Pojęcie kultury - Kant

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 2002
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie kultury - Kant - strona 1 Pojęcie kultury - Kant - strona 2

Fragment notatki:

POJĘCIE KULTURY Philip Bagby w swoim eseju podejmuje się dokonania dokładnej analizy pojecia “kultury”.
Począwszy od genezy powstania tego pojęcia, poprzez jego ewolucję w różnych środowiskach oraz powiązanie z innymi pojęciami pokrewnymi. Bagby stara się zbudować od podstaw przejrzystą definicję “kultury”. Posługuje się w tym celu m.in. Cytatami ze znanych filozofów,socjologów, antropologów kultury. Analizuje i weryfikuje ich myśli, w ten sposób budując definicję. Według Bagbego, pojęcie kultury i pjęcia jej pokrewne dowiodły swej użyteczności w udowaniu pierwotnych społeczeństw. Mogą również okazać się tym czego potrzeba do rozjaśnienia rozległej dziedziny zdarzeń jaką jest historia.
Pojęcie kultury swojego najszerszego zastosowania i najbardziej precyzyjnej definicji doczekało się w antropologii, a raczej w jednej z jej gałezi.
Pojęcie kultury,jak wszystkie pojęcia abstrakcyjne wykształciło się stopniowo.
Bagby zwraca uwagę na greckie rozróżnienie między “physis” i “nomoi” ( co oznacza “naturę” i “konwencję”), wyraża to coś bardzo bliskiego naszemu rozróżnieniu między biologicznymi i kulturowymi źródłami zachowań.
Voltaire uzywał wyrażenia”moeurs et esprit”(obyczaje i duch)- co w duzym stopniu pokrywa ten sam obszar zjawisk co dzisiejsza kultura.
Zaraz po swoim pojawieniu się, słowo “kultura” nie przybierało takiego znaczenia,jakie posiada dzisiaj.
W łacinie i sredniowiecznej angielszczyźnie miało ono znaczenie: kultywacji, bądż uprawy roli, co przetrwało w słowach “horticulture” i “agriculture”.
Pojęcie kultury pojawiło się w języku angielskim dopiero w 1510 r. Lecz oznaczało wszelki rozmyślny wysiłek zmierzający do rozwinięcia jakości jakiegoś przedmiotu. Mówimy więc w tym przypadku raczej o “kulturze pszenicy” lub “kulturze rzemiosła”, a nie o “kulturze” jako takiej.
W 1852 r. kardynał Newman uzywał terminów “kultura umysłowa lub intelektualna”, ale nie kultura tak po prostu.
Dziś w tych znaczeniach używamy słowa “kultywacja” czy “kultywowanie”.
Pojęcie kultury zaczęło nabierać swojego dzisiejszego kształtu w XVIII wieku we Francji dzięki takim autorom jak Vauvenagues i Voltaire.
Francuskie słowo “culture” oznaczało rezultat kształcenia i doskonalenia umysłu! W odniesieniu do myśli i smaku.
Bardzo szybko zaczęto uzywać tego słowa do określenia poziomu osiągnietego przez wykształcone jednostki. Za słowem “kultura” kryły się: dobre maniery, znajomość literatury, sztuki i nauk. Kultura została uznana za dobra które można nabyć przez wykształcenie.
W języku angielskim znaczenie to pojawiło się w 1805 r., a spopularyzował je Matthew Arnold w dziele “Culture and Anarchy”. Użył w nim takich pojęć jak”zdobywanie kultury” i “kulturalna osoba”.


(…)

… zachowania psychicznego i fizycznego”, albo “wewnętrznego i zewnętrznego”, albo “obserwowalnego i nieobserwowalnego”.
Wszystkie one są czynnościami ludzkimi.
Istnieje jednak następna kategoria “kultura materialna”. Są to przedmioty fizyczne będące wytworami działalności ludzkiej. Interesują się nią głównie archeologowie.
Budując definicję, musimy uwzględnić,że w miare postępu nauki przyjdzie nam zmieniać definicje w celu uzgodnienia jej z nowymi teoriami.
Większośc antropologów chciałaby włączyć do kultury nie tylko wyuczone style zachowania,ale także nowo wynalezione. W definicji kultury musi się znależć zwrot służący odróżnieniu jej od przedmiotu badań fizjologii i psychologii ogólnej.
“Kultura to tyle co rególarności w zachowaniu wewnętrznym i zewnętrznym członków społeczeństwa,wyjąwszy te regularności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz