Pojęcie i treść czynności prawnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 441
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie i treść czynności prawnej - strona 1 Pojęcie i treść czynności prawnej - strona 2

Fragment notatki:

Olejniczak. Notatka składa się z 2 stron.
14. Pojęcie i treść czynności prawnej Żeby stosunek cywilnoprawny mógł powstać, zmienić się, zgasnąć, muszą mieć miejsce zdarzenia, z którymi wiążemy skutki prawne. Zdarzeń jest wiele np. upływ czasu, urodzenie dziecka. Spośród tych zdarzeń do najważniejszych zalicza się CZYNNOŚCI PRAWNE.
Czynność prawna - jest to skonstruowana przez system prawny czynność konwencjonalna podmiotu prawa cywilnego, którego treść określa konsekwencje prawne tego zdarzenia prawnego (art. 56KC).
Czynność prawna to czynność konwencjonalna, która zawiera co najmniej 1 oświadczenie woli i mocą norm prawnych zmierza do wywołania skutku cywilnoprawnego.
Jedynym koniecznym elementem każdej czynności prawnej, a zarazem wyłącznie charakteryzującym czynności prawne jest oświadczenie woli (art. 60 KC). Ono właśnie zawiera treść czynności prawnej, określającą jej konsekwencje prawne. Sens oświadczenia woli ustala się na podstawie reguł znaczeniowych zastosowanych do zachowania się człowieka np. podanie ręki.
Treść czynności prawnej
Określa art. 56 KC i wynika z niego, że czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów.
Elementy czynności prawnej:
ESSENTIALIA NEGOTII (elementy przedmiotowo istotne)- za ich pmocą odróżniamy jedną czynność od drugiej, bez nich nie ma umowy.
NATURALIA NEGOTII (elementy nieistotne) - są one zawarte w przepisach prawnych względnie obowiązujących, są to elementy, które strony mogą, ale nie muszą oznaczać w umowie.
ACCIDENTALIA NEGOTII (elementy dodatkowe) - strona postanowiła dodać zastrzeżenie do umowy, które jest dla niej istotne. Mamy tutaj elementy:
warunek - jest to zastrzeżenie (klauzula) umowne, które uzależnia skuteczność czynności prawnej od pewnego zdarzenia przyszłego i niepewnego np. dam ci samochód pod warunkiem, że zmienisz stan cywilny. Mamy 2 rodzaje warunków:
zawieszający - uzależnia powstanie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego
rozwiązujący - skutek czynności prawnej ustaje, jeżeli nastąpi zdarzenie przyszłe i niepewne
Nie można wprowadzać do umów warunków, które są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i z prawem.
termin - różni się od warunku tym, że wiąże powstanie lub ustanie skutków czynności prawnych od zdarzenia przyszłego i pewnego:
termin początkowy - odpowiada warunkowi zawieszającemu
termin końcowy - odpowiada warunkowi rozwiązującemu
Obliczanie terminu art. 111-115 KC.
A także:
zadatek
prawo odstąpienia
odstępne
kara umowna ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz