To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UMOWA SPEDYCJI Szeroki rozwój transportu we wszystkich dziedzinach gospodarki wywołał wzrost zapotrzebowania na usługi towarzyszące związane z transportem. Do obowiązków przewoźnika należy przewiezienie rzeczy z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia. Osoba zainteresowana skorzystaniem z przewozu może być jednak zainteresowana także w innych usługach pomocniczych, a w szczególności np. w wyborze najlepszego sposobu przewiezienia ładunku, w zawarciu umowy z przewoźnikiem, w prawidłowym opakowaniu towaru, w dostarczeniu towaru z miejsca jej zamieszkania, siedziby, magazynów itd. do punktu, w którym rzecz może być nadana do przewozu, w odbiorze przesyłki z docelowego punktu przewozu i doręczeniu jej odbiorcy, jak również w innych jeszcze dodatkowych usługach. Tego typu usługi świadczą właśnie przedsiębiorstwa spedycyjne . Umowa spedycji polega na tym, że spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Spedytor może przy tym występować w imieniu dającego zlecenie.
Umowa spedycji w postaci nadanej jej przez kodeks cywilny jest zawsze umową o charakterze ekwiwalentnym, bowiem wynagrodzenie stanowi istotny składnik tej umowy. Wynika to zresztą z faktu, że spedytorem może być tylko przedsiębiorstwo zawodowo trudniące się spedycją. Toteż do usług spedycyjnych wykonywanych nieodpłatnie bądź odpłatnie, lecz niezawodowo przepisy k.c. o umowie spedycji nie mają zastosowania. Spedytor, choć występować może bądź w imieniu własnym, bądź w imieniu dającego zlecenie, działa jednak zawsze na jego rachunek, toteż gospodarcze sutki działania dotyczą zawsze dającego zlecenie.
Umowa spedycji jest umową konsensualną, do jej zawarcia wystarczają bowiem zgodne oświadczenia woli stron.
Przepisy o umowie spedycji mają z założeniu charakter subsydiarny. Stosuje się je do umowy spedycji o tyle, o ile nie jest ona uregulowana odrębnymi przepisami o charakterze lex specialis. Umowa spedycji precyzuje zwykle zakres usług, jakie świadczyć ma spedytor. Może on bowiem zobowiązać się do świadczenia wszystkich usług spedycyjnych, niektórych z nich lub nawet tylko jednej. Z reguły podstawowym obowiązkiem spedytora jest zorganizowanie nadania przesyłki, z czym związane jest zawarcie umowy z przewoźnikiem. Do obowiązków spedytora należy przy tym dokonanie wyboru odpowiedniego przewoźnika.
Niekiedy spedytor sam nie jest w stanie wykonać wszystkich usług spedycyjnych związanych z poszczególnymi fazami przewozu. W takich wypadkach może on posłużyć się dalszymi spedytorami. Odpowiedni dobór przewoźników, jak również dalszych spedytorów, jest z punktu widzenia nie tylko klienta, lecz i spedytora niezmiernie istotny. Jest on bowiem za nich odpowiedzialny, chyba że nie ponosi winy w
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)