Pojęcie, istota i rozwój stosunków międzynarodowych jako dyscypliny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 980
Wyświetleń: 3318
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie, istota i rozwój stosunków międzynarodowych jako dyscypliny - strona 1 Pojęcie, istota i rozwój stosunków międzynarodowych jako dyscypliny - strona 2 Pojęcie, istota i rozwój stosunków międzynarodowych jako dyscypliny - strona 3

Fragment notatki:

Temat: Pojęcie, istota i rozwój stosunków międzynarodowych jako dyscypliny.  Stosunki międzynarodowe są: odrębną strefą stosunków społecznych;
najszerszą dziedziną rzeczywistości społecznej;
aktywnością zewnętrzną podmiotów życia międzynarodowego, zmierza ona do zaspokajania ich potrzeb;
zajmują się analizą genezy i sposobów zaspokajania tych potrzeb i interesów;
gałęzią wiedzy i dyscypliną naukową, która bada prawidłowości oddziaływań międzynarodowych, a stanowią one istotę stosunków międzynarodowych (wzajemne); podmioty = uczestnicy;
Stosunki międzynarodowe jako dyscyplina naukowa są najmłodszą z dyscyplin nauk społecznych.  1919 rok = Uniwersytet Walijski - pierwsza katedra stosunków międzynarodowych;
Po II wojnie światowej politolodzy zainicjowali dyskusje na posiedzeniach UNESCO: Antwerpia, Paryż 1948 rok = ramowy program nauk politycznych:
idee polityczne;
instytucje polityczne; opinie publiczne; stosunki międzynarodowe = początek badań na szerszą skalę (dodano je jako punkt w programie nauk politycznych). Do początku lat `70-tych reformowano programy na wydziałach prawa we Francji. Dopiero w 1972 roku na tychże wydziałach wyodrębniono stosunki międzynarodowe. Podobnie działo się w innych krajach.
!!!Znaczna część delegatów na Konferencję Wersalską składała się z historyków dyplomacji (przyzwyczajeni do pracowania na dokumentach)!!!
Punkty różniące stosunki międzynarodowe od stosunków wewnątrzpaństwowych: stosunki międzynarodowe są najbardziej skomplikowaną sferą stosunków społecznych = wielokrotność zjawisk;
w stosunkach wewnątrzpaństwowych istnieje hierarchia, natomiast w stosunkach międzynarodowych nie (poliarchia = wielość ośrodków władzy - państw, które są równe). Poliarchiczność często określana jest jako anarchia międzynarodowa - brak hierarchii, ale nie brak porządku.
Odmienne krążenie i przekazywanie informacji; stosunki wewnątrzpaństwowe = eliminacja informacji fałszywych; stosunki międzynarodowe = informacje i dezinformacje krążą na równych prawach. Pojawia się tu pojęcie racji stanu (nie wszystko wolno ujawniać) - sektory, czyli służba dyplomatyczna. Bardzo często celowo rozpowszechniane są dezinformacje (nie tylko media, ale również i wywiad jest nosicielem dezinformacji).
W stosunkach międzynarodowych zauważamy wielość tendencji odśrodkowych, wynikających z wielości samodzielnych podmiotów; brak sterowania przez jedno centrum - heterogeniczność działań.
Wielość działań i oddziaływań, które w środowisku międzynarodowym mają charakter równoległy i równoczesny między różnymi uczestnikami; nie są one skoordynowane. W stosunkach wewnątrzpaństwowych działania muszą być interpretowane na zasadzie linearnej (przyczyna - skutek).


(…)

… rodzaje stosunków międzynarodowych:
międzynarodowe stosunki polityczne (MSP)
międzynarodowe stosunki gospodarcze (MSG)
międzynarodowe stosunki kulturalne (MSK)
międzynarodowe stosunki naukowo-techniczne międzynarodowe stosunki wojskowe.
W zależności sytuacja wyżej wymieniona może się zmieniać, jednakże taka kolejność uznana jest za podstawowy stan.
Uczestnicy stosunków międzynarodowych
podmiotowi = podmioty prawa międzynarodowego (państwa, org. Międzynarodowe, Stolica Apostolska, ruchy polityczne, związkowe, ekologiczne itd.). działają oni celowo i świadomie oddziaływując na środowisko.
przedmiotowi = nie mają świadomości, nie funkcjonują celowo, ale są wykorzystywane przez uczestników podmiotowych; zalicza się do nich: potencjał państwa (osiągnięcia naukowo-techniczne, arsenały), miejsce państw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz