Poj_ęcie funkcji konstytucji i funkcje

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1204
Wyświetleń: 2737
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poj_ęcie funkcji konstytucji i funkcje - strona 1 Poj_ęcie funkcji konstytucji i funkcje - strona 2

Fragment notatki:

Pojęcie funkcji konstytucji.
Funkcja konstytucji oznacza zespół różnorakich skutków społecznych, jakie stale (w danej społeczności), w odniesieniu do określonej sfery rzeczywistości wywoływane są istnieniem konstytucji. Inny­mi słowy, funkcja konstytucji to nic innego, jak rola jaką konstytucja może pełnić w rzeczywistości społeczno-politycznej określonego państwa.
Prawna funkcja konstytucji. Funkcja prawna to możliwość pełnienia, przez konstytucję roli aktu prawnego w zakresie stosunków politycznych, społecznych, gospodarczych, które są w niej regulowane. Stwierdzenie o jurydyczności konstytucji sprowadza się zazwyczaj do:
A)uznania jej roli jako podstawowego źródła -prawa i płynących stąd konsekwencji dla systemu źródeł pań­stwie
B)założenia bezpośredniego obowiązywania norm konstytucji, ich stosowania
C)przyjęcia (pozaparlamentarnego systemu kontroli konstytucyjności ustaw i innych aktów prawnych D)ustanowienia instytucjonalnych gwarancji zgodnego z konstytucją funkcjonowania organów państwowych.
Organizatorska funkcja konstytucji.
Wiele postanowień konstytucji określa zasady organizacji i funkcjonowania państwa oraz jego strukturę wewnętrzną. Spełniają one rolę statutu organizacyjnego państwa. Integracyjna funkcja konstytucji.
Konstytucja przekształca byty społeczne i polityczne byty prawne. Służy integracji całego społeczeństwa, gdyż zwykle stanowi wyraz szerokiego konsensusu społecznego. Konstytucja, wypełniając funkcję integracyjną A)określa formy udziału obywa­teli w kształtowaniu woli państwa B)służy w ten sposób zespoleniu jednostki z państwem
C)stwarza również prawne mechanizmy służące rozwiązywaniu konfliktów społecznych
Programowa funkcja konstytucji. Funkcja programowa - określenie kierunków rozwoju państwa i poszczególnych instytucji charakteryzujących ustrój polityczny (także społeczno-gospodarczy)
Konstytucją ma, zatem stać się programem opartym na powszechnie aprobowanych, wartościach, zarazem stymulatorem dalszego rozwoju społecznego.
Stabilizacyjna funkcja konstytucji. Funkcja stabilizacyjna - zabezpieczanie i ochrona panującego układu stosunków ekonomicznych, społecznych i politycznych w państwie
Wychowawcza funkcja konstytucji. Każda konstytucja jest odzwierciedleniem pewnego systemu wartości i przekonań społecznych, z drugiej zaś strony ucieleśnia określone idee i dąży do ich realizacji. Oddziałuje w ten sposób zarówno na świadomość całego społeczeństwa, jak i pojedynczych jego członków. Upowszechnia jedne wartości, idee, zasady i równocześnie stymuluje przyjmowanie innych (stymulator wartości, idei).
Tzw. „nowe” funkcje konstytucji (zadania konstytucji).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz