Podział maszyn przepływowych - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 784
Wyświetleń: 3549
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Maszyny przepływowe dzielimy na:
Cieplne maszyny przepływowe, charakteryzujące się płynem ściśliwym; ze względu na kierunek przepływu energii dzielmy je na:
Cieplne silniki (od płynu do wirnika), np. turbina parowa, turbina gazowa, turbina wiatrowa
Cieplne maszyny robocze (od wirnika do płynu), grupa maszyn sprężających, np. wentylator, sprężarka, dmuchawa
Hydrauliczne maszyny przepływowe, charakteryzujące się płynem nieściśliwym
Spręż jest to zależność cienienia na wyjściu od cieśnienia na wejściu. Najmniejszym sprężem charakteryzują się wentylatory, ich zadaniem jest tylko transport gazu.
Spiętrzenie jest to różnica między wartości na wyjściu i wejściu
Ze względu na kierunek przepływu maszyny przepływowe dzielimy na:
osiowe, aż 93% turbin parowych pracuje na tej zasadzie
promieniowe
diagonalne
Maszyny przepływowe możemy również dzielić na:
wirnikowe
strumieniowe
Turbina parowa jest to maszyna, która nie może sama pracować. Czynnikiem roboczym jest para wodna o parametrach . Kocioł parowy dostarcza nam do turbiny parę wodną o zadanych parametrach. Praca kotła nie może się odbyć bez współpracy z wentylatorem.
Obieg pracy turbiny Po wykonaniu pracy turbiny, para zostaje wprowadzona do kondensatora lub skraplacza. W punkcie 3' by uzyskać najlepszą sprawność kotła temperatura pary powinna mieć . Na wylocie turbiny para ma ciśnienie ok. 4kPa i temp. ok.31 . Z tablic odczytujemy jak jest temperatura wrzenia dla danego ciśnienia. W układzie regulacji wykorzystuje się parę, która już wykonała swoją pracę w turbinie. Z turbiny wyprowadzone są upusty do układu regulacji. Najbardziej ekonomiczne dla obiegu jest układ z 7 podgrzewaczami, wtedy na każdy mamy ok. 30 wzrost temperatury. poszczególne przemiany w naszym obiegu
2s-3 izobaryczne skraplanie
3-3' praca pompy
3'-4 podgrzewanie
4-5 parowanie
Przykładowe nazwy turbin i wyjaśnienie symboli w nich zawartych 7C50, 7UC60, 13UP55, 13UC105, 13 UK215 pierwsze cyfry (tu 7,13) oznaczają ciśnienie świeżej pary, tzn. za kotłem a przed zaworem cyfry na końcu (tu 50,60,105,…) oznaczają moc turbiny K - turbina kondensacyjna, ciśnienie na wyjściu z turbiny jest mniejsze od atmosferycznego, wykorzystywana w elektrowniach elektrycznych C - turbina ciepłownicza, ciśnienie na wyjściu z turbiny jest większe od atmosferycznego, wykorzystywana w elektrociepłowniach UC - turbina upustowo ciepłownicza UP - turbina upustowo przeciwprężna
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

luki0 napisał(a):

2015-05-06 13:35:35

Chujowe.