Gazety ulotne: jedną z pierwszych jest włoski przekład listów K. Kolumba o odkryciu Ameryki
Pierwsza periodyczna gazeta Polska to MERKURIUSZ z 1661 r. Merkuriusz pospolity, dzieje wszystkiego świata w sobie zamykającego dla informacji pospolitej, czasopismo powołane dla celów politycznych dworu królewskiego Prasa informacyjna
Prasa informacyjna Mimo tych ograniczeń w krótkim okresie lat 1815-30 na terenie Królestwa ukazywało się 2/3 wszystkich gazet i czasopism wydawanych wówczas na polskich ziemiach przedrozbiorowych. Około 1650 tytułów o nakładzie, który w tym okresie wzrósł ze 140 tys. do 2 mln egz. W latach Królestwa ukazywały się w Warszawie dwie gazety informacyjne: Gazeta Warszawska oraz Gazeta Korespondenta Warszawskiego, od 1818 z tygodniowym dodatkiem literackim Rozmaitości. Pod koniec lat 20. obie były już dziennikami, drogimi, ostrożną informację dominowały ogłoszenia, mocną stroną były recenzje teatralne podpisywane przez słynnych Iksów (Niemcewicz, Koźmian i in.)
W 1818 ukazała się Gazeta Codzienna Narodowa i Obca nawiązująca tytułem do wielkiej poprzedniczki sprzed 26 lat, tania, wychodziła 6 razy w tygodniu, wyróżniała się atrakcyjną grafiką i odważną publicystyką. Wydawca i redaktorem był Bruno Kiciński. Kres gazety nastąpił po incydencie z ulubioną aktorką Księcia Konstantego.
Kiciński rozpoczął wydawanie Kroniki Drugiej Połowy roku 1819, po 7 numerach przekształcił tytuł w Orła Białego (3 razy w tygodniu, niewielki format, jednoszpaltowy układ, podobny do druku zwartego). Głosił idee demokratyczne, wolność słowa; w wyniku utarczek z cenzurą zamknięto ją po roku. W 1821 założył Kurier Warszawski, w 1847 tytuł kupił Ludwik Duszewski, aktor i dramatopisarz. Kurier… przetrwał na rynku niemal 120 lat, był to jeden z popularniejszych dzienników, najtańszy, pisany prostym językiem, zawierający krótkie teksty bulwarowej treści. Pisano o nim, że „tysiące ludzi nauczył czytać”, rekordowy nakład wyniósł 2 tys. egz.
Kiciński jest uważany za twórcę pierwszego koncernu prasowego, wydającego cały wachlarz różnorodnych tytułów, przyczynił się do rozwoju warszawskiej prasy literackiej i politycznej.
Pomyślna koniunktura Warszawy zwiększała zapotrzebowanie na prasę informacyjną. Bank Polski wydawał od 1830 Wiadomości Handlowe 3 razy w tygodniu. Gazetę swoją uzyskała mniejszość żydowska Dostrzegacz nadwiślański - Der Beobachter an der Weichesel, przez pewien czas ukazywała się prasa niemieckojęzyczna. Swój tytuł po raz pierwszy miał także rząd - finansował Monitor Warszawski (wyd. przez Komisję Wyznań i Oświecenia, nie zyskał uznania czytelników), potem Powszechny Dziennik Krajowy (stał się nieformalnym organem literackiej młodzieży Warszawy, pod wpływami prądów romantycznych).
(…)
…, Maurycy Mochnacki, Jan N. Janowski), wysoki poziom. Twórcy Gazety… zaczęli wydawać Kurier Polski w 1829 - świetna krytyka literacka.
Okres sejmu czteroletniego
1760-1815 na rozwój prasy w tym okresie silny wpływ ma sytuacja społeczno- polityczna oraz kulturalno- oświatowa (początki kapitalizmu, działalność reformatorska St.Konarskiego, okres oświecenia 1764-1795, okres Sejmu Czteroletniego 1788-1792, utrata niepodległości w 1795;
Monitor I.Krasickiego i F.Bohomolca 1765-1784
Rozwój czasopiśmiennictwa naukowego, gospodarczego Zabawy Przyjemne i Pożyteczne A. Naruszewicza i J. Albertrandiego
1770-1777
pisma o charakterze ogłoszeniowym Dziennik Handlowy, Przewodnik Warszawski
Codzienna prasa informacyjna - 1782
Organ Najwyższej Rady Narodowej w czasie insurekcji
Insurekcja Kościuszkowska:
Okres Insurekcji Kościuszkowskiej (wrzesień 1794): Zniesiono stworzone przez Konfederację instrumenty ograniczania prasy. Przez cały ten okres ukazywała się w Warszawie "Gazeta wolna warszawska" Antoniego Lesznowskiego. Charakter umiarkowany, nie wspierała radykalnych środowisk jakobińskich. "Korespondent narodowy i zagraniczny" wznowiony przez ks. Malinowskiego miał podobną linię polityczną. Powstańcy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)