, Zgromadzenie Narodowe, Trybunał Konstytucyjny, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów. Opisano również formy ochrony konstytucyjności jak skarga konstytucyjna. Wymieniono prawa i wolności jednostki wynikające z konstytucji zwanych katalogiem praw i wolności konstytucyjnych. Przybliżono również temat niezawisłości sędziów oraz związane z nim gwarancje. Notatka Prawo konstytucyjne to dokument bardzo pomocny w nauce tego przedmiotu.
Cechy konstytucji:
1. szczególna treść: polega na zakresie i sposobie regulowanej przez konstytucję materii. Konstyt. to jedyna ustawa obowiązuj. w państwie ,która kompleksowo reguluje całokształt zagadnień dotycząc.:
1. zasad ustroju politycznego państwa 2. relacje między państwem a obywatelem, określenie podstawowych praw , wolności i obowiązków jednostki
3. normy określające stosunek prawa wewnętrznego do międzynarodowego.
2. szczególna forma: - polega na szczególnej nazwie (sama nazwa konstytucja)
- polega na szczególnym trybie ustalania, uchwalania konstytucji oraz wszelkich zmian wprowadzanych do niej.
Chodzi tu o szczególne wymogi np. by dokonać zmiany konstytucji - potrzebne jest 2/3 głosów posłów .
3. najwyzsza moc prawna: jest to nadrzędność konstytucji w systemie prawa.
Konstytucja jest ustawą szczególną , ustawą zasadniczą ,a więc :
1-.jest zbiorem praw kardynalnych stanowiących fundament politycznego i społecznego ładu, gwarantuje prawa ,wolności i obowiązki jednostki.
2-.Zawiera podstawowe zasady dotyczące treści prawa , określa jego formy i tryb stanowienia(kompetencje organów do wydawania aktów prawnych określonego rodzaju)
3-.Zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii aktów normatywnych, jest więc aktem w tej hierarchii nadrzędnym.
Cechy Konstytucji jako ustawy zasadniczej.- całościowo reguluje najważniejsze sprawy w państwie, tworzy podstawę i jest początkiem całego systemu prawnego w państwie, zawiera postanowienia odnoszące się do podstawowych zasad ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego państwa, organizacji, zadań i kompetencji oraz wzajemnych relacji między organami państwa a także podstawowe przepisy dotyczące samorządu terytorialnego , określa podstawowe prawa i obowiązki obywatelskie- ma najwyższą moc prawną: wszystkie inne ustawy i akty prawotwórcze muszą być z nią zgodne, służą one rozwijaniu i stosowaniu zasad zawartych w konstytucji- jest uchwalana lub zmieniana przez najwyższy organ ustawodawczy państwie w specjalnym trybie legislacyjnym (który ma na celu uniemożliwić zmianę konstytucji w pochopny sposób), wymagającym znacznie wyższego stopnia zgodności poglądów na jej treść niż tryb wymagany dla uchwalenia innych ustaw- nazwa „konstytucja” przysługuje tylko ustawie zasadniczej- ma na celu zapewnienie stabilności państwa i poszanowanie praw obywateli- podsumowując powyższe: konstytucja spośród ogółu ustaw wyróżnia się treścią, mocą prawną, trybem uchwalania lub zmieniania, nazwą i
(…)
… wypowiada umowy międzynarodowe, czuwa nad przestrzegan. Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeń. Państwa. Jest zwierzchn. sił zbrojnych, nadaje obywatelstwo polskie, stosuje prawo łaski, przyznaje ordery i odzanczenia, wydaje roporządz, postanow. i zarządzenia, ma rawo zwołania Rady Gabinetowej może zwracać się z orędziem do Sejmu, Senatu,Zgromadz.Narodowego.,reprezentuje państwo w stosunkach…
…. Prezydent nie może piastować innego urzędu ani pełnić żadnej f-cji publicznej, z wyjątkiem związanych ze sprawowanym urzędem. Organem pomocn. prezydenta jest Kancelaria Prezydenta RP. Prezydent za naruszenie Konstytucji, ustawy lub popełnienie przestępstwa może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (odpowiedzialn. konstytucyjna) Prezydent musi składać oświadczenia o stanie majatk…
… rządu - udział w proceie powoływania rządu (desygnowanie premiera), zwołanie Rady Gabinetowej/
Wygaśnięcie mandatu prezydenckiego.
Mandat prezydencki wygasa przed upływem 5 lat wyniku opróżnienia urzędu w przypadku:
— śmierci prezydenta
—zrzeczenia się urzędu
— stwierdzenie nieważności wyboru prezydenta
— uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu…
… lub w zakresie urzędowania; procedura:
— wniosek 140 członków Zgromadzenia Narodowego do Marszałka Sejmu
— Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej składa sprawozdanie Zgromadzeniu Narodowemu
— Zgromadzenie Narodowe podejmuje uchwałę o postawieniu prezydenta w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu, 2/3 ustawowej liczby członków.
Sejm RP. Organizacja i dzialanie. Posiedzenie Sejmu to zgromadzenie…
… parlamentu
• nie może być adresatem interpelacji i zapytań
• odpowiedzialność za celowość prowadzonej polityki konsekwencją jest utrata urzędu
Odpowiedzialność konstytucyjna
Występuje za naruszenie konstytucji i ustaw tzw. delikt konstytucyjny odpowiada przed Trybunałem Stanu, ta odpowiedzialność ma charakter obiektywny; badany jest tylko fakt naruszenia ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)