To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PODZIAŁ POSTĘPOWANIA EGZEKUZYJNEGO postępowanie klauzulowe - idzie tu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, stworzenie podstawy egzekucji sądowej. Pełni rolę pomostu pomiędzy postępowaniem rozpoznawczym a postępowaniem egzekucyjnym służy wykreowaniu podstawy egzekucji sądowej. W postępowaniu klauzulowym sąd rozstrzyga niekiedy również kwestie materialno-prawne. Klauzula - wydany na podstawie tytułu egzekucyjnego zezwolenia na egzekucję, art. 803 kpc, jedynie na podstawie TE- prawomocne orzeczenie komornika o ukaraniu grzywną, art. 770 1 ! właściwe postępowanie egzekucyjne - W praworządnym państwie nie można prowadzić egzekucji poza postępowaniem egzekucyjnym. Można mieć pewne uwagi terminologiczne co do „właściwego” postępowania egzekucyjnego gdyż przeciwieństwem postępowania właściwego byłoby niewłaściwe postępowanie egzekucyjne ale przyjęło się w nauce takie określenie. Nie mamy lepszej propozycji terminologicznej. postępowanie podziałowe - gdy chodzi o podział sumy uzyskanej przez egzekucje świadczeń Pieniężnych, obowiązkowo organ prowadzący egzekucje jest obowiązany sporządzić plan podziału sumy uzyskanej z nieruchomości (1023 KPC).
Jeśli chodzi o plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji z ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności oraz innych praw majątkowych to tylko wówczas sporządza się taki plan jeśli ta uzyskana kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Dzieje się to na podstawie postępowania podziałowego.
Niektórzy uważają, że ta regulacja jest zbyt szczegółowa ale ona dotyczy podstawowych praw i wolności obywateli. Jaka jest granica pomiędzy postępowaniem egzekucyjnym a postępowaniem rozpoznawczym Najpełniej te linię określa art. 804 KPC. W świetle tego przepisu organ egzekucyjny nie może zbadać ani zasadności ani wymagalności obowiązku świadczenia. Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności ani wymagalności świadczenia. O zasadności świadczenia sąd orzekał w ramach procesu cywilnego, w pewnych wypadkach w postępowaniu nieprocesowym. Komornik jako zasadniczy organ egzekucyjny w ramach systemu sądowo-komorniczego, ani sąd rejonowy jako organ egzekucyjny nie może badać kwestii materialno-prawnej w postępowaniu egzekucyjnym. Kwestii materialno-prawnej związanej z zasadnością świadczenia i wymagalnością określoną tytułem wykonawczym. W pewnych wypadkach pojawia się problem, że z mocy wyraźnego przepisu komornik uprawniony jest do badania kwestii materialn-prawnej. (804 KPC) Wyjątek z 823 KPC - na mocy tego przepisu komornik obowiązany jest wstrzymać się z dokonaniem czynności egzekucyjnych jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik przedstawi komornikowi nie budzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo, że wierzyciel udzielił mu zwłoki. Wtedy kiedy dłużnik przedstawia komornikowi w toku prowadzonych przez komornika czynności dowód, że spełnił świadczenie objęte tytułem wykonawczym lub, że wierzyciel udzielił mu dodatkowego terminu do spełnienia świadczenia to wówczas jest pewna kwestia materialno-prawna, która pojawia się w postępowaniu egzekucyjnym to komornik musi wstrzymać się z czynnością i podjąć inne dodatkowe czynności z art. 823 KPC.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)