Porozumienia rozbrojeniowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Porozumienia rozbrojeniowe - strona 1 Porozumienia rozbrojeniowe - strona 2 Porozumienia rozbrojeniowe - strona 3

Fragment notatki:

(porozumienia rozbrojeniowe):
Porozumienie rozbrojeniowe - odmiana układu międzynarodowego multilateralnego, dotyczący wyłącznie rozbrojenia i kwestii zbrojeń.
Stypulacja - element porozumienia rozbrojeniowego, gdzie kraje godzą się na kontrolę stanu rozbrojenia (to występuje tylko w rozbrojeniach).
Najpierw jest rozbrojenie (to jest działanie), to powoduje odprężenie (to jest atmosfera, psychiczne odczucie), co kończy się bezpieczeństwem.
Instrumentem do bezpieczeństwa są porozumienia rozbrojeniowe:
1963 rok - układ o zakazie prób nuklearnych w atmosferze przestrzeni kosmicznej i po wodą.
1967 rok - układ o Księżycu, przestrzeni kosmicznej i innych ciałach niebieskich.
1968 rok (NPT) - układ o niepoliferacji (nierozprzestrzenianiu) broni nuklearnej (układ podpisało 178 państw, wszedł w życie w 1970 roku: sprzedaż, transfer surowców, wymiana, co dotyczy także naukowców).
1972 rok - konwencja o zakazie używania i produkcji broni biologicznej.
1972 rok (SALT I) - rozmowy o ograniczaniu zbrojeń strategicznych pomiędzy USA i ZSRR (wszedł w życie). Były dwa podukłady: pierwszy to układ o ograniczeniu systemów obrony rakietowej; drugi to układ o ograniczeniu strategicznych zbrojeń ofensywnych (wszedł w życie w 1973 roku).
1974 rok - porozumienie ZSRR-USA w sprawie ograniczenia podziemnych prób jądrowych.
1979 rok (SALT II) - ograniczenie strategicznych zbrojeń jądrowych; układ nie wszedł w życie, odrzucił go Kongres USA (bezpośrednią przyczyną było wejście żołnierzy radzieckich do Afganistanu).
1983 rok (INF) - zbrojenia nuklearne średniego zasięgu. Stronami było NATO i Układ Warszawski.
1990 rok (CFE) - zbrojenia konwencjonalne w Europie (16 krajów NATO i 6 Układu Warszawskiego). Miało być 40 tys. czołgów, 60 tys. transporterów opancerzonych, 13 tys. samolotów bojowych, 2 tys. helikopterów bojowych i każda ze stron miała mieć połowę z ogólnej liczby dostępnego uzbrojenia. W życie wszedł w 1992 roku i obecnie stornami tego układu jest 30 państw.
1991 roku (START I) - rozmowy o ograniczeniu zbrojeń strategicznych pomiędzy USA i ZSRR. Rozmowy zaczęły się już w 1980 roku: SLCM (pociski wystrzeliwane z morza); ALCM (pociski manewrujące z powietrza); SRAM (rakiety krótkiego zasięgu); SLBM (rakiety balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych); ICBM (międzykontynentalne rakiety balistyczne).
1993 rok (START II) - podpisano ratyfikację, rozpoczęły się rozmowy nad START III. Postanowienia: do 2003 roku USA i Rosja mają mieć o 15-17 tys. głowic jądrowych mniej; redukcja arsenałów o 2/3; pozbycie się najbardziej śmiercionośnych broni; redukcja przez Rosję 10-głowicoych rakiet SS-18; Rosja po realizacji START II będzie posiadać 3 tys. głowic jądrowych. Do START II dołączono

(…)

… międzynarodowe; d) ogólne zasady prawa międzynarodowego; e) dawne wyroki sądowe (prawo precedensu); f) opinie znawców prawa.

… z płaszczyzny państwowej na płaszczyznę MTS-u. Ma 3 specyficzne cechy: a) ogólna - dotyczy wszystkich sporów; b) retroaktywna (działa wstecz) - tu nie działa lex retro non agit; jeżeli państwo doda do deklaracji ratione temporis (klauzula czasowa), to lex retro non agit działa; c) autozgoda - kraj sam z siebie oddaje się pod jurysdykcję MTS-u.
Opcje co do zmiany wyroku MTS:
Interpretacja wyroku - jest wyrok…
… ma oddać Rosji 36% rakiet i 42% głowic jądrowych (Ukraina jeszcze je posiada); „NIE” dla pkt , według którego Rosja i USA maja się pozbyć całkowicie broni atomowej.
NMD (narodowa obrona antyrakietowa) - nie narusza układu z 1967 roku (o Księżycu) - ten program jest mutacją SDI.
Wykład 18 (Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości - Haski)
MTS powstał na mocy Karty NZ w 1945 roku. Statut MTS został załączony do karty (aneks) jako odrębny blok funkcjonowania MTS-u (International Court of Justice - ICJ).
MTS zastąpił SMTS (PICJ), także siedziba w Hadze, przy LN (1919-1946).
MTS sądzi tylko spory między państwami.
Skład MTS
15 sędziów (zgodnie z liczbą państw w Radzie Bezpieczeństwa ONZ). Co 3 lata 5 sędziów zmieniana jest na nowych 5. Są to sędziowie stali. Są też sędziowie powoływani ad hoc (do konkretnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz