Praca i energia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Praca i energia - omówienie - strona 1 Praca i energia - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Praca, energia
a) praca stałej siły przy przesunięciu wzdłuż linii prostej - praca stałej co do wartości i kierunku siły na prostoliniowym przesunięciu jest to iloczyn skalarny wektora siły i wektora przesunięcia punktu jej przyłożenia
b) praca zmiennej siły przy przesunięciu wzdłuż linii prostej - pole pod wykresem
c) praca siły sprężystości - F=-kx - naciąganie sprężyny
d) energia potencjalna sprężystości - jest energią określaną dla ciała odkształcanego sprężyście. Energia ta jest proporcjonalna do kwadratu odkształcenia od położenia równowagi.
e) praca w polu sił zachowawczych - całkowita praca wykonana przez siłę zachowawczą po dowolnej zamkniętej drodze jest zawsze równa 0 i nie zależy od drogi
Praca w ruchu obrotowym
Wprawienie ciała w ruch obrotowy związane jest z wykonaniem pracy. Również utrzymanie ciała w ruchu obrotowym jednostajnym, pokonując siły przeciwdziałające mu, wiąże się z wykonaniem pracy. Załóżmy, że na obwodzie tarczy obracającej się jednostajnie dookoła osi, dział stała siła F, pokonująca opory ruchu.
Po czasie t siła pokonała drogę liniową s. Wykonana praca przez tę siłę, wyraża się wzorem: Podstawiając do wzoru moment siły, otrzymujemy: Jeśli moment siły utrzymujący ciało w ruchu obrotowym zachowuje stałą wartość, to wykonana przez niego praca jest równa iloczynowi momentu siły i drogi kątowej.
Praca, moc, energia.
Moc (oznaczana najczęściej literą P) jest to szybkość wykonania pracy (a więc praca podzielona przez czas). Jednostką jest 1 wat [W]. Wyrażamy ją wzorem:
Gdy w powyższym wzorze wykorzystamy to, że , otrzymamy:
, bo .
Praca jest to iloczyn wartości siły działającej na ciało, drogi przebytej przez ciało pod wpływem tej siły oraz cosinusa kąta zawartego pomiędzy wektorem siły i wektorem przesunięcia. Mówiąc prościej jest to siła pomnożona przez przesunięcie:
Jednostką pracy jest 1 dżul [J] .
Energia kinetyczna
Energia kinetyczna ciała równa jest pracy, jaką należy wykonać, by to ciało rozpędzić od prędkości 0 (względem przyjętego układu odniesienia) do danej prędkości. Wyraża się wzorem:
m - masa ciała v - prędkość ciała Jednostką energii jest 1 dżul 1[J].
Energia potencjalna grawitacyjna
Energia potencjalna grawitacyjna (w praktyce po prostu energia potencjalna) jest związana z położeniem ciała o masie większej od zera w uproszczonym modelu pola grawitacyjnego Ziemi. Energia ta jest równa pracy, jaką należy wykonać, aby podnieść ciało z poziomu 0 na wysokość

(…)

… h:
m - masa ciała g - przyspieszenie grawitacyjne h - wysokość ciała mierzona względem przyjętego układu odniesienia Jednostką energii jest 1 dżul 1[J].
Energia mechaniczna
Energia mechaniczna ciała jest sumą jego energii kinetycznej i potencjalnej:
7. Zasada zachowania energii mechanicznej
W układzie odizolowanym, czyli takim, w którym nie ma wymiany energii z otoczeniem, suma energii kinetycznej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz