POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE W ADMINISTRACJI - Na wypadek gdyby obowiązki nałożone na ludzi nie były dobrowolnie wykonywane przewidziane są przepisy Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. 1. Egzekucja administracyjna - stosowanie środków przymusu przez powołane do tego organy, przewidziane w ustawie.
2. Postępowanie egzekucyjne - to jest pewien ciąg czynności procesowych, które mają zmierzać do wykonania określonych obowiązków publicznoprawnych.
Stosunek egzekucji administracyjnej do postepowania egzek ucyjnego - Egzekucja administracyjna jest stosowana w ramach postępowania egzekucyjnego . Natomiast postępowanie egzekucyjne nie sprowadza się tylko do egzekucji administracyjnej . Może być tak, że będzie wszczęte i zakończy się postępowanie egzekucyjne, a nie będzie egzekucji administracyjnej, bo okaże się w toku postępowania, że nastąpiły takie uchybienia, że do egzekucji nie doszło, a będzie umorzenie postępowania egzekucyjnego.
Stosunek postepowania egzekucyjnego do postepowania administracyjnego - jedno i drugie jest pewnego rodzaju ciągiem czynności organów procesowych. Może się zdarzyć, że postępowanie egzekucyjne jest następstwem administracyjnego. Niekiedy jedna te postępowania są od siebie niezależne np: - Toczyło się postępowanie administracyjne, a nie ma potrzeby prowadzenia postępowania egzekucyjnego, bo ktoś dobrowolnie wykonał obowiązek, albo to postępowanie jest niedopuszczalne z uwagi na wyłączenia, objęcie immunitetem dyplomatycznym czy konsularnym.
- Będzie tylko prowadzone postępowanie egzekucyjne, którego nie poprzedzi postępowanie administracyjne. Dotyczy to kiedy dany obowiązek wynika z deklaracji, zgłoszenia celnego, z orzeczenia sądu, deklaracji rozliczeniowej lub bezpośrednio z przepisu prawa.
- Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, w post egz mają odpowiednie zastosowanie przepisy KPA, np. dot sposobu obliczania terminu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)