Platon - etyka Platon (ok. 427-347 p.n.e), filozof grecki. Zainteresowania filozoficzne zawdzięczał dziewięcioletniemu obcowaniu z Sokratesem . Po jego śmierci odbył liczne podróże. Podczas podróży poznał wiele poglądów, w tym doktryny orfickie i pitagorejskie o wędrówce duszy, o uwięzieniu duszy w ciele, o dążności do najwyższej idei dobra. W 389 p.n.e., po powrocie do Aten, w gaju poświęconym Akademosowi założył szkołę - AKADEMIĘ PLATOŃSKĄ , którą kierował przez 42 lata. Była ona zorganizowana na wzór pitagorejski i miała zarówno charakter naukowy, jak i religijny. P laton rozwinął naukę o: 1) ideach , o ich charakterze, relacjach pomiędzy ideami a rzeczami, o ich naturze. 2) duszy , jej funkcjach biologicznych, poznawczych, religijnych, o zależnościach między duszą i ciałem. 3) przyrodzie, o stwórcy demiurgu - boskim budowniczym świata, naturze i materii. 4) poznaniu (rozumowym i wrodzonym), stopniach i metodach poznania. 5) filozofii i jej charakterze, zadaniach i celach. 6) cnotach , czyli etykę , w tym: o istocie cnót i ich strukturze, o miłości. 7) państwie . 8) pięknie , sztuce, twórczości, czyli estetykę . Platon ukształtował system filozoficzny, którego istotą było: * w ontologii : przekonanie, że i stnieje byt idealny i że byt realny jest odeń zależny. * w psychologii : uznanie, że dusza istnieje niezależnie od ciała i że ciało jako byt niższy jest zależne od niej. * w teorii poznania : twierdzenie, że istnieje wiedza rozumowa, niedoświadczalna, wrodzon a, i wiedza zmysłowa, niepewna i złudna. * w etyce: uznanie, że właściwym celem człowieka są dobra idealne i że dobra realne powinny być traktowane jako środki do niego wiodące. Platon był finalistą w pojmowaniu przyrody. Pionierem logiki , teorii państwa i prawa. PLATON NAUKA O IDEACH: 2 rodzaje bytu: rzeczy i idee (ale tak na prawde rzeczy sa tylko cieniami idei, zjawiskami wiec nie maja swojego bytu). Wiedza w pojeciach jest pewna i bezwzgledna. Pojecia sa stale i jedne, przedmioty na ich podstawie musza zawierac ich wlasnosci. Idee istnieja, rzeczy staja sie. Idee nie sa jednak przyczynami ale wzorcami. Czym jest idea? 2 teorie: logiczna (immanentna) i religijna (transcendentalna)
NAUKA O DUSZY: Dusza jest przeciwienstwem materii, zrodlem ruchu. Dusza pozwala poznac wlasnosci wspolne rzeczy (idee). Jest tez niesmiertelnym pierwiastkiem czlowieka. Dusza jest niematerialna, niesmiertelna, niezalezna od ciala (mimo zespolenia w czlowieku), zlozona (rozumna, impulsywna, zmyslowa), doskonalsza od ciala, cialo jest dla niej wiezieniem.
NAUKA O PRZYRODZIE: Swiatem rzadzi rozum i lad, zostal zbudowany przez Demiurga na wzor idei. Materia: trzecia przyczyna Wszechswiata, budulec (swiat zostal zbudowany z niej a nie stworzony z nicosci), jest nieokreslona, bezksztaltna, nieorganiczna. Swiat, planety posiadaja dusze i to na nich zostal nabudowany swiat. Dusza daje lad i ruch.
(…)
… i stale, organizm w celu wspolnego dobra, wiedza, wladcy-filozofowie.
Do najważniejszych pism w dorobku Platona należą: Obrona Sokratesa, Laches, Charmides, Eutyfron, Protagoras, Gorgiasz, Menon, Fajdros, Fedon, Uczta, Teajtet, Państwo
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)