To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKŁAD 12, 24.05.2006
Podgromada : Hemiascomycotina cała grzybnia bierze udział w procesie płciowym
nie wytwarzają owocowań
Klasa: Taphiromycetes (szpetczaki) celuloza, brak chityny obligatoryjne pasożyty roślin grzybnia namnaża się szybko w tkankach roślin ok. 100 gatunków Klasa: Endomycetes (drożdżaki) brak fazy dikariotycznej brak owocników i strzępek workotwórczych worek powstaje bezpośrednio z zygoty jednokomórkowe występuje pączkowanie bardzo dużo enzymów saprofity i pasożyty roślin i zwierząt Różne formy morfologiczne, np. Candida albicans wytwarza strzępki infekcyjne. Atakuje, gdy układ odpornościowy jest osłabiony. Kandydozy w skórze, płucach. Praktycznie każdy człowiek jest nosicielem drożdżaków. Drożdże - wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Wiele drożdżaków żyje w wodzie.
Podgromada: Euascomycotina jest faza dikariotyczna; cykl życiowy trójfazowy; są owocniki; worki powstają na strzępkach workotwórczych; gametangiogamia; gametangium żeńskie z włostkiem; grzybnia zbudowana ze strzępek; strzępki podzielone przegrodami na komórki; ok. 50 000 gatunków; saprofity i pasożyty.
Uważane za grupę polifiletyczną.
Rozmnażanie - najczęściej klasyczna gametangiogamia, czasem somatogamia. Owocowania u zdecydowanej większości gatunków. U prymitywnych proces płciowy pobudza grzyba do tworzenia owocnika. U zaawansowanych najpierw powstaje owocnik, potem następuje proces płciowy. Rzadziej worki powstają wprost na płonej grzybni.
W perytecjach warstwa hymenialna występuje, u prymitywnych nie ma jeszcze parafiz.
W apotecjach hymenium zajmuje szczytową część i jest dobrze wykształcone.
Tendencja do zanikania procesu płciowego. U wielu gatunków występuje nieregularnie, niektóre nie rozmnażają się w ogóle (tylko pomnażają).
Istnieją różne systemy workowców. Podstawą podziału budowa worka.
Prototunicate - z prymitywnymi workami, bez ściany lub ze ścianą rozpadającą się
Eutunicate - posiadają wykształconą ścianę. Dzieli się je na:
Unitunicate - z pojedynczą ścianą
Bitunicate Klasa: Plectomycetes prototunikowe worki na grzybni Największym rzędem Eurotiales . Bardzo rozbudowany system pomnażania przez konidia, produkowane są w dużych ilościach. Kształt konidium swoisty dla gatunku. Grzybnia luźna.
Do Eurotiales należą takie grzyby, jak Penicillum - saprofity, ale również pasożyty (wywołujące np. u człowieka groźne dla życia choroby wewnętrzne - aspergillozy; również pasożyty innych grzybów).
(…)
… partnera w trakcie ontogenezy. Grzyb najpierw wiąże się z sinicą, korzysta z niej aby się wzmocnić, po czym zostawia ją i przejmuje zielenicę, wtedy powstaje plecha typowa dla gatunku.
Typy architektury plechy:
skorupiasta: wrasta w podłoże dzięki strzępkom grzyba. Produkuje on kwasy organiczne.
plakodiowa: w centrum skorupiasta, na brzegach listkowata
listkowata: wyraźne listki
krzaczkowata: częsta…
…. Bywa rozdział plechy - część z sinicą (cyanomorphy), część z zielenicą. Układ trójkomponentowy jest standardem w pewnych grupach. Ponadto w plesze bywają sprzężniaki, bakterie z Actinomycetes - ksenobionty, do dziś nie wiadomo, czy wchodzą we właściwy skład porostu, czy funkcjonują jakby obok. Aktinoporosty - rolę workowca przejmują bakterie Actinomycetes. Twory takie powstają zarówno w naturze…
… powstawania porostu, czyli połączenia się grzyba i glonu w jeden organizm.
Mikobiont - komponent grzybowy
Fotobiont - komponent autotroficzny, może nim być zielenica (fitobiont) lub sinica (cyanobiont)
Z porostów wyklucza się układy, gdy grzyb penetruje plechę glona i nie nadaje kształtu plesze. Nitka glona obrośnięta z zewnątrz strzępkami grzyba - to już porost.
Dominują tu Ascomycota, czasem Deuteromycota („grzyby niedoskonałe”), bardzo rzadko Basidiomycota. Porosty rozproszone są po całym systemie grzybów. Gatunek porostu zaliczany tam, gdzie należy mykobiont.
Powstawanie porostu: kolonia grzyba + kolonia glonu -> synteza -> początek plechy
Zachodzą w tym czasie zmiany morfologiczne, anatomiczne, fizjologiczne i chemiczne. Powstają nowe szlaki metaboliczne. Znanych jest ok. 1000 związków chemicznych…
…
- warstwa glonowa - glony oplecione strzępką
- miąższ - grzyb
- kora dolna - grzyb
Homeomeryczna: brak zróżnicowania na warstwy, komórki glona równomiernie rozproszone na całej objętości. Rzadsza.
Owocowania: perytecja lub apotecja. Wyraźna warstwa hymenialna.
Ciała koncentryczne - struktury występujące tylko w komórkach grzyba zlichenizowanego. Rola nieznana. Hipotezy:
- ekwiwalenty aparatu Golgiego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)