Historia prasy masowej w Wielkiej Brytanii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 861
Wyświetleń: 1960
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia prasy masowej w Wielkiej Brytanii - strona 1 Historia prasy masowej w Wielkiej Brytanii - strona 2 Historia prasy masowej w Wielkiej Brytanii - strona 3

Fragment notatki:

Historia prasy masowej w Wielkiej Brytanii. Początki prasy drukowanej w Wielkiej Brytanii sięgają XVII wieku. Wtedy to (1620 rok) londyński wydawca Thomas Archer rozpoczął drukowanie cotygodniowych informatorów. Jego śladem poszli inni i wkrótce pojawiło się kilka rodzajów broszur informacyjnych, raczej niskonakładowych. Poważnym ograniczeniem był zakaz publikacji informacji krajowych. Mimo to prasa rozwijała się. Władza z czasem zmieniła swój stosunek do prasy i od 16 grudnia 1665 roku rozpoczęła wydawanie dwutygodnika Oxford Gazette (przemianowany poźniej na London Gazette - wydawany do dziś). Pism było jednak niewiele. Do zwiększenia ich ilości przyczyniło się zniesienie w 1695 roku cenzury. W marcu 1702 roku rozpoczęto wydawanie pierwszej gazety codziennej The Daily Cournat . Rok 1712 przyniósł wprowadzenie podatku prasowego. Był on później wielokrotnie podwyższany (do 4 pensów od jednego egzemplarza). Stał się najpoważniejszym ograniczeniem w rozwoju prasy. Wydawcy cały czas z nim walczyli. W 1836 roku udało im się wpłynąć na jego redukcję do 1 pensa, a w 1855 roku został całkowicie zniesiony. Ten niewątpliwy sukces przyczynił się do dalszego rozwoju prasy. Tego samego roku rozpoczęto w Londynie druk pierwszej gazety z gatunku taniej prasy (penny press). Była to The Daily Telegraph (początkowo The Daily Telegraph and Courier ). Pismo to odniosło sukces dzięki nieskiej cenie oraz swojemu profilowi, na który składał się umiarkowanie konserwatywny charakter w połączeniu z tekstami, które były pisane prostym językiem. Pojawienie się tanich gazet zachwiało pozycją tych prestiżowych, w których teksty były analityczne i długie, co mogło zniechęcać do nich ludzi z niższych warstw społecznych. Tania prasa, wzorowana na amerykańskich tytułach, opisywała sprawy, które dotyczyły tzw. zwykłych ludzi. Dodatkowo czytelników przysporzyły im wprowadzone pod koniec XIX wieku Ustawy oświatowe (o powszechnym obowiązku edukacyjnym).
Pierwsze prawdziwie masowe gazety stworzyli George Newnes ( Tit - Bits , 1881 rok) oraz Alfred i Harold Harmsworth - The Daily Mail. Pierwszy numer tej gazety ukazał się 4 maja 1896 roku. Sprzedano go w nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy. Cztery lata później wydawano już ok. miliona. Artykuły były krótkie, pisane prostym językiem, poświęcone głównie plotkom, przestępstwom, zbrodniom. W 1900 roku Arthur Pearson założył The Daily Express i pioniersko na pierwszej stronie wydrukował zamiast ogłoszeń informacje bieżące. OD 1903 roku Arthur Harmsworth wydawał kolejny dziennik The Daily Mir ror. Początkowo dla kobiet, z czasem stał się gazetą dla wszystkich. Prasa masowa nastawiona głównie na zysk przyczyniła się do pojawienia się zjawiska koncentracji, ponieważ do wydawania jej potrzebny był coraz większy kapitał. Pierwsze koncerny prasowe pojawiły się w Wielkiej Brytanii już pod koniec XIX wieku. Pionierami w tej dziedzinie byli:


(…)

… bombowych w Londynie - była w całości jej poświęcona, podczas gdy inne gazety zamieszczały komentarze związane z zamachami. Żartobliwie Daily Express nazywana jest też Daily Excess. Jej redaktorem naczelnym jest Peter „Mentally” Hill. Działy: Wiadomości, Sport, Muzyka, Horoskop, Pogoda, Pieniądze, Rozrywka. The Sun - powstał w 1964 roku zastępując The Daily Herald, gazetę powiązaną z Partią Pracy. Należy do New Corporation Roberta Murdocha. The Sun ma największy nakład spośród wszystkich angielskich gazet, sięga on 3,7 mln egz. Gazeta ma profil prawicowy, przeciwna jest UE, co nie przeszkadza jej popierać rząd Partii Pracy. Zajmuje się głównie skandalami towarzyskimi, przestępstwami, sportem. Popularność dziennika wzrosła dzięki tzw. dziewczynie z trzeciej strony (wprowadzone w 1970 zamiast…
… jest jako tabloid. Jego nakład to ok. 2,7 mln egzemplarzy. Właścicielem gazety jest koncern Mirror Group Newspappers, który należy do rodziny Maxwellów. Gazeta skupia się głównie na informowaniu i zdarzeniach sensacyjnych. Wypełniają ją głównie fotografie, krzyżówki, reklamy. Teksty stanowią mniejszość. Obecnie redaktorem naczelnym jest Richard Wallace. Daily Mirror posiada swoje niedzielne wydanie pod nazwą The…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz