Pozytywizm, "Zając" - streszczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1386
Wyświetleń: 2667
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pozytywizm, Pozytywizm, Pozytywizm,

Fragment notatki:

A. Dygasiński ZAJĄC
1. Morzelany, dwór otoczony piękna przyrodą. Widac góry mogilańskie. To dobra wieś, urodzajna gleba.
„ Zając przesypia dzień gwarny, z boku na bok się przewraca, a bardzo twardo spi niekiedy - zabic go można. Zapewne miewa i marzenia senne, owe sny nigdy nie ziszczone na jawie. Kto wie, czy przez sen nie żyje za pan brat z lisem, wilkiem, człowiekiem”
„ Tymczasem nieubłagana rzeczywistość panuje także i podczeas marzeń sennych”
zając ma siedem lat. Należy do zajęcy, które świadomie uciekają.
„ toć życie jest walką i przegrana znaczy tyle, co stracić życie raz na zawsze i nie mieć potem już nigdy mozności tryumfu poprzez ucieczkę”
Należał do gatunku, który nie ma żadnego sprzymierzeńca. Jedynym był dlań ślepy los. Miał szczęście, bo strzelał do niego pan Kacper ( szafarz dworski), który od picia miał niepewna rękę. 2. Zając urodził się w gaju, miał siostre bliźniaczkę, która zadziobał przypadkiem bocian, bo myslał ,że to żaba. Raz zając dostał się w niewole , na dwór, chciał go ugotowac kucharz Filip. Żeby nie uciekł oznaczyli go dzwoneczkiem i obcieli mu uszy, bo mysleli, że takiego odmieńca nie przyjmą inne zające. Gdy zając uciekł, wszyscy mysleli, że zjadł go pies kucharza, Nero.
3. Jakub Malwa Zabłotnmik, urodził się w Malwiczach, ma la 50, jest strzelcem w Morzelanach. To człowiek samotny i pobozny. Ludzie mieli go za popychadło i zwali go „ mysim królem”.
Raz w lesie spotkał Jaska Teterę. Wreszcie ktos się do niego normalnie odezwał, stary poczuł ,że ma wreszcie brata. W końcu byli z jednej matki. Tetera stary kłusownik postanowił go wykorzystać.
4.Zając uciekł ze wora, chowa się w zbożu. Filip go szuka. Niestety bezskutecznie. Zająć podrywa zajęczycę.
5.Jan Tetera, pseudonim Wielowłos, ślepy na jedno oko, często milczał w domu, a poza domem odwrotnie. Żona Flora i trzy córki : Marynia, Terenia, Jadzia. Syn podobny do ojca Franek. Tetera był oszczędny i skąpy. Wykorzystywał ludzi do swoich interesów, a Teterę wykorzystywała rodzina, żeby tylko przynosił jak najwięcej pieniędzy. Gdy zachorował, żawołano doktora Chyleckiego, ten zakochał się w Maryni. Tetera, gdy tylko poczuł się trochę lepiej, od razu poszedł do roboty.
6. Zima, ciężka pra dla zająca. Głód. Musi uciekac przed polowaniem - goni go Węglicki ze swoimi Chartami „ Zima to wyborna szkoła życia”
7.Malwa poluije na lisa Kitę, już mysli ,że go ma a Lis podnosi się i uciejka. Lis to przebiegłe zwierzę. Tetera nie miał wyrzutów sumienia, jeśli otruł jakiegoś lisa. Lis kradł mięso ze wsi, a często o to oskarżano Żydów. „ o wdzięczności lisy nie mają pojęcia”


(…)

… w to , co mu nagadał felczer. Szafarz kiedys kochal się w zonie Tetery, gdy ludzie zaczęli plotkować, doszło miedzy nimi do bójki. Szafarz wybił teterze oko. Kucharz wciąż podpatruje szafarza. Ten upija się tak, że do waleriany, dolewa sobie wódki. Szafarz tez jest samotnym człowiekiem.
17. Życie zająca to nieustanna ucieczka. Najgorsze jest polowanie sposobem „ do kotła”, gdy mysliwi otaczają ofiarę. Takie polowanie prowadzi Malwa. Pojawia się wielki odyniec.
18. „ Życie wtedy ma wartość historyczną, kiedy jest pełne przygód.”
Szarak zaklada rodzinę....
19. Stzrelec czeka, az mu Franek poda strzelbę. Przyłapuje go ojciec i strasznie bije.Franek z tego powodu chce spac u strzelca.
Strzelec idzie po pomoc o szafarza. Rozmawiają, szafarz skarży się, że maja go za pijaka i zaprzecza jakoby pił, a cały czas popija swoja walerianę. Daje Malwie swoja dubeltówkę.
20. Chylecki podoba się wszystkim pannom we wsi. Zajmuje go jednak Marynia Tetera. Gdy jedzie do chorej, spotyka Węglickiego. Tak się spierają, że lekarz nie dociera do Organisciny i ona umiera. 21. Malwa szykuje się do polowania z dziedzicem, opiekuje się też Frankiem. W nocy Franek kradnie mu dubeltówke szafarza. Dziedzic usuwa Malwe ze służby.
22. Zając ma osiem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz