polityka zagraniczna -materiały, prawo

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 2772
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
polityka zagraniczna -materiały, prawo - strona 1

Fragment notatki:

Dokument ma 23 strony i odpowiada na pytania takie jak: co to jest polityka zagraniczna, od czego zależy polityka zagraniczna, jakie są uwarunkowania polityki zagranicznej, jakie są cele polityki zagranicznej, według Kukulki, według Raymonda Aarona, jakie są cztery podstawowe zbiorcze cele, jakie są funkcje polityki zagranicznej, jakie są środki realizacji polityki zagranicznej, jakie są środki prowadzenia polityki zagranicznej. Ponadto, notatka porusza tematy takie jak: jak wyglądała polityka zagraniczna Polski po 1939, jak przedstawia się struktura MSZ, jak wyglądała polityka zagraniczna PRL.
Notatka zawiera także informacje dotyczące zagadnień takich jak: Konferencja Poczdamska, działalność na forum ONZ, polska polityka zagraniczna między referendum a wyborami, stosunki z NRD, relacje z RFN, stosunki polsko ? watykańskie, stosunki polsko ? amerykańskie, stosunki polsko ? francuskie, stosunki polsko ? radzieckie.

POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA
Polityka zagraniczna panstwa: - to jedna z polityk okreslana jako polityka zewnetrzna prowadzona przez upowaznione do tego organy.
- jest to tez zorganizowany wysilek panstwa skierowany na zewnatrz i podporzadkowany realizacji jego interesow.
- polega na ksztaltowaniu otoczenia miedzynarodowego panstwa w kierunku dla niego korzystnym
- polityka zagr. panstwa ma swoje miejsce wsrod polityk
Polityka zagr. zalezy od:
- celow jakie wyznacza sobie panstwo i jakie chce realizowac, jest ona bardziej lub mniej aktywna dostosowuje sie ja do realiow miedzynar.
- jest domena panstw, poza panstwami nie prowadza jej inni czlonkowie (uczestnicy), uczestnikami sa tez narody wojujace np: OWP - prowadzi ona dzialalnosc na arenie miedzynar., ale nie ma aparatu potrzebnego do prowadzenia polityki zagr. np: rozne organy aparatu organizacyjnego, przedstawicielstwa dyplomatyczne
Uwarunkowania polityki zagranicznej:
wewnetrzne:
- ustroj istniejacy w panstwie, jego system polityczny
- wplyw opinii publicznej - czy bierze sie jej glos pod uwage
- potencjal kraju - gospodarczy, demograficzny, terytorialny
2) subiektywne:
- polegaja na percepcji srodowiska miedzynar. przez panstwo
- czy jest ono wrogie czy przyjazne
3) zewnetrzne (miedzynarodowe):
- maja charakter obiektywny
- polega na obserwacji trendow rozwojowych w srodowisku miedzynar. na podstawie tych obserwacji panstwo okresla swoja pozycje miedzynar.
Cele polityki zagranicznej:
Wg Kukulki:
egzystencjalne - jest to cel podstawowy, zapewnienie przetrwania i bezpieczenstwa
koegzystencjalne - nastawione na wspolprace, realizuje sie potrzebe przynaleznosci, lacznosci i wspolpracy
funkcjonalne - zaspokajaja potrzebe informacji na temat srodowiska miedzynar., panstwo moze wowczas trafnie dzialac
Wg Raymonda Aarona:
wieczne - sa niezmienne, bezpieczenstwo, potega, chwala
historyczne - zmienne w zaleznosci od sytuacji - przestrzen (np: zmiany granic), ludzie, dusze (idee)
Cztery podstawowe zbiorcze cele:
zapewnienie bezpieczenstwa - integralnosc terytorialna, przetrwanie narodu, niezaleznosc polityczna, jakosc zycia obywateli
wzrost sily materialnej i moralnej - celem jest podniesienie materialnego i kulturalnego poziomu rozwoju panstwa; polityka zagr. powinna dazyc do zwiekszenia potencjalu wew. panstwa wzrost pozycji miedzynar. panstwa - aktywne uczestnictwo w systemie miedzynar., podniesienie roli panstwa na arenie miedzynar., zwiekszenie oddzialywan panstwa na srodowisko
ksztaltowanie i optymalizacja regul funkcjonowania srodowiska miedzynar.; powszechnie uwaza sie je

(…)

… na „Solidarnosc”. Po wprowadzeniu stanu wojennego Polska byla izolowana od Zachodu. Bylo wprowadzone embargo gospodarcze. Zachod nie chcial kontaktow z Polska.
Polska byla aktywnym podmiotem ale nie byla suwerenna. W pierwszych 20 latach PRL-u podpisano 290 umow, z tego 177 to umowy wielostronne. Sekretarze Gomulka i Gierek oddzialywali na bezpieczenstwo i polityke zagr. Wiekszy izolacjonizm za Gomulki, otwartosc za Gierka. Manifest PKWN z 22.11.1942 r. - kanony polityki zagr.:
podkreslenie utrzymania sojuszu z ZSRR w interesie bezpieczenstwa Polski
odzyskanie prastarych ziem zachodnich do 1970 r., wyplata odszkodowan przez Niemcy, przebieg granicy na Wschodzi, samostanowienie Bialorusinow i Ukraincow
przyjecie generalnej zasady wspolpracy „ze wszystkimi narodami w imie bezpieczenstwa i pokoju” Pierwsze…
… zagr. miedzy referendum a wyborami
- w USA rodzila sie intencja ogloszenia doktryny Trumana, plan Marschalla. Stanowisko USA wobec Polski w kwestiach politycznych usztywnilo sie. - 19.08.1946 r. do Warszawy naplynely ostre noty wystosowane przez rzady USA i Wlk.Brytanii; krytykowano rzady, walke z opozycja, brak systemu demokratycznego (falszerstwo referendum); zadano od polskiego MSZ ordynacji…
… 1947 - 48 - na stan relacji wplyw ma kwestia niemiecka (plan Trumana, Marshalla), stosunki staly sie napiete
- czerwiec 1947 r. - likwiadacja przedstawicielstwa UNRRA
- 09.07.1947 r. - polska oficjalnie odrzucila plan Marshalla
- 15.07.1947 r. - odpowiedz USA: kongres przedluzyl obowiazywanie ustawy, ktora wprowadzala kontrole nad importem (wymierzone to bylo w panstwa socjalistyczne)
- 05.10.1949 r…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz