Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 6

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 6 - strona 1 Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 6 - strona 2 Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 6 - strona 3

Fragment notatki:

Pośrednictwo ubezpieczeniowe dr Mirosław Pacud Wykład 6
Kwestia doradztwa brokerskiego
Termin „doradca ubezpieczeniowy” jest pewnego rodzaju terminem sztucznym, bez podstaw prawnych, można odnosić tylko do brokera. Doradztwo ubezpieczeniowe jest integralną częścią pośrednictwa ubezpieczeniowego (J. Pokrzywniak), ale może też być dodatkiem do pośrednictwa i poza brokerami nie występuje, pewne elementy posiadają tylko multiagenci.
Agenci są nieformalnymi doradcami, gdyż ich usługa nie polega na doradztwie.
Usługa multiagent także nie polega na doradztwie, ale z faktu posiadania kilku ofert ubezpieczeniowych mulitagent może być doradcą faktycznym, ci jest znamienne tym, że zachodzi bez odpowiedzialności za wynik doradztwa.
Z kolei broker ubezpieczeniowy nie może wykonywać swoich usług bez doradztwa, które może być wkomponowane w usługę w pewnej wersji minimum związaną z procedurą technologiczną usług brokerskich, albo jest usługą dodatkową odpłatną, opłacaną przez kontrahenta.
W usługach doradczych bardzo ważna jest reputacja oraz rękojmia, że doradca dobrze radzi, czyli zna dobrze przedmiot porady i ma doświadczenia. Broker jest zawodem zaufania publicznego, co potwierdza jego predyspozycje do doradztwa wobec osób trzecich.
Minimum doradztwa: Broker jest zobowiązany w ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego udzielać:
Porad opartych na wszechstronnej i rzetelnej analizie dostępnych ofert ubezpieczeniowych oraz
Opracować rekomendację najwłaściwszej dla zamawiającego umowy ubezpieczeniowej.
Usługi doradcze związane z zawieraniem umowy ubezpieczenia na przykład:
Opracowanie zakresu ubezpieczenia, który będzie stanowił podstawę do prowadzenia negocjacji z ubezpieczycielami,
Porównanie propozycji ubezpieczenia przedłożonych przez ubezpieczycieli
- same przez się nie nadają jeszcze pośrednictwu ubezpieczeniowemu szczególnego charakteru, potrzebne jest oczywiście zapośredniczenie wybranej przez doradztwo oferty. Oznacza to, że pośrednictwo brokera nie może być tylko doradztwem musi skończyć się efektem w postaci zawarcia umowy ubezpieczenia.
Jeżeli broker nie zakończy procesu obsługi klienta przez zawarcie umowy ubezpieczenia to nie przysługuje mu żadne wynagrodzenie, chyba, że Klient, poszukujący ochrony ubezpieczeniowej w sposób nieuczciwy wyeliminuje brokera.
Odpłatność doradztwa:
Prowizja agenta zawsze jest opłacana przez firmę ubezpieczeniową. Broker może być wynagradzany z dwóch źródeł właśnie ze względu na doradztwo.
Możliwe jest więc, że na podstawie umowy brokerskiej lub innej umowy otrzyma wynagrodzenie za doradztwo od swojego klienta lub tak jak agent prowizję z zakładu ubezpieczeń.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz