To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawy inwestowania dr Jan Czempas Wykład 2
Ocena projektu inwestycyjnego
Przy ocenie projektu inwestycyjnego rzeczą ważną jest określenie kategorii inwestycji, tj. czy mamy do czynienia z inwestycją nową czy może odtworzeniową. Różnice pojawiają się bowiem przy podejmowaniu ryzyka gospodarczego i sposobu pozyskania źródeł finansowania, stąd wprowadzimy dodatkowy podział:
Inwestycje nowe - nowym inwestycjom towarzyszy większe ryzyko, gdyż rozwój nowych produktów jak i ekspansja na nowych rynkach zbytu wiąże się z większymi kosztami pozyskania finansowania jak i znacznie dokładniejszą weryfikacją firmy przez potencjalnych kapitałodawców. Bardzo często nowe inwestycje nie zostają realizowane właśnie z powodu braku finansowania, nie mogąc przekonać banku oraz udziałowców do swoich pomysłów. Kolejnym problemem jest niemożność określenia właściwych przychodów ze sprzedaży i kosztów działalności operacyjnej z powodu, np. braku odniesienia do danych historycznych w najbardziej ważnym pierwszym okresie działalności. To właśnie w tym okresie pochłaniane są duże ilości kapitału, co może doprowadzić do utraty płynności. Kolejna różniąca uwaga zachodzi przy porównywaniu wielkości, nowa inwestycja zazwyczaj jest większa niż drugi porównywany rodzaj - inwestycje odtworzeniowe. Skala wielkości inwestycji rodzi problemy techniczne i logistyczne, począwszy od konieczności zatrudnienia pracowników, kierowników, na zarządzaniu majątkiem obrotowym kończąc. Analiza nowych inwestycji i planowanie tego typu działalności pozwala przetrwać firmie okresowe trudności.
Inwestycje odtworzeniowe - są naturalną konsekwencją prowadzenia działalności gospodarczej, wraz ze zużywaniem się środków do produkcji niezbędne jest odnowienie parku maszynowego; źródłem finansowania tych inwestycji jest zysk netto oraz amortyzacja. Korzystanie z wewnętrznych źródeł finansowania zapobiega konieczności zadłużenia się w bankach lub u leasingodawców, co w znaczący sposób obniża ryzyko gospodarcze. Jako że inwestycje odtworzeniowe są traktowane jako inwestycje wewnętrzne przedsiębiorstwa, w porównaniu z nowymi, są one pozbawione większości niepewności oraz przeprowadzenie analizy efektywności takiej inwestycji staje się o wiele prostsze, chociażby ze względu na znajomość funkcjonowania firmy. Ponadto znana jest struktura kapitału, co pozwala precyzyjniej ustalić koszt kapitału i wykorzystanie odpowiedniej stopy dyskontowej. Projekty odtworzeniowe to przede wszystkim rozwijanie istniejących produktów i rynków a także projekty wymiany aktywów w celu utrzymania działalności lub obniżenia kosztów.
Analizując powyższe rozważania, można stwierdzić, że nowa inwestycja obarczona jest znacznie większym stopniem niepewności. W celu określenia ryzyka związanego z projektem, dokonania wyceny kosztu kapitału własnego czy oszacowania przepływów pieniężnych firma zmuszona jest do zastosowania znacznie bardziej zaawansowanych technik, często rodzących dodatkowe koszty.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)