Pamięci masowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1302
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pamięci masowe - strona 1 Pamięci masowe - strona 2 Pamięci masowe - strona 3

Fragment notatki:


8. Architektury pamięci masowych Pamięci masowe były do niedawne elementem dodatkowym i mało istotnym przy planowaniu rozwoju przez działy informatyki w firmach. Znaczenie ich było drugorzędne w porównaniu z zakupami serwerów, systemów operacyjnych, oprog ramowania, elementów sieci. W ostatnich latach zmieniło się to diametralnie. Informacja ma coraz większą wartość, i z roku na rok większa ilość danych musi zostać zgromadzona, zabezpieczona i przechowana. Większość przedsiębiorstw gromadzi informacje kluczowe dla działania w formie elektronicznej. Wzrosła też zależność pomiędzy dostępnością i bezpieczeństwem informacji, a przyszłością i przetrwaniem firmy w długim horyzoncie czasowym. W wielu branżach odpowiednie zarządzanie pamięciami masowymi jest warunkiem koniecznym dalszego istnienia firmy, czy też uzyskania przewagi nad konkurencją. W składowaniu danych można zaobserwować kilka trendów. Podstawowym jest zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych, drugi to wysoka dostępność danych. Zwiększenie bezpieczeństwa jest elementem najważniejszym. Większość firm realizując politykę bezpieczeństwa zgodnie z najwyższymi standardami, musi realizować zapewnienie protekcji danym. Wymaganie dostępności jest związane ze wzrostem liczby danych, które muszą być dostępne natychmiast. Należy to również zapewnić danym znajdującym się na dowolnym serwerze w sieci. W dobie wzrastającej na rynku konkurencji, aby rozwiązanie mogło zostać wprowadzone w życie musi być umotywowane ekonomicznie. Ponieważ pamięci masowe nie są tanim elementem systemu komputerowego dąży się do maksymalizacji zwrotu z zainwestowanych w nie środków. Aby to osiągnąć konieczne jest poszukiwanie rozwiązań wspólnych dla wielu serwerów, mogących działać w sieciach heterogenicznych, współpracujących z już istniejącymi w firmie zasobami. Ważnym aspektem jest również skalowalność. Dzięki dobrze zaplanowanym rozwiązaniom pamięci masowych można zabezpieczyć dane całego przedsiębiorstwa, poprawić obsługę klientów, umożliwić efektywna współpracę pracownikom w różnych oddziałach przedsiębiorstwa przy zachowaniu racjonalnych kosztów. Architektury pamięci masowych możemy podzielić na trzy rodzaje: DAS Direct Attached Storage lub SAS Server Attached Storage NAS Network Attached Storage SAN Storage Area Network 8.1 DAS Pamięć podłączona bezpośrednio do sieci jest rozwiązaniem klasycznym. Jedynym miejscem gdzie w przyszłości będzie stosowana są systemy bardzo małe, gdzie podstawowym kryterium jest niski koszt zakupu. Obecnie, jednak ponad 95 proc. pracujących urządzeń przechowujących dane wykorzystuje najprostszy sposób komunikacji z komputerem - połączenie bezpośrednie. Stosuje się tu różne odmiany interfejsów, m.in. EIDE, SCSI, Fibre Channel. System pamięci, tj. macierz dyskowa,

(…)

… urządzenia jest prostszy i zapewnia integralność danych. Backup może być wykonany z wykorzystaniem napędu taśmowego wbudowanego w macierz lub napędu czy zmieniacza zewnętrznego, podłączonego bezpośrednio do macierzy przez port SCSI.. Wymienione cechy NAS pozytywnie wyróżniają tę technologię na tle najczęściej stosowanego sposobu składowania danych Direct Attached Storage.
Struktura NAS jest w pewnym stopniu…
… danych pracujące, online wymagają szybkiego dostępu do danych. Wydzielenie drugiej sieci służącej wyłącznie do przesyłania danych pozwala sprostać temu wyzwaniu. Siec ta może korzystać z różnych standardów tj SCSI Gigabit Ethernet, ale najodpowiedniejszy jest Fibre Channel.
Jest to rewolucyjna, niespotykana wcześniej topologia: serwery plików, baz danych, aplikacji są podłączone jednocześnie do dwóch różnych sieci. Dzięki LAN mogą one komunikować się ze stacjami roboczymi, a przez drugą sieć z urządzeniami pamięci masowych (napędy taśmowe) czy całymi podsystemami (np. macierze dyskowe, biblioteki taśmowe). Tę drugą sieć określa się właśnie mianem Storage Area Network (SAN). Jest ona zupełnie niezależna od sieci służącej w firmie do wymiany danych między użytkownikami, jej praca nie jest zakłócana np…
…/s. Sieć ta oprócz szybkości musi charakteryzować się również możliwością przesyłania danych na duże odległości. Tam, gdzie potrzebna jest nie tylko duża pojemność, ale również krótki czas odpowiedzi systemu, duża przepustowość oraz centralne zarządzanie ogromną ilością danych, SAN sprawdzi się najlepiej. Serwery plików i aplikacji są połączone do dwóch sieci, tradycyjnej komunikacyjnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz