Podłączenie sieci teleinformatycznej

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 427
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podłączenie sieci teleinformatycznej - strona 1 Podłączenie sieci teleinformatycznej - strona 2 Podłączenie sieci teleinformatycznej - strona 3

Fragment notatki:

Podłączenie sieci teleinformatycznej. Istnieje wiele sposobów podłączenia się do Internetu. Jeżeli znajdujesz się w sie­ci, która jest bezpośrednio dołączona do Internetu, twoje działania mogą być zupełnie inne, niż gdy używasz modemu w celu skontaktowania się z takim kom­puterem. Po podłączeniu konieczne czynności mogą być również inne. A) Podłączenie bezpośrednie Wielu ludzi pracujących na uniwersytetach jest bezpośrednio podłączona (za po­mocą połączenia stałego) do Internetu dzięki sieciom kampusowym. Tak naprawdę, sieci te były jedną z podstaw wczesnego Internetu: umożliwiały uni­wersyteckim naukowcom i badaczom wymianę informacji z innymi ludźmi z całego kraju. Również niektóre firmy mają stałe podłączenie do Internetu. ­ B) Podłączenia pod modem Obecnie najpowszechniejszą metodą podłączenia się do Internetu jest skorzysta­nie z modemu. Z komputera domowego lub biurowego dzwonisz do komputera, który jest w Internecie. Większość ludzi używa swoich osobistych komputerów tylko jako inteligentne terminale, umożliwiające podłączenie się do sieci. W tym wypadku twój osobisty komputer tak naprawdę nic jest w Internecie; jesteś po prostu użytkownikiem host komputera.
Oczywiście jest również możliwe włączenie twojego komputera w sieć przez modem i komputer host. W takim wypadku twój komputer jest widoczny w sieci i przesyłanie plików z host komputera i innych będących w Internecie jest dużo prostsze. Istnieją dwa protokoły służące temu celowi zwane SLIP i PPP. (Nie musisz znać szczegółów na temat tych protokołów, wystarczy wiedzieć, że po­zwalają one podłączyć się jako komputer TCP/IP za pomocą linii szeregowej.) Taka metoda łączenia się jest obecnie używana przez niewielką grupę ludzi, lecz prawdopodobnie stanie się bardziej powszechna w ciągu kilku najbliższych lat.
Ostatnio niektóre duże, komercyjne sieci takie jak America Online i Delphi w ra­mach swoich usług oferują pełny dostęp do Internetu. Jeżeli masz konto w jednej z tych sieci, możesz skorzystać o wiele więcej niż tylko z poczty Internetu. Na przykład dzięki America Online masz pełny dostęp do Usenet News, W AIS, Gopher. I tak dalej. Tak, więc jeżeli używasz już jakiejś sieci komercyjnej, być może nie musisz zakładać sobie oddzielnego konta w systemie typowo Interneto­wym, gdy Internet stanie się bardziej popularny, wówczas prawdopodobnie inne duże sieci udostępnią więcej niż tylko pocztę.
Aby dobrze opisać Internet, możemy porównać jego backbone do lasu. Każdy komputer backbo.Na to pojedyncze drzewo. Od takiego drzewa odchodzą gałęzie, z których każda jest komputerem bezpośrednio dołączonym do jednego z kom­puterów backbone. Od gałęzi odchodzą podgałęzie, które dołączone są do kom­puterów połączonych z backbonem. Może istnieć wiele poziomów, podgałęzi, a odległość podgałęzi od pnia nie odgrywa znaczenia: wszystkie one są częścią te­go samego lasu. Internet można uważać za kraj, który utrzymuje drzewa i określa poło żenię lasu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz