Prawa ekonomiczne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1232
Wyświetleń: 4984
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawa ekonomiczne - wykład - strona 1 Prawa ekonomiczne - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Przykłady praw ekonomicznych i ich rodzaje (np.: prawo przyczynowo-skutkowe, współistnienia, funkcjonalne)
Prawa ekonomiczne są to wzajemne więzi między istotnymi cechami różnych zjawisk ekonomicznych mające charakter ogólny, konieczny, nieprzypadkowy i stosunkowo trwały.
Rodzaje praw ekonomicznych:
prawa przyczynowe (przyczynowo - skutkowe), oznaczają, że po zdarzeniu A następuje zdarzenie B, przy czym A jest przyczyną a B jest skutkiem
prawa funkcjonalne, występują pomiędzy ilościowo wymiernymi kategoriami np. popyt jest funkcją ceny, podaż też jest funkcją ceny.
prawa współistnienia czyli łączne np. prawo popytu i podaży
postępowania ludzi, oddziałuję na bodźce ekonomiczne
splotu działań ludzkich, wymiana rezultatów swojej działalności
techniczno-bilansowe, czyli relacje nakładów i wyników zdeterminowane określoną techniką
Cechy praw ekonomicznych:
obiektywny charakter praw ekonomicznych; są niezależne od podmiotu, od świadomości.
stochastyczny, czyli statystyczny charakter praw polega na tym, że przejawiają się w dużej liczbie zjawisk, a w poszczególnych pojedynczych mogą być odstępstwa.
historyczny - ograniczone są warunkami i czasem - dotyczą konkretnego warunku
Rzadkość - jedno z podstawowych pojęć ekonomii, określające ograniczoną ilość zasobów w stosunku do nieograniczonych potrzeb.
Rozbieżność pomiędzy nieograniczonymi potrzebami a ograniczonymi zasobami, służącymi ich zaspokajaniu powoduje, że nie wszystkie potrzeby będą mogły być zaspokojone jednocześnie. Potrzeby pozostają względem siebie w stosunku konkurencyjnym - zaspokojenie jednej oznacza konieczność rezygnacji z zaspokojenia określonej części pozostałych potrzeb. Tym samym rzadkość zmusza do racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami celem zaspokojenia konkurencyjnych potrzeb.
Zasada racjonalnego gospodarowania może być sformułowana w dwóch wymiarach:
Maksymalizacja efektów, przy założonym poziomie nakładów
Minimalizacja nakładów, przy założonym poziomie efektów
Racjonalność postępowania wymaga, aby podmiot zbierał i analizował przy pomocy rozumu wszystkie informacje niezbędne do podjęcia właściwej decyzji o alokacji zasobów. Oznacza to, że postulat racjonalności wymaga od podmiotu znajomości wszystkich tych informacji oraz zdolności do ich właściwego przetworzenia.
Gospodarowanie jest to działalność ludzka, indywidualna i zbiorowa, która prowadzi do zaspokojenia materialnych potrzeb człowieka. Działalność ta polega na porównywaniu korzyści oraz kosztów i jest połączona z wyborem najlepszej dostępnej możliwości.
Proces gospodarowania obejmuje:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz