Fragment notatki:
PROSTA SIEĆ KOMPUTEROWA
Wszystkim, czego potrzebujesz, jest tylko kabel...
Elektor 3/98
Połączenie dwóch komputerów lub większej ich liczby ma taką zaletę, że możliwe jest wspólne korzystanie z tych samych plików, drukarek, modemów, napędów dysków i ZIP-ów oraz CD-ROM-ów, Z Internetem przyszła moda na jednoczesny udział w trójwymiarowych grach dla większej liczby uczestników. Mogą oni wspólnie przedzierać się przez przestrzenne labirynty albo razem podróżować przez kosmos. Takie opcje mają dobrze znane gry, jak Doom. Duke Nu-kem 3D, Quake. Outlaws, X-Wing kontra T-F-lghter i jeszcze wiele innych. Niektóre z nich są uruchamiane na centralnym serwerze poprzez Internet, lecz także mogą funkcjonować za pośrednictwem sieci TCP/IP sieci IPX, modemu albo łącza null-modem. Rodzaj łącza, który byłby najbardziej odpowiedni do połączenia pojedynczych komputerów, zależy od przewidzianej aplikacji, którą chcemy uruchomić.
Kabel null-modem
Kabel null-modem jest dobrym rozwiązaniem do przesyłania względnie małych ilości danych. Tanie łącze szeregowe nadaje się wyłącznie do transferu małych ilości danych oraz do niektórych gier dla wielu uczestników. Największa wydajność, jaką może osiągnąć port RS232 przy pomocy takiego kabla, wynosi 115200 bodów. Szeregowa transmisja danych z jednym bitem startu, ośmioma bitami danych oraz jednym bitem stopu zapewnia skuteczną szybkość transferu równą 10250 bajtów na sekundę, czyli 36MB na godzinę. Komputer musi być szybki (przynajmniej 486) i zalecane jest wyposażenie go w UART (Universal Asynchronous Receiver/Transrnitter) typu 16550. Łatwo można sprawdzić, czy ten układ scalony jest zainstalowany w komputerze, przy pomocy programu MSD (standardowy program w DOS-ie). Uruchomiony MSD wyświetla typ UART dla Każdego portu COM: 8250, 16450 lub 16550. Typ 8250 ma wydajność zaledwie 9600 bodów. Począwszy od procesora 286 były instalowane szybsze typy: 16450, 82450 i 16550, mogące przesyłać dane z szybkością 115200 bodów. Niektóre programy informują o powolnym typie 8250, gdy w rzeczywistości komputer zawiera typ 16450. Tylko typ i 6550 jest wyposażony w bufor Typ 16550 jest standardem w licznych modemach wewnętrznych i płytach głównych dla procesorów Pentium. Wielozadaniowe systemy operacyjne, jak Windows 95, Windows NT lub Linux, „nogą doświadczyć problemów z synchronizacją, jeżeli brak jest bufora UART. Brak ten objawia się takimi usterkami, jak spowolnienie tempa transferu, gubienie pakietów danych, itp.
Zalecane jest wyłączenie bufora FIFO w typie 16550 dla portu, do którego została dołączona mysz. Bufor ten może niekiedy wywołać takie efekty, jak „zamrożenie” wskaźnika myszy po kilku ruchach. W systemie operacyjnym Windows 95 bufor ten jest wyłączany sekwencją Control Panel/System/Device Manager/Ports/COM1(mouse) /Properties/Settings /Advanced/Use FIFO Buffers (czy tez: Panel Sterowania/System/Menedżer urządzeń/Porty /COM1/Właściwości/Ustawienia portu/Zaawansowane/Użyj buforów FIFO). W przypadku problemów z komunikacją w ten sam sposób możliwe jest w pewnym stopniu zredukowania szybkości FIFO. W Windows 3.11 konieczne jest dodanie jednej linii do pliku SYSTEM.INI poniżej nagłówka [386Enh]: CQM1FIFO=0.
(…)
… sieci posiadać będą odrębne konta shellowe (skrzynka poczty elektronicznej i możliwość zalogowania się na nim zdalnie).
Sieć powinna być przyszłościowa, więc warto wykorzystać maxymalną prędkość miedzy komputerami stosując karty Fast Ethernet 100Mb/s.
Komponenty wspólne dla wszystkich użytkowników:
1 komputer klasy PC pracujący jako serwer (na całą sieć) Przewód koncentryczny (standard 100Mb/s z ekranem przeciwzakłóceniowym)
Hub 100mb/s (w zależności od ilości portów będzie potrzeba)
Ceny za powyższe produkty dzielone będą miedzy wszystkich użytkowników. Ceny możemy negocjować w kilku hurtowniach, co wiąże się ze znacznymi oszczędnościami.
Każdy użytkownik potrzebuje dodatkowo: Karta sieciowa Fast Ethernet 100Mb/s (w cenach ok. 75 - 350 zł)
Końcówki do okablowania
Przyłączenie powstałej sieci do internetu przez wybranego wspólnie providera (dostawcę usług internetowych)
Produkty można zakupić i zamontować samemu, istnieje również możliwość odpłatnej pomocy przy montażu kart sieciowych i ich konfiguracji, położeniu okablowania itp.
Dodatkowe informacje:
Maciej Tel. Tel. Wycena potrzebnego sprzętu:
Karta sieciowa 3COM MM RR bulk 10/100Mb/s 240 zł
1/3 Hub 5x DLink N-easy 10/100 (5xTP/TX) 190…
… może (albo, co najwyżej potrafi) poradzić sobie z transmisją o szybkości 19200 bodów. Całe oprogramowanie łącza null-modem dla MS-DOS ma dostęp do rejestrów UART bezpośrednio, a nie przez BIOS. Tylko w ten sposób można osiągnąć szybkość wymiany danych równą 115200 bodów.
Najlepiej znanym programem obsługującym takie połączenia jest LapLink, lecz także Norton Commander zawiera opcję Link. Poczynając od MS-DOS 6.x…
… i utworzenia szybszego łącza.
Kabel Interlink
Jeżeli chcemy dokonać szybszego transferu danych, to potrzebujemy zmodyfikowanego kabla równoległego. Jako pierwszy wprowadził tę nowość Lap-Link, a wkrótce po nim Norton w NC 4.0. Microsoft przyjął to rozwiązanie w MS-DOS 6.x pod nazwą Intertink. W Windows 95 opcja ta została nazwana Direct Cable Connection. Wadą kabla równoległego jest względnie mała…
…, który jest dołączany do równoległego portu adaptera sieciowego PCMCIA. Kabel UCM jest też dobrym wyborem do łączenia notebooka z komputerem, który już jest połączony z siecią. Notebook otrzymuje wtedy połączenie z siecią poprzez kabel UCM. Więcej informacji można znaleźć w Internecie na stronie firmy Parallel Technologies (http://www.lpt.com/) Jeżeli natomiast wszechstronność kabla UCM zostanie uznana za zbędną…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)