Fragment notatki:
Komputer - maszyna licząca; urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania informacji (danych), które da się zapisać w formie ciągu cyfr lub sygnału ciągłego.
Sygnał analogowy to sygnał fizyczny zmieniający się w sposób ciągły. Jego wartości mogą zostać określone w każdej chwili czasu.
Sygnał cyfrowy to sygnał fizyczny, w którym rozróżnia się tylko dwa stany odpowiadające cyfrom dwójkowym: 0 i 1. Jego dziedzina i zbiór wartości są dyskretne. Jego cechą jest podawanie wartości w określonych momentach czasu.
Generacje komputerów to umowny podział komputerów ze względu na typ konstrukcji wykorzystanych w nich układów logicznych. Podział ten odpowiada okresom rozwoju techniki komputerowej.
Komputery zerowej generacji to maszyny konstruowane do 1944 r., przed pojawieniem się uniwersalnych, elektronicznych maszyn cyfrowych, o możliwościach dzisiejszych prostych i średnich kalkulatorów programowanych. Ich podstawową cechą jest brak aktywnych elementów elektronicznych (lamp i tranzystorów). Budowane były na elementach mechanicznych lub elektromagnetycznych.
Podstawowe cechy: brak elementów elektronicznych
oddzielne pamięci programu i danych o różnej organizacji i formacie
pamięć szybka i pojemności kilku do kilkudziesięciu słów, czasem ograniczona do samych rejestrów
pamięć pomocnicza na papierowej taśmie perforowanej
pamięć stała w postaci przełączników lub okablowania
arytmetyka dziesiętna lub dwójkowa
szybkość do kulki rozkazów na sekundę
programowanie w języku maszynowym.
Komputery pierwszej generacji to komputery zbudowane na lampach elektronowych w latach 1945-1956.
Komputery drugiej generacji to komputery, w których do budowy elementów logicznych wykorzystano elementy półprzewodnikowe; konstruowane w latach 1957-1963. Charakteryzowały się mniejszymi wymiarami, większą bezawaryjnością i mniejszym poborem prądu.
Komputery trzeciej generacji to komputery zbudowane na układach scalonych małej i średniej skali integracji, lata 1964-1978.
Komputery czwartej generacji to komputery zbudowane na układach scalonych wielkiej skali integracji (np. PC); lata 1978-1989.
Komputery piątej generacji niewiele różnią się od komputerów generacji czwartej (1990-?).
2600 r. p.n.e. - abakus (pierwsze mechaniczne liczydło)
ENIAC - komputer skonstruowany w latach 1943-1945. Ważył ponad 27 ton, zawierał ok. 18000 lamp elektronowych i zajmował powierzchnię ok. 140 m 2 . Nie posiadał pamięci operacyjnej i początkowo programowany był przez przełączanie wtyków kablowych, później za pomocą kart perforowanych. Był używany głównie do obliczeń związanych z balistyką, wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody itd. Maszyna pobierała 150 kW mocy. Jej system wentylacyjny miał wbudowane dwa silniki Chryslera o łącznej mocy 24 KM.
(…)
… itp. Prawo Moore'a ma jednak pewne ograniczenia. Obecnie procesory konstruowane są w technologii 90, 65 i 45 nm, rozmiary te nie mogą jednak zmniejszać się w nieskończoność, ponieważ nie mogą być mniejsze od atomu. Kolejną barierą jest prędkość światła, która jest nieprzekraczalną granicą minimalnego czasu potrzebnego na przesłanie danych pomiędzy komponentami komputera.
System liczbowy to inaczej zbiór reguł, jednolitego zapisu i nazewnictwa liczb. Najbardziej prymitywnym systemem liczbowym jest jedynkowy system liczbowy, w którym występuje tylko jeden znak. W systemie tym kolejne liczny są tworzone przez proste powtarzanie tego znaku. Np. 3 w systemie jedynkowym jest równe 111, a 5 11111. Kiedy, w przypadku większych liczb, zaczyna się grupować symbolem, np. po 5 (cztery równoległe kreski przekreślone piątą), mamy do czynienia z przejściem do addytywnego systemu liczbowego. W tym systemie liczby tworzy się przed dodawanie kolejnych symboli i stąd jego nazwa. Systemem addytywnym dziesiątkowym był system egipski, w którym używano oddzielnych hieroglifów dla potęg dziesiątki (aż do siódmej włącznie). Innym przykładem addytywnego systemu jest rzymski system liczbowy z podstawowymi…
…) to komputer, w którym obliczenia zachodzą dzięki reakcjom chemicznym między cząsteczkami DNA. W komputerze DNA informacja jest zakodowana. Podobnie jak zwykłe komputery, składa się z bramek logicznych, te jednak są oparte na enzymach. Enzymy te powodują reakcje chemiczne między łańcuchami, a ich wynik stanowi nową informację. Komputer taki jest probabilistyczny - wynik każdego działania otrzymujemy jedynie…
… - urządzenie cyfrowe sekwencyjne potrafiące pobierać dane z pamięci, interpretować je i wykonywać rozkazy. Wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie, często posiadającej złote wyprowadzenia. Ich sercem jest monokryształ krzemu, na który naniesiono szereg warstw półprzewodnikowych tworzących, w zależności od zastosowania, sieć od kilu tysięcy do kilkuset milionów tranzystorów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)