Organizacja Narodów Zjednoczonych - cele i zasady w świetle stosunków międzynarodowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacja Narodów Zjednoczonych - cele i zasady w świetle stosunków międzynarodowych - strona 1 Organizacja Narodów Zjednoczonych - cele i zasady w świetle stosunków międzynarodowych - strona 2 Organizacja Narodów Zjednoczonych - cele i zasady w świetle stosunków międzynarodowych - strona 3

Fragment notatki:

Organizacja Narodów Zjednoczonych - cele i zasady w świetle rozwoju stosunków międzynarodowych ART. 1 KNZ (1945)
Narody Zjednoczone dążą do następujących celów: 1. Do utrzymywania pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego ; w tym celu będą one podejmowały skuteczne zbiorowe środki dla zapobiegania i usuwania gróźb przeciwko pokojowi i dla uchylania aktów agresji lub innych zamachów przeciwko pokojowi, oraz osiągały, przy pomocy środków pokojowych i zgodnie z zasadami sprawiedliwości i prawa międzynarodowego, załatwianie lub rozstrzyganie sporów międzynarodowych albo sytuacja, które mogłyby doprowadzić do zakłócenia pokoju;
2. Do rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy narodami , opartych na poszanowaniu zasady równouprawnienia i stanowienia narodów o sobie, oraz do podjęcia innych stosownych środków dla utrwalenia pokoju powszechnego;
3. Do osiągnięcia międzynarodowej współpracy przy rozwiązywaniu zagadnień międzynarodowych o charakterze gospodarczym, społecznym, kulturalnym lub humanitarnym, jak również przy popieraniu i zachęcaniu do poszanowania praw człowieka i podstawowych swobód dla wszystkich bez różnicy rasy, płci, języka lub religii; i
4. Do stania się ośrodkiem, uzgadniającym działalność narodów, zmierzającą do osiągnięcia tych wspólnych celów.
Przy formułowaniu celów (zaraz po II WŚ) stawiano nacisk na wolności inne niż te, które są istotne teraz. Nadrzędne było utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, natomiast inne (współpraca, przyjazne stosunki) miały pomagać w osiągnięciu celu nadrzędnego. Rozwój stosunków międzynarodowych, zmiany układów sił oraz przeobrażenia ustrojowe spowodowały, że cele należało zdefiniować na nowo.
Cele można było rozwinąć w sposób:
literalnego ewoluowania (nadanie nowego znaczenia, dzisiaj przyjmuje się, że międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo to nie tylko stan bez wojny, sytuacje wewnętrzne w państwach lub napięcia między nimi także mogą burzyć ład międzynarodowy) poprzez stworzenie nowych celów.
Rezolucja ZO ONZ Nr 55/2 Deklaracja Milenijna NZ (rozbudowano cele ONZ, państwa są zobowiązane do ich osiągnięcia, ale nie prawnie). Najważniejsze kwestie które zostały uszczegółowione:
Pokój, bezpieczeństwo i rozbrojenie Przeciwdziałanie wojnom międzynarodowym i domowym, niszczenie broni masowego rażenia, walka z międzynarodową przestępczością, handlem bronią, przemytem, praniem brudnych pieniędzy, a także nacisk na przestrzeganie rozejmu olimpijskiego w trakcie zawodów sportowych.
Rozwój gospodarczo-społeczny i eliminacja ubóstwa Pomoc dla państw rozwijających się - bezcłowa polityka, umorzenie długów, pomoc na rozwój.


(…)


Protokół z Kioto (klimat globalne ocieplenie; wszedł w życie w 2005). Walka o racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych, ograniczanie skutków klęsk żywiołowych, zrównoważony rozwój zasobów leśnych.
Prawa człowieka, demokracja i praktyki dobrego rządzenia
Podkreślenie znaczenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, kwestie mniejszości narodowych oraz migrantów, zwalczanie przemocy wobec kobiet i dzieci, eliminacja rasizmu i ksenofobii, zapewnienie wolności mediom oraz dostępu do informacji dla obywateli.
Ochrona słabszych
Ochrona ludności cywilnej, koordynacja pomocy humanitarnej, konwencja Praw Dziecka.
Zaspokojenie szczególnych potrzeb Afryki
Wsparcie dla rodzącej się demokracji, zapobieganie konfliktom, wykorzenienie ubóstwa i zrównoważenie rozwoju, walka z HIV/AIDS.
Wzmocnienie Narodów Zjednoczonych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz