Pojezierze Mazurskie - charakterystyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1890
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojezierze Mazurskie - charakterystyka - strona 1 Pojezierze Mazurskie - charakterystyka - strona 2 Pojezierze Mazurskie - charakterystyka - strona 3

Fragment notatki:

POJEZIERZE MAZURSKIE:
Położenie:
Część polskich pojezierzy wschodniobałtyckich pomiędzy Niziną Staropruską (Górowo Iławskie, Orneta) i Pojezierze Iławskie (Iława, Ostróda) na zach., Pojezierzem Litewskim (Augustów, Suwałki) na wsch. i Niziną Północnomazowiecką (Mława, Płońsk, Ciechanów) na pd.
* nie ma pokrycia regionalizacji fizyczno - geograficznej z regionalizacja turystyczną (wg regionalizacji turystycznej, co na zachód od Wisły to Poj. Mazurskie, wg regionalizacji fizyczno - geograficznej Poj. Iławskie należy do Poj. Pomorskiego)
Charakterystyka fizyczno - geograficzna:
Poj. obejmuje cieki moren czołowych 3 głównych faz zlodowacenia bałtyckiego (jezior mazurskich)
Rzeźba bardzo urozmaicona
Łańcuch wzgórz morenowych (kulminacja na Wzgórzach Szeskich 309 m n. p. m)
Zagłębienie bezodpływowe, kemy (wzgórze polodowcowe powstałe w obniżeniu terenu z materiału naniesionego z topniejącego lodowca, ograniczone częściowo ścianą lodowca.), ozy (geol. długi wał o stromych stokach i falistej linii grzbietowej, złożony z piasku i żwiru naniesionych przez wody płynące pod lodowcem.), w Pd. części pola sandrowe (geogr. rozległe, piaszczyste lub żwirowe równiny w kształcie stożka powstałe w wyniku działalności wód polodowcowych.)
Jeziora
Występują liczne jeziora, które zajmuja 7% pow. tego pojezierza
Liczba jezior, o pow. 1ha wynosi 2700
Największe jeziora:
1)Śniardwy, pow.(113,8 km2), głęb. (23,4m)
mezoregion - Kraina Wielkich Jezior
Jest jeziorem wytopiskowym, położonym na wysokości 116 m n.p.m o powierzchni 11383 ha (w tym 8 wysp o łącznej pow. 38 ha), długość 22,1 km, szerokość do 13,4 km. Średnia głębokość jeziora wynosi 5,9 m, zaś maksymalna głębokość ok. 25 m.
Dobrze rozwinięta linia brzegowa Śniardw o dł. 83 km; liczne zatoki, z których dwie zwane są jeziorami Warnołty i Seksty; w części południowej cztery wyspy będące pozostałościami rozmycia moren - największa z nich Szeroki Ostrów. Przez Śniardwy prowadzi trasa Żeglugi Mazurskiej. Jezioro wchodzi w skład Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro niebezpieczne do kajakowania. W jeziorze żeruje węgorz, sandacz, okoń, leszcz, płoć.
2)Mamry, pow.(102,4 km2), głęb.(44m) mezoregion - Kraina Wlk. Jezior 3)Jeziorak, pow.(32,3 km2), głęb.(12m)
mezoregion - Pojezierze Iławskie Jeziora o głębokości maksymalnej powyżej 50 m:
1)Hańcza, głęb.(108,5m) mezoregion - Pojezierze Suwalskie
Jezioro najgłębsze w Polsce i na Niżu Środkowo- europejskim (108,5 m). Typowy zbiornik rynnowy o powierzchni 305 ha, długości prawie 5 km i maks. szerokości 1 km. Lustro wody leży na wysokości 227 m n.p.m. Brzegi pokryte licznymi głazami, w większości strome i wysokie, linia brzegowa urozmaicona malowniczymi zatokami i półwyspami. Dno urzeźbione rowami, dołami i stromymi wąwozami.


(…)

… przeważnie z granitów, amfibolitów, gnejsów, porfirów
Wykorzystywane jako kruszywo przy budowie dróg, kostki drogowej, krawężników, fundamentów, brukowania ulic
Rezerwat Bachanowo:
Rezerwat, położony na południe od jeziora Hańcza w dolinie Czarnej Hańczy - to fragment łąki o powierzchni 0,98 ha, pokryty wieloma głazami, których liczbę ocenia się na ok. 10.000 szt., o obwodzie od 0,5 do 8 metrów. Głazy położone są na 4 tarasach: w korycie Czarnej Hańczy, na dnie doliny, na tarasie (10 m ponad lustrem wody w rzece), na powierzchni sandrowej (25 m ponad lustrem wody). Przytransportowane przez lodowiec ze Skandynawii wraz z potężną masą gliny zwałowej głazy narzutowe, zostały odsłonięte w wyniku rozmycia gliny przez wody roztopowe lodowca.
Główne ośrodki turystyczne:
Pojezierze Brodnickie:
Toruń
Brodnica…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz