prądy morskie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prądy morskie - strona 1 prądy morskie - strona 2

Fragment notatki:


Prądy morskie! W zależności od charakteru podłoża, to nad tym podłożem tworzą się różne masy powietrza. Latem powierzchnia morza chłodniejsza niż na lądzie i tam tworzą się takie właśnie masy powietrza. W zimie duża część naszej półkuli jest pokryta powierzchnią śnieżno - lodową.
Zimą tam gdzie było największe nagrzanie powierzchni Ziemi, tam też obserwujemy największe nagrzanie, średnia temperatura stycznia ponad 30 i 20 stopni C. Biegun zimna - Jakucja - stacja w Wierchojańsku. Kontynentalizm klimatu.
Anomalia w rozkładzie przestrzennym temperatury - oznacza to odchylenie średniej temperatury w danej stacji od średniej temperatury dla równoleżnika, na którym ona leży.
Na rozkład ciśnienia atmosferycznego wpływa przemieszczanie się mas powietrza.
W okolicach równika strefa niskiego ciśnienia, w strefach zwrotników mamy dwie strefy ciśnienia wysokiego. Strefa umiarkowanych szerokości - ciśnienie mocno obniżone (strefy o dużym uwilgotnieniu), w okolicach biegunów ciśnienie podwyższone.
Strefy dywergencji - powietrze rozpływa się na zewnątrz… Ogólna cyrkulacja atmosferyczna. Komórka Hadley'a Typy rocznego przebiegu temperatury. Równikowy - amplituda mała, ląd około 5 stopni, wybrzeża poniżej 3 stopni, a na oceanach nawet 1 stopień i mniej. Występują dwa słabe maksima temperatury, po zrównaniach dnia z nocą i dwie pory chłodniejsze w okresie przesileń. Zwrotnikowy - amplituda większa, ląd 10-15 stopni we wnętrzach kontynentu, wybrzeża około 5 stopni, jedno maksimum i jedno minimum po przesileniu letnim, jedno minimum w porze przesilenia zimowego. Na obszarach monsunowych, max. przed monsunem letnim. Umiarkowany - maksimum w przesileniu letnim, minimum w przesileniu zimowym, w morskiej odmianie klimatu umiarkowanego maksimum i minimum opóźnione. Amplitudy na lądzie 25 - 40 stopni (ale w Azji Północno - Wschodniej, ponad 60 stopni), na wybrzeżach i oceanach 10 - 15 stopni. Podtypy: podzwrotnikowy, właściwy umiarkowany (6 pór roku), subpolarny. Polarny - minimum występuje po nocy polarnej (na półkuli północnej luty - marzec, na półkuli południowej sierpień - wrzesień, maksimum na północnej w lipcu, na południowej w styczniu). Amplituda na lądzie 30 - 40 stopni, na wyspach 20 stopi i nieco więcej.
Rozkład temperatury w styczniu - najcieplejszymi rejonami są obszary wokół Zwrotnika Koziorożca, najchłodniej zaś jest w Arktyce, północnej Syberii, na Grenlandii i w północnej Kanadzie oraz Alasce.
W lipcu natomiast do najcieplejszych obszarów zaliczają się tereny równikowe, a także Australia oraz środkowa część Ameryki Południowej, jak również tereny wokół Zwrotnika Raka - Zachodnia część USA, Bliski Wschód, Iran, Chiny.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz