Pojęcia podstawowe w elektrotechnice

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcia podstawowe w elektrotechnice - strona 1 Pojęcia podstawowe w elektrotechnice - strona 2 Pojęcia podstawowe w elektrotechnice - strona 3

Fragment notatki:


Pojęcia podstawowe, wielkości i jednostki stos o wane w elektrotechnice Elektrotechnika jest nauką o praktycznym wykorzystaniu zjawisk elektrycznych.
U podstaw elektrotechniki leży nauka o elektryczności będąca jednym z działów fizyki. W ramach nauki fizyki poznaje się zjawiska elektryczne, natomiast zadaniem nauki elektrotechniki jest wyjaśnienie zastosowania tych zjawisk w technice.
Ładunek elektryczny jest podstawową własnością cząstek elementarnych materii; ładunek każdego obiektu może być dodatni albo ujemny, albo zerowy—w przyrodzie występują jedynie całkowite wielokrotności dodatniego ładunku protonu, przy czym całkowity ładunek ciała jest algebraiczną sumą ładunków jego składników, elementów.
Ładunek elektryczny (krótko ładunek) jest pojęciem pierwotnym i wielkością niezależną w fizyce. Jednostką jest kulomb oznaczany przez C .
Ładunek elektronu przyjmuje się umownie jako ujemny, natomiast ładunek protonu—dodatni. Oba ładunki są najmniejszymi porcjami ładunku występującymi w przyrodzie. Nazywa się je ładunkami elementarnymi i oznacza przez  e i  e , gdzie e  1.6021892  0.0000046  10  19 C . Są one dokładnie sobie równe co do wartości bezwzględnej i są najmniejszą niepodzielną „ilością” elektryczności. W każdym atomie liczba elektronów i protonów jest jednakowa, a zatem atom jest jako całość elektrycznie obojętny.
Równowaga ładunków elektrycznych jest jednym z podstawowych praw natury.
Ładunku nie można ani stworzyć, ani unicestwić, można tylko pewną liczbę ładunków elementarnych, np. elektronów, przenieść z jednego ciała na drugie, przez co pierwsze będzie wykazywać ładunek elektryczny dodatni, a drugie — ujemny o takiej samej wartości bezwzględnej.
Kwantyzacja ładunku elektrycznego jest to zasada, według której ładunek elektryczny może występować jedynie w całkowitej wielokrotności najmniejszej porcji, tzw. kwantu ładunku, jakim jest ładunek elementarny. Kwantyzację ładunku elektrycznego zalicza się także do podstawowych praw natury.
Zasada zachowania ładunku elektrycznego polega na tym, że całkowity ładunek elektryczny układu odosobnionego, tj. suma algebraiczna ładunków dodatnich i ujemnych układu, jest stały, czyli nie ulega zmianie. Zasada ta jest znana jako postulat Maxwella i jest jednym z podstawowych praw fizyki.
Układ odosobniony jest to taki układ, przez którego granice nie przenikają ładunki elektryczne. Zatem ładunek elektryczny jest niezniszczalny: nigdy nie ginie i nie może być stworzony. Ładunki mogą się natomiast przemieszczać z jednego miejsca w inne, ale nigdy nie biorą się znikąd. Mówi się więc, że ładunek elektryczny jest zachowany.


(…)

… 1.60218921019 C 9.1095340101 kg
proton 1.60218921019 C 1.67264851027 kg
neutron 0 1.67495431027 kg
Razem: 0 3.3485141027 kg
Atomy i cząsteczki materii są układami dynamicznymi. Atomy pierwiastka składają się z elektronów i jądra, złożonego z protonów i neutronów. Dookoła jądra krążą elektrony tworząc jakby chmurę elektronową, która decyduje o wymiarach atomu. Średnice elektronów i jąder…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz