Druga próba to tak zwana PĘTLA CIĄGŁEGO SPRZĘZRENIA ZWROTNEGO Candlanda i Berscheid.
Oni twierdzą że dyskusja nad tym co wcześniejsze a co późniejsze nie ma racji bytu. Każdy proces psychiczny jest wieloaspektowy. Obojętnie jaki jest uruchamiany proces psychiczny to on jest zawsze uruchamiany w ten sposób że ma w sobie element motywacyjny, emocjonalny jak i poznawczy. Tylko te elementy są w różnym nasileniu. Według Candlanda w zależności od tego co jest pierwsze pobudzenie, poznanie czy ocena poznawcza. W efekcie pobudzenia oceny poznawczej uruchamiana jest reakcja fizjologiczna i doświadczenie. Jeśli pierwsze będą pobudzone fizjologiczne reakcje to w efekcie na zasadzie ciągłej pętli wzajemnego sprzężenia zwrotnego to zostaje pobudzone doświadczenie i poznanie. Nie można więc odpowiedzieć na pytanie co jest pierwsze. Zależy to od tego co zostanie pobudzone, a to co zostanie pierwsze pobudzone uaktywnia pozostałe elementy.
Jest to schemat myślenia niewiele wnoszący. Bo przecież bez wielkich analiz wiemy, że tak jest. Można by się zastanawiać dalej na ile proces poznawczy jest nasycony procesem emocjonalnym. Wiele jest takich teorii ( będą one opisane w mojej książce ).
Jest cos takiego jak TEORIA STANU ZALEŻNEGO .
Jest to teoria, która wskazuje na to, że informacja dopływająca do człowieka, który przeżywadany stan emocjonalny jest łatwiejsza do odtworzenia wtedy kiedy pojawiąsię zmów ten sam stan emocjonalny.
Eksperyment:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)