Pojęcia w elektrotechnice

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcia w elektrotechnice - strona 1 Pojęcia w elektrotechnice - strona 2 Pojęcia w elektrotechnice - strona 3

Fragment notatki:


1. Podać zasadę zachowania ładunku i co to jest elektryzacja? Zasada zachowania ładunku elektrycznego polega na tym, że całkowity ładunek elektryczny układu odosobnionego, tj. suma algebraiczna ładunków dodatnich i ujemnych układu, jest stał y, czyli nie ul ega zmianie. Zasada ta jest znana jako postulat Maxwella i jest jednym z podst a wowych praw fizyki. Elektryzacja jest to przeniesienie ładunku elektrycznego z jednego ciała na drugie w rezultacie czego jedno ciało posiada ładunek nadmiarowy jednego znaku, a drugie ciało ładunek przeciwnego znaku. 2. Podać definicję gęstości objętościowej ładunku elektrycznego oraz wzór z jego omówieniem i jednostkami. Gęstość objętościowa ładunku elektrycznego jest granicą ilorazu całkowitego ładunku rozłożonego w pewnej objętości i tej objętości gdy dąży ona do zera. [C/m 3 ] Q - ładunek elektryczny, V- objętość zajmowana przez ładunek 3. Co to znaczy, że pole elektrostatyczne jest potencjalne? Praca sił pola elektrycznego wykonana nad przeniesieniem ładunku elektrycznego po drodze zamkniętej w polu elektrostatycznym jest równa zeru. 4. Podać tw. Gaussa: słownie i wzorem oraz jednostki. Strumień natężenia pola elektrycznego przenikający przez dowolną powierzchnię zamkniętą w jednorodnym środowisku o bezwzględnej przenikalności dielektrycznej ε , jest równy stosunkowi całkowitego ładunku znajdującego się wewnątrz tej powierzchni do wartości tejże przenikalności. [C/m 2 ] 5. Co to jest pojemność elektryczna przewodnika i jego energia elektryczna? Pojemnością elektryczną przewodnika nazywamy wielkość fizyczną C równą stosunkowi ładunku q zgromadzonego na przewodniku do potencjału tego przewodnika.
[F]
6. Podać definicję prądu elektrycznego. Każdy uporządkowany ruch ładunków elektrycznych, spowodowany obecnością pola elektrycznego..
7. Podać I prawo Kirchhoffa. Suma natężeń prądów wpływających do węzła jest równa sumie natężeń prądów wypływających z tego węzła.
8. Podać wzór ogólny na natężenie pola magnetycznego: omówić wielkości i podać ich jednostki H - natężenie pola magnetycznego,
I - prąd przepływający przez powierzchnię ograniczoną krzywą C.
Jego jednostką w układzie SI jest A/m (amper na metr).
9. Podać treść prawa Lenza Mówi ona, że prąd indukcyjny (nazywany też prądem wtórnym) wzbudzony w przewodniku pod wpływem zmiennego pola magnetycznego, ma zawsze taki kierunek, że wytworzone przez niego wtórne pole magnetyczne przeciwdziała przyczynie (zmianie pierwotnego pola magnetycznego), która go wywołała.
10. Pokazać, że cewka indukcyjna jest elementem pasywnym

(…)

… i długości równej długość elementu przewodnika, r- odległość elementu przewodnika od punktu pola
6. Jakim polem jest pole magnetyczne?
Pole magnetyczne jest polem wektorowym; Pole magnetyczne kołowe -jest to pole, którego linie układają się we współśrodkowe okręgi. Pole takie jest wytwarzane przez nieskończenie długi prostoliniowy przewodnik; Pole magnetyczne jest bezźródłowe, co wyraża Prawo Gaussa…

Jest to zabezpieczenie elektryczne przeznaczone do wyłączania prądów urządzeń i obwodów elektrycznych przy przekroczeniu 10 krotnego znamionowego prądu ciągłego. Stosuje się w stanach awaryjnych do ochrony urządzeń i obwodów elektrycznych przed zwarciami.

…), gdy znane jest napięcie zasilające u(t). Co to jest i ile wynosi Xc?
C=const; L=R=0
ponieważ Jeśli to 11. Dlaczego cewka indukcyjna nie pobiera mocy czynnej P? pokazać. Jaką zatem moc i energię elektryczną pobiera cewka- nazwa ,warunek ,jednostki.
Pobiera moc bierną indukcyjną Q [var], tylko gdy <(U,I)= π/2 , i energię elektryczną bierną Ab=Qt [var*s]
12. Podać definicję filtru elektrycznego i tłumienności
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz