Prawo, a moralność

Nasza ocena:

5
Pobrań: 434
Wyświetleń: 1729
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo, a moralność - strona 1 Prawo, a moralność - strona 2 Prawo, a moralność - strona 3

Fragment notatki:

PRAWO A MORALNOŚĆ Moralność - ogół norm, ocen i wzorów postępowania odnoszących się do pojęć dobra, słuszności i sprawiedliwości.
Relacje treściowe prawa z moralnością to związek merytoryczny między normami prawnymi - adresat: osoba fizyczna i prawna a m oralnymi - adresat osoba fizyczna. 1. Przekroczenie normy moralnej nie narusza normy prawnej np.: chciwość, donosicielstwo 2. Przekroczenie normy prawnej nie narusza normy moralnej.
3. Spełnienie normy prawnej narusza moralną i odwrotnie np.: eutanazja Re lacje systemowe dotyczą hierarchii obu systemów względem siebie. 1. Nadrzędność prawa nad moralnością (doktryny pozytywistyczne).
2. Nadrzędność moralności nad prawem (doktryny prawa natury).
3. Odrębność obu systemów (nurt współczesny).
Relacje struktur alne to forma powiązania prawa i moralności np.:
1. Inkorporacja zasad moralnych do prawa. Np.: prawo do życia, do wolności osobistej, do ochrony zdrowia, 2. Odesłania w prawie do zasad moralnych.
odesłania bezpośrednie tj. klauzule generalne tj. normy nie precyzujące praw i obowiązków. Np.: zasada słuszności, dobrej wiary, współżycia społecznego odesłania pośrednie stanowią terminy wartościujące zawarte w przepisach prawa a sformułowane przez doktrynę prawniczą. Np.: znęcanie się, niewdzięczność, dobro dz iecka, niskie pobudki. 3. Powiązania interpretacyjne przejawiają się w czynnych działaniach organów stosujących prawo, w których organ bezpośrednio odnosi się do zasad moralnych przeprowadzając wykładnię np.: per analogiam, a fortiori .
Relacje funkcjonaln e stanowią nieustanne oddziaływanie prawa i moralności przyczyniając się do kształtowania humanitarnych i sprawiedliwych postaw moralno-prawnych.
Pojęcia: analogia legis - wnioskowania z podobieństwa ustawy w danej gałęzi prawa analogia iuris - wnioskowanie z podobieństwa normy wtórnej dedukowanej z normy pierwotnej delikt prawa cywilnego - czyn niedozwolony rodzący zobowiązanie sprawcy do poszkodowanego rozstrzygany w formie procesu prywatnego. definicja legalna - to zapis znaczenia danego zwrotu ustalony na gruncie aktów prawnych decyzja administracyjna - wiążące rozstrzygnięcie w formie aktu prawnego w postępowaniu między organem administracji publicznej a stroną dyspozyc ja - to część normy prawnej wyznaczająca sposób zachowania (nakaz, zakaz lub dozwole nie) dyrektywa domniemania języka potocznego - wiążące organ stosujący prawo zalecenie doktrynalne wykładni językowej o interpretacji znaczenia tekstu prawnego zgodnie ze znaczeniem słów języka potocznego

(…)

… opartego o przeciwieństwo przesłanek do skutków prawnych jakie rodzi dana przesłanka
zasada nieretroakcji - lex retro non agit o ile przepis rodzi niekorzystne skutki prawne dla adresata
zasada in dubio pro reo - w przypadku wątpliwości należy orzec na korzyść oskarżonego
nullum crinem, nulla poena sine lege - nie ma przestępstwa i nie ma kary bez ustawy obowiązującej w momencie popełnienia przestępstwa
zasada res iudicata - sprawą osądzoną uważa się za rozstrzygniętą a wyrok sądu za prawdę
zasada ignorantio iuris nocet - zgodnie z nią, nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej
zasada dura lex sed lex - należy bezwzględnie stosować się do przepisów ustawy niezależnie od uciążliwości i konsekwencji
zasiedzenie - to sposób nabycia określonego prawa do rzeczy wskutek upływu czasu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz