Prasa masowa w Wielkiej Brytanii - referat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prasa masowa w Wielkiej Brytanii - referat - strona 1 Prasa masowa w Wielkiej Brytanii - referat - strona 2 Prasa masowa w Wielkiej Brytanii - referat - strona 3

Fragment notatki:

Prasa masowa - Wielka Brytania Wstęp W roku 1712 wprowadzono w Anglii bardzo wysoki podatek prasowy, wielokrotnie podwyższany przez angielski parlament. Zniesiono go w roku 1836. Dzięki temu wydarzeniu stało się możliwe wydawanie tanich gazet. W 1855 roku w Londynie wydano pierwszą tanią gazetę, jaką była „The Daily Telegraph”.
Cechy nowego rodzaju gazet:
- niska cena
- przystępność zrozumiała treść
- umiarkowanie konserwatywne poglądy., - tematyka- human interests, - wzbogacenie form dziennikarskich, - agresywne techniki reklamowo- marketingowe,
- grupa docelowa tych gazet- klasa średnia. Pionierzy prasy masowej:
George Newnes- założyciel tygodnika „Tit-bits”- 1881 rok
Alfred Harmsworth- „The daily mail”- 1896 rok. “The daily mirror”- 1903 rok
Obecnie dwie najpopularniejsze gazety brukowe w Anglii to “The Sun” I “The daily mirror”. T he Sun - poranny dziennik brytyjski.
Historia Znany współcześnie The Sun powstał 17 listopada 1969 roku. Jego korzenie jednak sięgają roku 1911, kiedy to Zrzeszenie Handlowców wydało publikację strajkową Daily Herald. Tytuł przerodził się w dziennik i w roku 1933 stał się najlepiej sprzedawaną gazetą na świecie z nakładem bliskim 2 milionom egzemplarzy.
W latach 60. ubiegłego wieku Daily Harald, oficjalny dziennik Kongresu Zrzeszenia Handlowców (The Trades Union Congress), miało prawdziwe kłopoty. Wydawca naciskał na redakcję, wymuszając na niej publikację tekstów zgodnych z jego interesem politycznym. Tytuł szybko stał się dla brytyjskich handlowców głównym narzędziem lobbingu. To jednak obróciło się przeciw wydawcy i, w związku z brakiem obiektywizmu, dziennik szybko stracił czytelników.
W 1964 tytuł Daily Herald kupiło International Publishing Corporation. Jednak renoma tytułu na rynku prasowym była tak niska, że nowy wydawca postanowił je zamknąć, a w jego miejsce otworzyć nowy dziennik. Tak powstał The Sun, początkowo kierowany do młodych, aktywnych ludzi, absolwentów uniwersytetów i politechnik.
Wydawca The Sun założył wysoki dwumilionowy nakład, jednak ten nie został osiągnięty. W połowie roku 1969 sprzedaż wynosiła 850 tys. (co jest wielkością niezbyt imponującą jak na rynek brytyjski) i tytuł zaczął przynosić straty.
W lipcu 1969 roku International Public Corporation ogłosiło, że nie może dłużej wydawać The Sun i przymierzało się do sprzedaży dziennika. Rozpoczęły się negocjacje z Rupertem Murdochiem, który zainteresował się przejęciem upadającego pisma i przeniesieniem go w struktury wydawanego przez siebie tabloidu News Of The World. Murdoch zapewnił jednak, że tytułu nie zamknie ani nie połączy z innym.


(…)

… na Partię Pracy. Z kolei już w wyborach roku 1979 redakcja opowiedziała się za Torysami. Gazeta stara się być prawdziwą czwartą władzą, która patrzy na ręce władzy. Dziennik jest do tego stornia silny, że jeden z ministrów rządu Torysów powiedział: Nie mamy opozycji w Izbie Gmin. Prawdziwą opozycję mamy w The Sun.”
W wyborach 1997 i 2001 roku The Sun poparł Partię Pracy i rząd Tony'ego Blaira…
… roku ustanowił on nawet kilka zasad politycznych, jakimi miał się kierować jego ukochany tytuł. Były to: „1 Bezwarunkowe wspieranie wysiłków dla pokojowego odzyskania jedności Niemiec,
2 Pojednanie między Żydami a Niemcami, a także wspieranie prawa narodu izraelskiego do życia we własnym państwie 3 Odrzucenie wszelkiego ekstremizmu politycznego 4 Poparcie dla wolnej społecznej gospodarki rynkowej”.
W związku…
… polityczny 5 Wspierać wolną społeczną gospodarkę rynkową”.
Przekłamania w Bildzie
Na przestrzeni lat Bild miał wiele skandalicznych wręcz wpadek podważających rzetelność pisma. W 1967 roku Bild - Zeitung, (ale także inne tytuły należące do Sprintera), opublikował list powieściopisarza niemieckiego, żydowskiego pochodzenia; Arnolda Zweiga, mieszkającego w Berlinie Wschodnim, w którym ten uskarżał…
…% jest w wieku od 15 do 34 lat, a 61% to ludzie poniżej 45 roku życia.
The Sun ma więcej czytelników z grupy liderów społeczno-ekonomicznych (głównie menadżerowie) niż inne brytyjskie dzienniki, włączając The Times, The Daily Telegraph, The Independent i The Guardian.
Obecnym red. nacz. jest Rebekah Wade, pierwsza kobieta zarządzająca tym dziennikiem od jego powstania
Cena- poniedziałek - piątek 30p, sobota 45p…
… lat.
Do początku lat sześćdziesiątych, w Bildzie nie było miejsca na tematy związane z polityką, treść gazety wypełniały sensacyjne tematy społeczne, zawarte w króciutkich tekstach, a także komiks, konkursy, horoskop itp. Sytuacja uległa zmianie po zamknięciu granic przez NRD. Następnego dnia Bild na pierwszej stronie „krzyczał” tytułem; „Zachód nie robi nic! Kennedy milczy! Macmillan jedzie na polowanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz