Pojęcie eudajmonizmu - filozofia stoików

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie eudajmonizmu - filozofia stoików - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie eudajmonizmu. Filozofia stoików Stanowisko głoszące, że szczęście ( eudaimonia ) jest najwyższą wartością i celem życia ludzkiego. Eudajmonista rozumie szczęście inaczej, niż zazwyczaj rozumie się je współcześnie: nie jako subiektywne zadowolenie, ale jako pewien stan zachodzący na skutek właściwego postępowania. Szczęście zależy od nas samych : naszej postawy do siebie i świata.
EUDAJMONIZM : DOBRO = SZCZĘŚCIE
Dla starożytnych filozofów znak równości oznacza, że nie można określić co jest przyczyną czego, obie wartości tworzą nierozerwalną parę, występują jednocześnie.
Za twórcę filozofii stoickiej uważa się Zenona z Kiloton. (Epiklet, Seneka , Marek Aureliusz -zajmowali się poglądami stoickimi). Filozofia ta polegała w dużej mierze na życiu zgodnie z naturą i własną rozumnością. Stoicy uważali, że to siły nadprzyrodzone żądzą światem więc po co im się sprzeciwiać co oznacza życie według praw natury. Skrajny racjonalizm, emocje są irracjonalne.Od tej filozofii wzięło się określenie „stoicki spokój” ponieważ stoicy uważali że nie należy kierować się emocjami lecz wszystko kalkulować rozumem - skrajny racjonalizm. Pożądanym stanem jest apatia, pozbycie się wzruszeń. Osiągnięcie szczęścia możliwe jest jedynie dzięki wartością wewnętrznym; żeby osiągnąć szczęście trzeba wyrzec się pewnych rzeczy - samoograniczenie.

(…)

….
EUDAJMONIZM : DOBRO = SZCZĘŚCIE
Dla starożytnych filozofów znak równości oznacza, że nie można określić co jest przyczyną czego, obie wartości tworzą nierozerwalną parę, występują jednocześnie.
Za twórcę filozofii stoickiej uważa się Zenona z Kiloton. (Epiklet, Seneka , Marek Aureliusz -zajmowali się poglądami stoickimi). Filozofia ta polegała w dużej mierze na życiu zgodnie z naturą i własną rozumnością…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz