To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ruch okrężny
W uproszczonym modelu gospodarki możemy znaleźć trzy podstawowe rodzaje podmiotów: gospodarstwa domowe, przedsiębiorców i jednostki publiczne. Analizę zaczniemy pomijając udział państwa. Przedsiębiorstwa aby produkować, handlować czy udzielać usług potrzebują do tego czynników produkcji (1). Za te czynniki gospodarstwa domowe, które są ich właścicielami (2) otrzymują wynagrodzenie - dochód. (3) Tak więc pomiędzy gospodarstwami i przedsiębiorstwami przepływają dwa strumienie: czynników produkcji w jedną stronę i dochodów w drugą.
Za otrzymane dochody gospodarstwa domowe kupują to, co wyprodukują przedsiębiorstwa. Pojawiają się kolejne dwa strumienie: dóbr i usług w jedną stronę oraz wydatków na nie w drugą.
Jednak gospodarstwa domowe nie wydają wszystkiego, co zarobiły. Pozostałą część dochodów zaoszczędziły. Jest to odpływ z ruchu okrężnego.
Natomiast przedsiębiorstwa pozyskują kapitał również z innych źródeł, np. kredytów, co stanowi dopływ do ruchu okrężnego. Tak więc dochód z jednej strony równa się temu na co może być przeznaczony (wydatkom na konsumpcję i oszczędnościom), a z drugiej temu, z czego powstał (a więc wydatkom na konsumpcję i na inwestycje).
(1) Potrzebują ludzi, którzy wyprodukują, obsłużą klientów, zarządzą sprzedadzą, czyli wykonają pracę. Potrzebują pieniędzy aby zakupić maszyny, materiały, towary, a więc kapitału. Potrzebują też miejsca, gdzie będą prowadzić swoją działalność, czyli ziemi. (2) Każdy z nas jest członkiem jakiegoś gospodarstwa domowego, choćby jednoosobowego. Pracownik, który daje pracę, właściciel firmy, który inwestuje kapitał i właściciel ziemi, który ją wydzierżawia (lub prowadzi działalność na swojej własnej).
(3) Za pracę - płacę, za kapitał - zysk, za ziemię - rentę dzierżawną.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)