Fragment notatki:
ZAKRES EGZAMINU DYPLOMOWEGO dla kierunku studiów ENERGETYKA
studia I stopnia inżynierskie
specjalność energetyka cieplna i jądrowa
Zagadnienia eksploatacyjne
Rozruch i odstawianie bloku energetycznego - ogólne zasady
Bezpośrednio przed każdym uruchomieniem kotła należy sprawdzić stan poszczególnych jego układów i urządzeń pomocniczych oraz ich gotowość do uruchomienia. W wypadku stwierdzenia uszkodzeń poszczególnych elementów kotła, lub jego urządzeń pomocniczych, należy powiadomić przełożonych i postępować według ich poleceń. Osobę do sprawdzenia stanu kotła i urządzeń pomocniczych wyznacza kierownik nastawni blokowej. Osoby wyznaczone - personel obchodowy kotła lub bloku są odpowiedzialni za przeprowadzony przegląd.
Przyjęcie kotła do uruchomienia po remoncie winno nastąpić po wykonaniu pisemnych i ustnych poleceń wydanych na prace przy kotle. Zamknięcie i zatwierdzenie poleceń pisemnych należy przeprowadzić zgodnie z Instrukcją Organizacji Bezpiecznej Pracy w Energetyce.
Polecenie uruchomienia kotła po remoncie wydaje Kierownik Oddziału Ruchu na podstawie pozytywnego wyniku inspekcji kotła i urządzeń pomocniczych. Polecenie uruchomienia kotła z rezerwy wydaje Dyżurny Inżynier Ruchu Elektrowni.
Oględziny wnętrza komory paleniskowej, drugiego ciągu i kanałów spalinowych:
Sprawdzić od wewnątrz stan komory paleniskowej oraz kanałów spalinowych na całej długości, sprawdzając czy rury ekranowe przegrzewaczy pary, podgrzewacza wody i podgrzewacza powietrza oraz elementy elektrofiltru nie są uszkodzone, są odpowiednio zamocowanie i nie zmieniły swego pierwotnego położenia. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na osoby, obce przedmioty i inne przeszkody, które powinny być usunięte z kotła przed jego uruchomieniem. W oględzinach należy zwrócić na: powierzchnie grzewcze, kanały spalin, podajniki węgla , skrzynię powietrza, stan obmurza , palniki, ekrany, ciąg konwekcyjny, układ odżużlania.
Należy także zamknąć wszystkie włazy do komory paleniskowej, separatora, drugiego ciągu oraz pozamykać kanały powietrza i spalin.
Oględziny zewnętrzne:
Należy sprawdzić całość poszycia kotła oraz kompletność izolacji w obrębie komory paleniskowej oraz drugiego ciągu, rurociągów z armaturą, oraz elektrofiltru. Ponadto należy dokonać szczegółowych oględzin następujących podzespołów: konstrukcja nośna kotła wraz z zawieszeniami komory paleniskowej i II ciągu, oraz podestami obsługowymi, walczak parowy, armaturę kotła oraz układy dostarczania paliwa.
Przed uruchomieniem kotła należy uzyskać odbiór części mechanicznej, obejmującej wszelkie niezbędne próby i przygotowanie protokołów.
(…)
… charakterystyczną tej metody jest stałe masowe natężenie przepływu przy stałym ciśnieniu. Dla utrzymania właściwego poziomu wody w walczaku kocioł musi być intensywnie „dosilany” wodą. W czasie trwania przedmuchiwania w kotle utrzymywane
jest stałe ciśnienie, a para poprzez tymczasową instalację wypływa ze stałym natężeniem przepływu do atmosfery. Zrzut pary trwa najczęściej 15 ÷ 20 min. Maksymalny czas zrzutu pary zazwyczaj uwarunkowany jest zapasami wody zasilającej kocioł. Z doświadczeń wynika, że dłuższy czas zrzutu
powyżej 20 minut nie poprawia efektywności dmuchania.
W celu ustalenia parametrów dmuchania dla danego kotła należy tak dobrać ciśnienie i temperaturę pary, aby współczynnik zakłócenia był większy od jedności. Współczynnik zakłócenia zależy od natężenia przepływu i gęstości pary w czasie…
…. Również w Japonii wykorzystuje się MOX na coraz większą skalę. Paliwo to mogą wykorzystywać także reaktory EPR i AP-1000.
Odpady
Odpadami promieniotwórczymi nazywamy odpady stałe, ciekłe lub gazowe, zawierające substancje promieniotwórcze lub skażone tymi substancjami:
Filtry wody w reaktorach jądrowych i zużyte wymieniacze jonowe (jonity)
Materiały i narzędzia używane w rutynowej pracy przy instalacjach jądrowych…
… przemysł zbrojeniowy
Odpady o pośredniej aktywności ILW (od Intermediate Level Waste), w Wielkiej Brytanii materiały o aktywności właściwej beta i gamma większej od 1,2x107 Bq/kg oraz aktywności alfa ponad 4x106 Bq/kg
Odpady o bardzo niskiej aktywności VLLW (od Very Low Level Waste), aktywność właściwa alfa, beta i gamma < 400 Bq/kg
Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi spoza przemysłu jądrowego…
… się przypadkowo. Muszą istnieć sprzyjające warunki geologiczne i hydrogeologiczne terenu, ludność musi mieć zagwarantowaną ochronę przed uwolnieniem się odpadów promieniotwórczych, należy zabezpieczyć składowisko przed przypadkowym wejściem na jego teren osób postronnych a także należy zagwarantować bezpieczeństwo ludności zarówno w okresie działania składowiska jak i po jego zamknięciu.
Schemat głębokiego…
… rozszczepienia uranu, która wytwarza ciepło, ale też i powoduje emisję promieniowania. Przykład takiej reakcji pokazano na rys Ksenon i Stront to dwa spośród wielu izotopów promieniotwórczych, które mogą powstać po rozszczepieniu uranu i ulegać dalszemu rozpadowi, emitując promieniowanie alfa, beta i gamma.
Produkty rozszczepienia w postaci gazowej (jak ksenon lub krypton) lub takie jak jod czy cez, lotne…
… w postaci ciepła, przenoszonego na zewnątrz reaktora w celu wytworzenia pary wodnej napędzającej turbogeneratory.
Tabl. - Rozkład względny izotopów promieniotwórczych w elektrowni jądrowej z reaktorem WWER-440/213 np. w EJ Mochovce
Izotop
W paliwie
W szczelinie pod koszulką
W obiegu pierwotnym
We wnętrzu obudowy bezpieczeństwa
W atmosferze, uwolnienia dziennie
J-131
1
0,01
1/100 tys.
1/100 mln
1/ 100 mld…
… osiąga się przez wywołanie wentylatorami powietrza i spalin przepływu zimnego powietrza przez kocioł. Znaczne i szybkie obniżenie temperatury powodują skurcze materiału, co w konsekwencji prowadzi do oddzielania się zanieczyszczeń przywierających do wewnętrznych powierzchni rurociągów elementów przepływowych kotła. Oddzielone w ten sposób zanieczyszczenia wynoszone są z kotła przy następnym zrzucie pary…
… elektrowni kondensacyjnej wzrosła z początkowej wartości kilkunastu procent do blisko 50-ciu procent.
Schemat przemian energii w elektrowni konwencjonalnej
Podstawowymi urządzeniami klasycznej tj. konwencjonalnej elektrowni kondensacyjnej są: kocioł parowy, turbina parowa z upustami regeneracyjnymi i skraplaczem oraz generator czyli prądnica prądu przemiennego trójfazowego. Sprzężone razem turbina…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)