Oświadczenie woli

Nasza ocena:

3
Pobrań: 490
Wyświetleń: 1323
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oświadczenie woli - strona 1

Fragment notatki:

Z jej treści dowiemy się więcej na takie tematy, jak: czym jest oświadczenie woli, wady oświadczenia woli, pozorność czynności prawnej, groźba, błąd.

Oświadczenie woli
Oświadczenie woli to każde zachowanie się osoby będące uzewnętrznieniem zamiaru tej osoby wywołania określonych skutków prawnych(ustanowienia, zmiany lub zniesienia stosunku prawnego). Wola osoby składającej oświadczenie musi być ujawniona w sposób dostateczny. Prawo dopuszcza złożenie oświadczenia woli w sposób dorozumiany jednak oświadczenie to nie może nasuwać wątpliwości co do jego znaczenia. W wielu wypadkach prawo wymaga, aby oświadczenie dotyczące danej czynności prawnej było złożone w szczególnej formie, np. forma aktu notarialnego dla nabycia własności nieruchomości. W polskim prawie rozróżniamy dwie nieważności złożenia oświadczenia woli:- bezwzględnie nieważne - oświadczenie woli złożone przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, znajduje się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli, albo złożyła je jedynie dla stworzenia pozoru. - względnie nieważne - oświadczenie woli złożone pod wpływem błędu, groźby bezprawnej, wyzysku lub zniekształcone przez osobę trzecią. Oświadczenie takie ma moc prawną dopóki osoba składająca nie uchyli się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.
Wola osoby, która dokonuje czynności prawnej, może być wyrażona przez każde zachowanie, ale uzewnętrznione w sposób dostateczny.
Wobec tego samo pomyślenie, przekonanie, czyli zachowanie tego w sobie, nie jest wyrażeniem woli.
Oświadczenie woli można też złożyć w postaci elektronicznej. Kiedy dochodzi do złożenia oświadczenia woli? Wtedy gdy dotarło do osoby, której ma być złożone, w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Przykładem może być oświadczenie o przyjęciu oferty.
Jeśli chodzi o formę elektroniczną, to jest ono złożone w chwili, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba, do której jest skierowane, mogła zapoznać się z jego treścią.
Przykładem może być każda umowa. Może to być pożyczenie koleżance książki na 5 dni, odstąpienie komuś na kilka godzin roweru, kupno  auta.
Czasami oświadczenie woli jest tak złożone, że nie bardzo można je zrozumieć na pierwszy rzut oka, nie wiadomo, o co chodzi. Wtedy oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak wymagają tego zasady współżycia społecznego  ze względu na okoliczności, w których zostało złożone, oraz przyjęte zwyczaje.
Aby zachowanie mogło zostać uznane za oświadczenie woli, musi spełnić następujące warunki: musi być zrozumiałe przynajmniej na tyle, by można było ustalić jego sens, musi dotyczyć spraw normowanych przez prawo, ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz