Prasa w Wielkiej Brytanii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 581
Wyświetleń: 2114
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prasa w Wielkiej Brytanii - strona 1 Prasa w Wielkiej Brytanii - strona 2 Prasa w Wielkiej Brytanii - strona 3

Fragment notatki:

Prasa - Wielka Brytania
Ogólna charakterystyka prasy w UK - Prasa w Wielkiej Brytanii jest wyjątkowo skoncentrowana. Połączenia i przejęcia w segmencie gazet stały się na wyspach brytyjskich normą poczynając od przełomu XIX i XX w. Obecnie wymagana jest opinia Komisji ds. Konkurencji w przypadku możliwych połączeń gazet, których nakład jest wyższy od pół miliona sprzedanych egzemplarzy. Mimo ograniczeń proces koncentracji mediów dalej postępuje, czego dowodem jest wskaźnik - 86% gazet ogólnokrajowych kontrolowanych przez zaledwie 4 wydawców - News International, Trinity Mirror, Northern and Shell, oraz Daily Mail and General Trust.
Istnieje ogromny narodowy sektor podzielony na 14 codziennych i 15 niedzielnych tytułów. Około 60 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii czyta krajową gazetę codzienną, a 70% niedzielną.
Brytyjski sektor prasowy jest podzielony na trzy rynki. 'Jakościowy', 'pośredni' i 'popularny'. Wszystkie 'popularne' i 'pośrednie' gazeta są tabloidami. Rynek pośredni znacznie się jednak pomniejszył w latach 60-tych, teraz ulegając marginalizacji. Wśród kategorii tabloidów niektóre tytuły z powodu wyglądu pierwszej strony określa się jako `red-tops'. Ten termin jest często używany jako wyraz pogardy przez gazety, które uważają się za poważniejsze.
Na terenie Zjednoczonego Królestwa jest wydawanych około 1,300 lokalnych gazet, głównie weekendowych. Jednak największa z nich - the West Briton sprzedaje nie całe 50,000 kopii, do tego tygodniowo. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii istnieje co najmniej 25 darmowych tytułów z nakładem przewyższającym 100,000 egzemplarzy
Dzienniki Prestiżowe
The Daily Telegraph - ukazuje się od 1855 - początkowo jako gazeta masowa, o nieco lżejszym charakterze, dzisiaj ma opinię dziennika prestiżowego. Konserwatywna, wyznająca tradycyjne wartości , wyraża poglądy bliskie byłej premier M. Thatcher.
W 1985 - zakupiony przez kanadyjskiego magnata Conrada Blacka (posiada około 200 tytułów). 18 stycznia 2004 roku Conrad Black został usunięty ze stanowiska prezesa zarządu Hollinger International po pojawiających się zarzutach o nadużycia finansowe. Dziś jest własnością Press Holdings Limited, firma należąca do braci Barclayów. Jest ulubioną gazetą brytyjskiej klasy średniej.
W 2002 roku Telegraph osiągnął status najlepiej sprzedającej się gazety wielkoformatowej w Wielkiej Brytanii z przeciętnym dziennym nakładem w wysokości 920,000 egzemplarzy. W tym samym czasie The Times osiągał 620,000 sztuk, The Independent 230,000, a The Guardian 400,000.
Osobiste powiązania pomiędzy ekipą redakcyjną, a przywódcami konserwatywnej partii Torysów są na tyle silne, że gazeta zyskała bardzo silny wpływ na partyjnych aktywistów przejmując niemal rolę opiniotwórczego lidera ugrupowania. Z tego powodu gazeta bywa złośliwie nazywana The Torygraph.


(…)

… się ukazywać w 1823 roku
Socjologiczne „New Society” - (1962) lewicujący
Czy magazyny dotyczące sportów specyficznych dla GB - jak golf czy krykiet
DODATKOWO:
Co z agencjami prasowymi? Reuters - agencja prasowa - głównie informacje ekonomiczne i gospodarcze
Extel - Exchangign Telegraphic Company Sprawa timesa :
Możesz żądać przeprosin, podpisz petycję do Timesa
Felieton Gilesa Corena zamieszczony w gazecie…
… powierniczego, który czuwa nad merytorycznym poziomem i polityczną niezależnością pisma - w skład komitetu wchodzą osoby cieszące się publicznym zaufaniem.
Oprócz regularnego wydania The Times (nakład w połowie 2004 r. ok. 650 tys. egzemplarzy) od 1822 r. ukazuje się też siostrzany, ale redagowany przez odrębny zespół The Sunday Times, a od 1914 r. literacko-kulturalny The Times Literary Supplement. Od 1…
… się w 1665 r. Gazeta jest oficjalnym dziennikiem rządowym Wielkiej Brytanii. Posiada też oddzielne wydania w Edynburgu i Belfaście.
Tabloidy ukazujące się w niedzielę
Middle-market tabloidu, czyli tabloidu ze „średniej półki”
The Mail on Sunday - pierwszy egzemplarz powstał w 1982 r. Jest niedzielną kontynuacją Daily Mail (jednak w obu gazetach są osobne redakcje). Profil skierowany jest w prawą stronę…
… The Times oburzył nie tylko przedstawicieli starszego pokolenia Polaków w Wielkiej Brytanii. Młodzi polscy imigranci zachęcają do podpisywania petycji do redakcji brytyjskiego dziennika z żądaniem przeprosin. Zjadliwy tekst oskarżający Polaków o antysemityzm i pogrom społeczności żydowskiej wywołał żywą reakcję środowisk polonijnych. "The Times" odmawia sprostowania publikowanych przekłamań…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz