Państwo w gospodarce mieszanej 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Państwo w gospodarce mieszanej 2 - strona 1 Państwo w gospodarce mieszanej 2 - strona 2

Fragment notatki:

6 POWODÓW INGERENCJI - rodzajów zawodności : 1.)CYKLE KONIUKTURALNE Podniesienie podatków i ograniczenie wydatków z reguły zmniejsza PNB i podnosi ceny. Polityka państwa może albo pogłębić cykl koniunkturalny albo przeciwnie.
Państwo nie może kontrolować sytuacji gospodarczej w sposób doskonały.
2.)DOBRA PUBLICZNE Dobro prywatne - dobro, które konsumowane przez jedna osobę nie może być jednocześnie konsumowane dla kogoś innego.(Np. ubranie, lody). Dobro publiczne - dobro, które będąc konsumowane przez jedna osobę może być jednocześnie konsumowane przez innych ludzi.(Np. czyste powietrze, złoża mineralne). Problem „gapowicza” Gapowicz to ktoś, kto bezpłatnie konsumuje dobro, którego wytwarzanie wymaga ponoszenia kosztów. Dot. dóbr publicznych, ponieważ jeśliby ktokolwiek nabył takie dobro, byłoby ono dostępne dla każdego. Dlatego dobra publiczne w większości nie są dostarczane prze prywatnych producentów.
Np.ktoś inny kupi obronę narodową, to nie będzie jej w ogóle.
Przezwyciężenie problemu gapowicza polega na ustalenia sposobu podejmowania wspólnej decyzji, jaką ilość środków należy przeznaczyć na obronę. I to państwo jest powołane dla tego, żeby podejmować takie właśnie decyzje.
Państwo musi zapewnić niezbędne rozmiary produkcji dóbr publicznych.
3.)EFEKTY ZEWNETRZNE Zdarza się ze ceny rynkowe nie odzwierciedlają w pełni kosztów i korzyści.
Efekt zewnętrzny występuje wtedy, kiedy produkcja lub konsumpcja dobra bezpośrednio oddziałuje na przedsiębiorstwa lub konsumentow, którzy nie kupują i nie sprzedają tego dobra oraz kiedy ten wpływ nie znajduje pełnego odzwierciedlenia w cenach rynkowych.
Ale nie wszystkie efekty zewnętrzne są szkodliwe.
Np. właścicielka domu, która pomalowala swój dom, dostarcza korzyści sasiadom, nie musza oni dłużej patrzeć na odrapane ściany.
4.)KŁOPOTY Z INFORMACJĄ Jeśli decyzje przedsiębiorstw i konsumentów nie są oparte na pełnej informacji, rynki nie będą działac prawidłowo.
Np. przedsiębiorstwom nie opłaca się informować o zagrożeniach zdrowia dla ich pracowników! Jeśli nie ma kar za oszustwo.
Państwo powinno dostarczać pewnych niezbędnych informacji na użytek swoich obywateli.
Np. wydając przepisy związane z bezpieczeństwem konsumpcyjnych, dbając żeby podstawowe produkty miały etykietki z niezbędnymi informacjami.
5.)MONOPOL I SIŁA RYNKOWA Rynki wolnokonkurencyjne, z reguły działają prawidłowo. Monopolista to wyłączny sprzedawca dobra lub usługi.
Monopoliści mogą osiągać wysokie zyski, ograniczając wielkość sprzedaży i podnosząc cenę, bo nie ma konkurencji.


(…)

… wysokie zyski, ograniczając wielkość sprzedaży i podnosząc cenę, bo nie ma konkurencji.
Pewne monopole są prawie nieuniknione.
Np.dostawcy gazu.
Każdego sprzedawcę lub nabywcę, który jest w stanie istotnie wpływać na cenę rynkowa,określa się mianem posiadacza siły rynkowej lub siły monopolowej. Interwencja państwa może poprawić alokacje zasobowa.
6.)REDYSTRYBUCJA DOCHODÓW I DOBRA SPOŁECZNIE POŻĄDANE…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz