Organizacja montażu wybranych rodzajów budynków

Nasza ocena:

5
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacja montażu wybranych rodzajów budynków - strona 1 Organizacja montażu wybranych rodzajów budynków - strona 2 Organizacja montażu wybranych rodzajów budynków - strona 3

Fragment notatki:

Organizacja montażu wybranych rodzajów budynków
Organizacja montażu zależy od wielu czynni­ków, takich jak:
— rodzaj budynku (jego rozległość i wyso­kość),
— konstrukcja budynku,
— rodzaj złączy między prefabrykatami,
— rodzaj stosowanego sprzętu montażowego,
— czas przeznaczony na montaż.
Rozległe budynki jednokondygnacyjne, jedno-i wielonawowe hale przemysłowe montuje się zazwyczaj żurawiem jezdniowym. Hale z żel­betowych elementów prefabrykowanych można montować albo metodą rozdzielczą, albo kom­binowaną. W metodzie rozdzielczej do zmonto­wania całości hali potrzeba czterech lub pięciu przejazdów żurawia. W metodzie kombinowa­nej liczba przejazdów zmniejsza się, ponieważ zazwyczaj dźwigary, płyty dachowe, a czasem i płyty ścienne montuje się w czasie jednego przejazdu. Jeżeli na budowie pracuje jeden żu­raw, to trzeba nim montować zarówno elementy o dużej, jak i o niewielkiej masie, co zmniejsza stopień jego wykorzystania. Przy metodzie roz­dzielczej halę można montować dwoma żura­wiami pracującymi równomiernie w bezpiecz­nej odległości od siebie. Żurawiem o więk­szym udźwigu montuje się wówczas słupy, belki podwalinowe, belki podsuwnicowe i dźwigary, a drugą maszyną płyty dachowe i ścienne. Przy montażu hal podstawowym elementem de­cyzyjnym jest przyjęcie drogi poruszania się żu­rawia w czasie montażu. Może on poruszać się wzdłuż zewnętrznych ścian hali (z jednej lub dwóch stron) lub wewnątrz poszczególnych naw (rys. 10.35), przeważnie wzdłuż nich, choć cza­sem korzystny może okazać się ruch żurawia w poprzek naw. Budynki wielokondygnacyjne montuje się w na­szych warunkach prawie wyłącznie żurawiami wieżowymi. Ich pracę można zorganizować wg następujących schematów poruszania się ma­szyn:
— jednostronnie (rys. 10.36a),
— dwustronnie jednym żurawiem (rys. 10.36b),
— dwustronnie dwoma żurawiami (rys. 10.36c),
— czołowo z wjazdem żurawia w środkowy trakt budynku lub czołowo-bocznie (przy bu­dynkach szkieletowych) (rys. 10.36d). Budynki wielokondygnacyjne dzieli się zazwy­czaj na działki montażowe, czyli wyodrębnio­ne części rzutu budynku, na których wszyst­kie elementy pionowe można ustawić w ciągu jednej zmiany roboczej. Na działkach monta­żowych w budynkach wielkopłytowych najczę­ściej montuje się kolejno: elementy pionowe (ściany zewnętrzne, wewnętrzne działowe, ele­menty wentylacyjne), płyty stropowe. Spoczniki międzypiętrowe i dolne biegi schodowe mon­tuje się podczas ustawiania ścian, a spoczniki kondygnacyjne i górne biegi podczas montażu stropów. Oczywiście w związku z różnymi roz­wiązaniami konstrukcyjnymi występują tu pew­ne zmiany.


(…)

… klatki scho­dowej, bloki wentylacyjne,
— w systemie OWT: ściany szczytowe, ściany wewnętrzne poprzeczne i podłużne, belki ścia­ny, bloki wentylacyjne i spalinowe, ścianki dzia­łowe, płyty stropowe, elementy klatek schodo­wych.
W budynkach szkieletowych o połączeniach spawanych (system SBO i ZSBO) ogólna kolej ność montażu jest następująca: słupy zewnętrz­ne i wewnętrzne, rygle, prefabrykowane ściany szczytowe i wewnętrzne, nadproża ścian szczy­towych i podłużnych, pasy podokienne trój-warstwowe (o ile występują), dolne warstwy bloków wentylacyjnych, filarki międzyokienne, płyty stropowe, górne warstwy bloków wenty­lacyjnych, elementy klatki schodowej. W systemach o monolitycznych połączeniach slupów (BWP-71) na szczególną uwagę zasłu­guje fakt, że ze względu na taki charakter połą­czeń słupy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz