Polska w okresie stalinowskim

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska w okresie stalinowskim - strona 1 Polska w okresie stalinowskim - strona 2 Polska w okresie stalinowskim - strona 3

Fragment notatki:

Polska w okresie stalinowskim Okresem stalinizmu w Polsce nazywamy lata 1945 - 1956 .   Po zakończeniu działań na frontach II wojny światowej rozpoczął się proces budowy nowego ustroju w Polsce, który był ściśle wzorowany na zasadach panujących w tym okresie w ZSRR.   Rok 1947 był, bowiem rokiem wyborów do Sejmu , które zakończyły się całkowitym zwycięstwem partii komunistycznych. Zaledwie 10%, wg oficjalnych danych, uzyskało opozycyjne PSL. Oznaczało to całkowite przejęcie władzy przez komunistów i wyeliminowanie z gry jakiejkolwiek opozycji. Przywódca PSL został zmuszony do wyjazdu z kraju, a działaczy spotkały surowe represje . Również same wyniki wyborów należy uznać za sfałszowane. - na konferencji w Szklarskiej Porębie utworzone zostaje Biuro Informacyjne P artii Komunistycznych i Robotniczych tzw. Kominform ( wrzesień 1947 r. ) z zadaniem pilnowania posłuszeństwa partii komunistycznych w krajach demokracji ludowej
Prace nad Konstytucją W 22 lipca 1952 roku Sejm przyjął Konstytucję . Dokument był wzorowany na konstytucji radzieckiej, a poprawki nanosił sam Józef Stalin. - Zmieniono w niej nazwę Polski na Polską Rzeczpospolitą Ludową. - Zlikwidowano urząd prezydenta, a jego rolę od tej pory odgrywał przewodniczący Rady Państwa - Polski system produkcji opierać się miał na " uspołecznionych środkach produkcji". - Konstytucja wprowadzała organy: b) organy władzy państwowej *Sejm - jednoizbowy wybierany na kadencję 4-o letnią w wyborach Czteroprzymiotnikowych. Prawa wyborcze przyznano wszystkim obywatelo m - Czynne prawo wyborcze od 18 roku życia, a bierne od 21. Kandydatów na posłów Mogły zgłaszać organizacje polityczne. Sejm powoływał rząd, posiadał najwyższą Władzę (tylko na papierze) * Rada Państwa - łączyła uprawnienia władzy ustawodawczej i wykonawczej. Ratyfikowała i wypowiadała umowy międzynarodowe, mianowała polskich Przedstawicieli za granicą, przejmowała kompetencje Sejmu między sesjami, Zarządzała wybory, posiadała zwierzchnią władzę nad radami narodowymi * rady narodowe - system rad ułożony hierarchicznie; były organami administracji Państwowej; wybierano je na 3 lata * sądy - nie były niezawisłe, Ich zadaniem była ochrona ustroju Polski, prokuratura Była organem władzy - Prokurator Generalny był odpowiedzialny przed Radą Państwa. Podpisanie nowej konstytucji był kolejnym krokiem na drodze do sowietyzacji Polski. I narzuceniu jej obcego i wrogiego ustroju.

(…)

…),
- likwidację szkód wojennych,
- pełne połączenie Ziem Odzyskanych z resztą Polski,
- ugruntowanie nowego modelu gospodarczego,
- osiągnięcie przedwojennej produkcji w przemyśle, wzrost o 10% produkcji rolnej w porównaniu do stanu przedwojennego, pełne odbudowanie zniszczonych przedsiębiorstw.
Plan 3-letni, jako jedyny z powojennych planów gospodarczych Polski został zrealizowany, a założenia osiągnięto jeszcze przed upływem terminu.
Niestety przyniósł rozpoczęcie (1948 rok) kolektywizacji (przymusowego przystępowania chłopów do spółdzielni i państwowych gospodarstw rolnych) wsi. Naciski państwa na średnie i drobne przedsiębiorstwa, centralne dystrybuowanie surowców, nakładanie wysokich podatków doprowadziło do przejęcia przez państwo nie tylko dużych, ale znacznej ilości średnich i drobnych przedsiębiorstw. Dzięki…
… roku z więzienia wyszedł Władysław Gomułka, oskarżony o "odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne". Okres stalinowski zakończył się w Polsce w 1956 roku, kiedy na XX Zjeździe KPZR Nikita Chruszczow ujawnił i potępił część zbrodni Stalina, tłumacząc je charakterem przywódcy. Zapowiedział też powrót do cech ustroju komunistycznego sformułowanych przez Lenina.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz