Prawo do wolności-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo do wolności-opracowanie - strona 1 Prawo do wolności-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Człowiek powinien zawsze wybrać prawdę. Aksjologia - nauka o wartościach. Jeżeli człowiek wybiera prawdę, poszerza swoją wolność. Granicą wolności jest prawda i wolność drugiego człowieka.
Prawo do wolności jest podstawowym prawem każdego człowieka. Świadomość tego prawa wykształciła się dopiero pod koniec XVIII w. Chrześcijaństwo nigdy nie przyzwalało na ograniczenie praw człowieka, ponieważ Pan Bóg stworzył człowieka wolnym. Prawo do wolności jest najpierw prawem do wolności sumienia i wolności przekonań religijnych. Wolność jest początkiem wszystkich praw. Wolność jest ograniczona prawem moralnym. Wolność może być zmniejszona przez lęk. Lęk jest sprawą wewnętrzną i można nad nim panować. Strach natomiast jest rodzajem zamroczenia. Strach ogranicza wolność. Wolność ogranicza także niewiedza. Wolność jest zmniejszona przez masową sugestię i dokonuje się to najczęściej za pomocą środków przekazu. Ulegają jej ludzie słabsi. Masowa sugestia pojawia się poprzez badanie opinii publicznej. Jest to uleganie poglądom masy. Człowiek chce być wolny mimo wszelkich przeciwności, bo to należy jego istoty i istnienia. Prawda jest u podstaw wolności i dla człowieka jest moralnym imperatywem - nakazem sumienia. Poprzez wolność człowiek stwarza siebie. Wolność nakłada na dziennikarzy, wydawców i producentów odpowiedzialność za konsekwencje przekazu medialnego. Wolność jest zagwarantowana we wszystkich konstytucjach demokratycznych. Wolność niesie odpowiedzialność. Odpowiedzialność ma różne płaszczyzny:
Prawną
Społeczną
Etyczną
Religijną
Odpowiedzialność zobowiązuje poprzez sumienie. Istnieje odpowiedzialność retrospektywna za akty dokonane i za efekty działań. Jest to oglądanie siebie i swoich działań w świetle swoich obowiązków. Istnieje też odpowiedzialność prospektywna, czyli odpowiedzialność za zadanie do wykonania. Odpowiedzialność obejmuje czyny osobiste i czyny innych osób, których jesteśmy współtwórcami (namowa, pochwała, szantaż, przemieszanie). Można pochwalić za dobro lub za zło. Szantaż to rodzaj strachu, który chce się wywrzeć na człowieku. Istnieje też odpowiedzialność za ochronę dóbr osobistych drugiego człowieka. Odpowiedzialność obejmuje zarówno czyny osobiste, jak i czyny innych osób. Czyn wykonany lub niewykonany jest szansą nieodwracalną. W każdym czynie człowiek kształtuje siebie lub innych. Działania przeciwko godności człowieka:
W Dziennikarskim kodeksie obyczajowym; Ochrona dóbr osobistych nie może być naruszona. Dopuszcza się natomiast informacje o prywatności życia osób pełniących funkcje publiczne, gdy osoba swoją prywatność wprowadza do życia publicznego. Niedopuszczalne jest używanie słów obelżywych, które godzą w godność człowieka; stawianie zarzutu, które go poniżają w opinii publicznej, narażają na utratę zaufania, stosowanie szantażu.

(…)

… do nich: obelga, oszczerstwo, obmowa, szyderstwo, intrygi, osądy, dyskryminacje, niszczenie autorytetu i wszelkiego rodzaju pomówienia.
Obelga polega na tym, że jest skierowana do osoby, którą się chce upokorzyć. Obelga znieważa przez to, że ukazuje mało cynicznie daną osobę. Obelgą jest to, gdy dziennikarz niszczy kogoś, podpisując to swoim nazwiskiem. Jest to wykroczenie przeciw sprawiedliwości i miłości. Oszczerstwo jest zniesławieniem - chce się zniszczyć kogoś skrycie i potajemnie. „Śmierć cywilna”. Dobre imię jest bardzo cenne/ Jest to wykroczenie przeciw sprawiedliwości i prawdzie. Można popełnić je także złośliwym przemilczaniem cudzych zasług.
Obmowa - niesprawiedliwa wypowiedź, która narusza dobre imię człowieka. Dziennikarz w przypadku osoby publicznej jest zobowiązany podać prawdziwe fakty o danej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz