Późna dorosłość-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 637
Wyświetleń: 2401
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Późna dorosłość-opracowanie - strona 1 Późna dorosłość-opracowanie - strona 2 Późna dorosłość-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wg Eriksona jest to etap VIII . Późna dorosłość (pow. 65 r. ż.) „ Zjawisko siwienia społeczeństw ” - efekt „baby boom” „Nic bardziej nie postarza człowieka niż częste myślenie o tym, że się starzeje”
Georg Christoph Lichtenberg GERONTOLOGIA Nauka o starzeniu się organizmu, zajmująca się badaniem zmian wstecznych, procesów starzenia się komórek, tkanek i narządów, zaburzeń korelacji czynnościowej między nimi, jak też ustalaniem sposobów leczenia chorób wieku podeszłego.
GERIATRIA Dział gerontologii, zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób występujących u osób w podeszłym wieku, m.in. miażdżycy tętnic, raka, cukrzycy, choroby nadciśnieniowej, rozedmy płuc itp.. PSYCHOGERIATRIA Dziedzina psychologii, badająca psychiczne i biologiczne procesy towarzyszące starzeniu się. Psychologia starości ma z zadanie rozpoznać obszary potencjałów i zagrożeń dla ludzi starszych, szukać możliwości terapeutycznego wpływania na proces starzenia, kształtować odpowiednie otoczenie przez edukację, profilaktykę , programy społeczne. Gerontolodzy wyróżniają: młodszych starszych - 60 - 75 lat; starszych starszych - 75 - 85 lat; najstarszych starszych - pow. 85 lat. AGEIZM Negatywne postawy wobec starszych oparte na negatywnych stereotypach starości. Starszym przypisuje się: brzydotę, aseksualność, bezsilność, choroby itp.. W efekcie osoby po 30-tce traktuje się jako te mające „ z górki”. Starszym nie wypada już wielu rzeczy robić.
STARSI W ROLI AUTORYTETÓW (?) Kultura postfiguratywna- dziadkowie to autorytety, rodzice podążają za wartościami przekazanymi przez starszych, dzieci nie mają głosu; Kultura kofiguratywna - dziadkowie strzegą tradycji, ale raczej przez wyznaczanie dopuszczalnych granic, schodzą na dalszy plan, rodzice zachowują tylko zewnętrzną formę tradycji, wytyczają swoje normy, są dla dzieci autorytetem; dzieci wychowywane przed telewizorem, mają niejasność norm i wartości; Kultura prefiguratywna - starsi uczą się od młodszych, którym najlepiej udaje się przystosować do nowej rzeczywistości, ale którzy gubią się w świecie norm i wartości.
Specyfika starzenia się: Dla różnych kategorii zachowań przebieg rozwoju jest różny.
Bardzo ważna jest rola osobistego wpływu jednostki.
Obserwuje się trend sekularny polegający na opóźnieniu procesu starzenia o około 10 lat w XX wieku.
Czasem wyróżnia się w przypadku człowieka starego trzy kategorie wieku:


(…)

… Upośledzenie w zakresie samoobsługi Aktywność seksualna
Funkcjonowanie poznawcze
Otępienie starcze (demencja)
Choroba Alzheimera (gen ApoE4);
Porażenia (zawały mózgu);
Depresja;
Zaburzenia metaboliczne;
Parkinson;
Niedoczynność tarczycy;
Wielokrotne urazy głowy;
Nowotwory;
Niedobory witaminy B12;
Anemia;
Choroba alkoholowa.
MNOGA PATOLOGIA
Po 65 roku życia wzrasta prawdopodobieństwo występowania wielu chorób…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz