Polityka gospodarcza władz Polski (1926-39)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka gospodarcza władz Polski (1926-39) - strona 1 Polityka gospodarcza władz Polski (1926-39) - strona 2

Fragment notatki:


Polityka gospodarcza władz rządowych Polski (1926-39) Wraz z kryzysem gabinetowym i brakiem inwestycji zagr. oraz polityką propagandową Niemiec („Polska państwem sezonowym”) Józef Piłsudski postanowił wrócić na arenę polit. Piłsudski uważany był za wielkiego patriotę, świetnego organizatora. 12 maja 1926 Piłsudski wkroczył do W-wy i po 3-dniowych walkach z wojskami rządowymi utworzono rząd po kierownictwem prof. Kazimierza Bartla. Prezydentem został wybrany Ignacy Mościcki. Piłsudski zachował stanowisko ministra spraw wojskowych, ale w praktyce decydował o najważniejszych rzeczach w kraju.
Po zamachu nastąpiło porozumienie z kapitałem zorganizowanym w Centralnym Związku PL Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów (Lewiatan), który dotąd popierał endecję. Do rządu weszli ludzie ściśle związani z interesami kapitału. Rząd składał deklaracje zapowiadające pomoc państwa dla przemysłu. Nowy rząd kontynuował w zasadniczych sprawach dotychczasową politykę ekonomiczną.
W 1926 zaczęły się ujawniać pozytywne skutki PL-niem. wojny celnej (na rynku krajowym możliwości zbytu produktów do tej pory importowanych, co przyczyniło się do rozbudowy nowych działów produkcji w przemyśle ciężkim i elektrotechnicznym).
Umocnienie się władzy burżuazji po przewrocie majowym wpłynęło na wzrost zaufania kapitału zagranicznego do Polski, czego wyrazem było uzyskanie przez rząd w 1927 pożyczki stabilizacyjnej ($62M i 2M funtów szterl.). Rząd PL godząc się na międzynarodową akcję stabilizacyjną i przyjmując niektóre b. niekorzystne warunki chciał wzbudzić zaufanie kapitału zagran. do PL. PL musiała przyjąć na 3 lata doradcę amer. Ch.S.DeWeya, który wszedł w skład rady Banku Polskiego. Głównymi eksporterami kapitału do PL były wielkie koncerny z USA, NIE i GB. Wg. oficjalnych danych cały ten kapitał stanowił prawie 60% kapitału zagran. w PL.
Kapitał amer. - w 1926 amer. Harriman stał się udziałowcem Giesches-Erben - wlk. przedsięb. śląskiego, a także uzyskał koncesję od rządu na elektryfikację znacznej części kraju (potem anulowano).
Kapitał angielski - przenikał gł. do energetyki i przem. elektrotechn. (również do cukrowniczego przez kredyty)
francuski - bankowość, przem. górniczy, hutniczy, naftowy i włók.
włoski - niewielkie udziały (przedsięb. górnicze i banki)
belgijski - elektrotech. (współpraca z ang.), cementownie
Napływ kapitałów zagran. miał pewne znaczenie dla poprawy koniunktury gosp. w PL. Stosunkowo tanie kredyty zagr. umożliwiały szersze finansowanie prod. przem. i ułatwiały działalność inwestycyjną. Od 1927 kiedy import był większy od eksportu kredyty zagr. ratowały bilans płatniczy. Uzależnienie PL od kapitału zagr. (zwł. angielskiego i US) pociągało za sobą uzależnienie polit. od tych państw. Następował także wzmożony odpływ zysków wywożonych za granicę. Po zamachu majowym wzrosła liczba karteli i syndykatów, które opanowały kluczowe gałęzie przemysłu. Przebieg kartelizacji przemysłu II RP był jednym z najszybszych na świecie (1918 - 6 karteli, 1923 - 31, 1929 - 133). W PL monopole podporządkowały sobie prod. surowców i półproduktów (cegły, cement, cukier, nafta, węgiel, Fe). Umowy kartelowe miały często na celu ograniczanie prod. i zwiększanie cen, co było zjawiskiem społecznie negatywnym. Skutkiem pozytywnym było to, że monopole zreszające eksporterów miały znacznie silniejszą pozycję na rynkach zagran. niż pojedyncze przedsiębiorstwa. Kartele eksportowały tanio, przerzucając w ten sposób cenę wyrobów na nabywców krajowych.


(…)

… wyznaczał plan parcelacyjny (37 - 30Kha gruntów państwowych i 120Kha prywatnych). W okresie 1936-38 rozparcelowano ~330K ha ziemi. W okresie 1935-38 nasiliła się likwidacja wspólnot gruntowych (serwitutów). Na mocy decyzji Rady Min. z maja 1938 wszystkie wspólnoty ulegały podziałowi lub podlegały ustalaniu praw współwłasności. Gł. przyczyną tego posunięcia była ich dewastacja. W latach '30 nasiliła się tendencja zmierzająca do wzrostu przedsiębiorcz. państwowej w dziedzinie produkcji. Wicepremier E. Kwiatkowski opowiedział się za ograniczeniem działalności etatystycznej, jednak w warunkach PL byłoby to = stagnacji gospodarczej lub kryzysowi.
Generalnie udział państwa w całości majątku narodowego PL wynosił w 1939 15-20%.
Pod wpływem nasilenia się walki klasowej nastąpiła rozbudowa interwencjonizmu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz