Prawo i Sąd pod zaborami - Prawo administracyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo i Sąd pod zaborami - Prawo administracyjne - strona 1 Prawo i Sąd pod zaborami - Prawo administracyjne - strona 2

Fragment notatki:

Prawo administracyjne Etapy rozwoju Dopiero XIX w, przyniósł rozwój administracji działającej w ramach prawa a przynajmiejna podstawach prawnych.
Prawo administracyjne wyróżnia się swoją wielostronnością, szerokością zakresu i różnolitością obejmowanych materii. Ogólna teoria administracji głosi, że jest ona praktycznym zastosowaniem konstytucji. Rozumiano, że spośród dwóch sfer działalności: policyjno-ochronnej i nakazujaco-zakazującej , wyróżniają się działania mające na ceku wzrost roli państwa.
Granice działalności administracji określały w XIX w. zasady: legalności - która doprowadziła między innymi do rozwoju sądownictwa administracyjnego Odpowiedzialności nie tylko urzędnika ale i państwa za szkody wyrządzone obywatelom przy wykonywaniu funkcji państwowych
Problemy organizacji administracji Ścieranie się tendencji centralizacji i decentralizacji Ścieranie się koncentracji (skupienie władzy w rękach jednego urzędnika) i dekoncentracji (rozdzielenie uprawnień pośród wielu osób) Kolegialność kontra kierownictwo jednosobowe organy mogły być związane przez ustawy i akty organu wyższego rzędu bądź swobodne w działaniu Administracja kontra biurokracja(początkowo znaczyła tyle co zatrudnianie fachowców którzy urzędują w biurach i miała pozytywny wydźwięk)
Zakres prawa administracyjnego Dzieli się na: Prawo ustroju organów administracji Prawo materialne - r5eglamentujące różne dziedziny życia. Państwo prawa czyli praworządne było urzeczywistnieniem dążenia liberałów, opierało się na uznaniu podziału władz i zapewnieniu praw i wolności obywatelskich. Ich gwarancja była odpowiedzialność konstytucyjna i parlamentarna rządu i ministrów, sądownictwo administracyjne, rozbudowany samorząd. Państwo0 prawa było zbudowane w hierarchii norm: najwyższą była ustawa zasadniczą. Zgodnie z konstytucja wydawano ustawy zwykłe, te zaś służyły za podstawę prawną rozporządzeń, zarządzeń okólników i innych aktów normatywnych administracji. Zapewnieniu realizacji państwa prawa było sądownictwo administracyjne. W XIX w. z prawa administracyjnego zaczęły wyłaniać się dalsze gałęzie prawa jak prawo pracy i ubezpieczeń określanej mianem skarbowości. Sądownictwo administracyjne Jego zadaniem jest rozpatrywanie skarg obywateli na sprzeczne z normami wyższego rzędu decyzje administracyjne(niezawisłe od administracji).
W Prusach sąd administracyjny powstał w latach 1872 1883, i powierzono go w znacznej części samorządom. Wnoszono skargę do wydziału powiatowego, ewentualne odwołanie szło do wydziału obwodowego w rejencji(ważniejsze sprawy także I instancjia), sądem III instancji był ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz