Prawo handlowe - umowa ubezpieczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - umowa ubezpieczenia - strona 1 Prawo handlowe - umowa ubezpieczenia - strona 2

Fragment notatki:

UMOWA UBEZPIECZENIA Każdej działalności ludzkiej towarzyszy możliwość powstania określonych szkód i strat, nie tylko w wyniku błędnie podejmowanych decyzji, lecz również wskutek zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, gradobicie, nieszczęśliwy wypadek itd. Zdarzenia losowe charakteryzują się tym, że nie zależą od woli osoby, której dotyczą, oraz tym, że nie można wysunąć żadnych prognoz co do wypadków losowych, jakie mogą zdarzyć się w przyszłości. Zjawiska te można jednak przewidzieć statystycznie. Można więc na przykład w miarę dokładnie przewidzieć, ile w ciągu roku zdarzy się na terenie kraju wypadków drogowych. Ta możliwość statystycznego uchwycenia wypadków losowych jest niezwykle istotna, decyduje ona bowiem o możliwości pra­widłowego ustalenia stawek ubezpieczeniowych.
Zniwelowanie ujemnych skutków zdarzeń losowych jest możliwe przy zastosowa­niu różnych rozwiązań. Możliwe jest, po pierwsze, rezerwowanie części dochodów uzyskiwanych przez każdą działającą jednostkę w celu stworzenia odpowiedniego fun­duszu na pokrycie ewentualnych szkód i strat. Nazywa się to samoubezpieczeniem. Samoubezpieczenie nie powoduje jednak żadnego rozłożenia ryzyka na inne pod­mioty i obciąża jedynie podmiot dotknięty wypadkiem losowym. Toteż znacznie po­ważniejsze znaczenie z punktu widzenia gospodarki mają inne rozwiązania. Polegają one albo na tworzeniu przez państwo specjalnych funduszy, dla pokrywania szkód powstałych na skutek wypadków losowych, bądź na tworzeniu funduszy w drodze pobierania składek od samych zainteresowanych. Ten właśnie sposób powszechnie nazywa się ubezpieczeniem. Wśród ubezpieczeń należy wyróżnić dwa ich podstawo­we rodzaje: ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia gospodarcze.
Ubezpieczenia społeczne związane są bezpośrednio ze stosunkiem pracy. Ich przedmiotem jest życie, zdrowie, zdolność do pracy itd. Wśród ubezpieczeń społecz­nych wyróżnić można dalsze ich rodzaje, jak np. ubezpieczenia emerytalne, chorobo­we, od wypadków przy pracy itd.
Ubezpieczenia gospodarcze nie są związane ze stosunkiem pracy. Ich przedmio­tem jest majątek (bądź osób fizycznych, bądź osób prawnych) albo dobra osobiste, które narażone są na wypadki losowe, takie jak życie, zdrowie. W związku z tym, że przedmiotem ubezpieczeń gospodarczych mogą być bądź mienie, bądź dobra osobi­ste, przeprowadza się dalszy podział na ubezpieczenia majątkowe i osobowe.
W ubezpieczeniu majątkowym zakład ubezpieczeń udziela ochrony osobom fi­zycznym, prawnym oraz innym jednostkom organizacyjnym przed skutkami zda­rzeń losowych w ubezpieczonym mieniu oraz z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Celem tych ubezpieczeń jest więc pokrycie szkód majątkowych spowodowanych zda­rzeniami takimi jak pożar, gradobicie, pomór zwierząt, kradzież itd.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz