28.Przedstaw podstawowe założenia stoizmu (najistotniejsze w tej teorii jest to co większą czcionka, resztę również wrzuciłam, bo to skrypt z Tatarkiewicza, wartościowy jak sądzę, może komuś będzie łatwiej zrozumieć czytając nieco więcej...)
W 312 roku przed Chrystusem przybył z Cypru do Aten młodzieniec rasy semickiej z zamiarem bezpośredniego poznania kultury greckiej i całkowitego oddania się filozofii. Z e n o n z K i t i o n od małego poznawał pisma wielkich uczonych, ponieważ jego ojciec Menzeas, który był kupcem, przywoził mu często wiele pism sokratyków. Tymczasem kierunek filozoficzny stolicy hellenistycznej wyznaczali cynicy. Niezmiennie jednak Sokrates był dla Zenona praktycznym przykładem życia filozoficznego Zenon nie był obywatelem ateńskim i dlatego nie miał prawa do nabycia budynku; z tego powodu wykładał w portyku wymalowanym przez sławnego malarza Polignota. Portyk po grecku znaczy S t o a. I z tej właśnie racji nową szkołę nazwano Stoą lub Portykiem, a jej zwolenników określano: ci ze Stoi lub ci z Portyku, albo po prostu S t o i c y. Na poglądy, które notabene były bardzo żywe, wpłyną fakt, iż inaczej niż w Ogrodzie Epikuraq, dopuszczano krytyczną dyskusję nad naukami założyciela szkoły, dlatego były one pogłębiane, rewidowane i przemyśliwane na nowo. W konsekwencji filozofia stoicka zmieniała się i podlagała ciągłej ewolucji. W dziejach szkoły stoickiej koniecznie trzeba wyróżnić trzy okresy: okres starej szkoły stoickiej (trwał przez cały III w. p.Chr.) właściwy dla trzech wielkich scholarchów: Zenona, Kleantesa i Chryzypa (ten napisał 700 ksiąg i utrwalił filozofię stoicką), okres tzw. średniej szkoły stoickiej , który charakteryzował się wniknięciem elementów eklektycznych (I i II w. p.Chr.), okres nowej (rzymskiej) szkoły stoickiej , już w erze chrześcijańskiej, napełniony wątkami moralnymi i religijnymi, zgodnie z duchem i aspiracjami nowych czasów. Podsumowując podstawowe założenia filozofii stoickiej warto podkreślić, iż bazą jednoczącą wszystkie postulaty owej nauki jest Logos , który spełnia trzy zasadnicze funkcje: logos jako zasada prawdziwości , poprzez prawa myślenia, poznania i mówienia - jest przedmiotem właściwym logiki; logos jako zasada ontologiczna kosmosu jest przedmiotem fizyki; wreszcie logos jako zasada kierująca do celu to znaczy jako zasada, która określa sens wszechrzeczy, a zatem także powinności człowieka, co jest przedmiotem etyki. W pojęciem logosu wiąże się bezpośrednio zagadnienie konieczności, względem której człowiek musi zachować pozycję uległą, to znaczy, że musi pogodzić się z dziejowym procesem, biegiem wydarzeń, które są od niego niezależne. Była to swoista recepta na nową sytuację społeczno-polityczną, o której wspomniano już na początku.
(…)
… w normalnym stanie, z odpowiedniej odległości, takie które trwają dostatecznie długo. Tym to właśnie postrzeżeniom nie można odmówić prawdziwości.
Filozofia stoicka to niewątpliwie filozofia optymizmu. O popularności stoicyzmu świadczyć może fakt, że przez kolejne 500 lat powstawały wciąż nowe szkoły. W owym procesie wyróżnić można 3 okresy. Starą Szkołę ateńską do której należeli twórcy stoicyzmu czyli sam Zenon z Kition oraz jego uczeń Chryzyp 280-205, który pozostawił po sobie ponad 700 pism. Średnią Szkołę, która kwitła na wyspie Rodos na przełomie II i I w p.n.e. Między innymi Panaitios z Rodos i Poseidonios. Oraz Młodszą Szkołę, która rozwijała się już w Rzymie. Tutaj do najsłynniejszych przedstawicieli zaliczyć można Senekę, Epikteta oraz cesarza Marka Aureliusza, którzy odbiegali znacznie…
…, jedyna możliwość to uniezależnienie się od świata i od natury. Należy nauczyć się panować nad sobą. Aby wszystko mieć trzeba umieć się wszystkiego wyrzec. Dokonać tego może jedynie prawdziwy mędrzec. On bowiem, ceniąc tylko cnotę, uniezależnia się od wszelkich okoliczności, które przeciętnemu człowiekowi zadają smutek i cierpienie. Poza uniezależnieniem się od natury stoicyzm proponuje również życie…
… się, w którym prameteria różnicuje się i dzieli tworząc jednostkowe indywidualne ciała oraz drugi okres kiedy różnice się powoli zacierają wszystko ginie i następuje wielki pożar. Tak dzieje się w nieskończoność, a cały wszechświat powstaje z ognia i w ogniu ginie. Epistemologia U stoików jak na materialistów przystało istotną rolę w procesie poznawczym odgrywały zmysły. Ich sensualizm przejawiał…
… nad epistemologiczne, co jednak nie oznacza negacji badań epistemologicznych.
Temat 29 Wskaż na podstawowe źródła pesymizmu A.Schopenhauera. Porównaj pojęcia teizm, deizm, panteizm. Wskaż konkretne przykłady w myśli filozoficznej.
Schopenhauer, Artur (1788-1860)
Życie:
ur. w Gdańsku, syn kupca i literatki, studia na różnych uniwersytetach, mieszkał w Weimarze w pobliżu Goethego, w młodości podróżował (Włochy)
Berlin…
… prowadzi do błędu. W tych poglądach przeważył indeterminizm i woluntaryzm. Tym samym afekty nie są wcale złem. Pobudzają one do dobrego działania, o ile są rozważnie dozowane, i skierowane w odpowiednim kierunku. Kartezjusz odróżnił ich sześć: podziw, miłość, nienawiść, pożądanie, radość, smutek.
Wskaż na znaczenia eksperymentu w metodologii empirycznej
Nauka odwiecznie pragnie poznawac świat, w tym celu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)