Opracowanie zagadnień z mechaniki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowanie zagadnień z mechaniki - strona 1 Opracowanie zagadnień z mechaniki - strona 2 Opracowanie zagadnień z mechaniki - strona 3

Fragment notatki:

MECHANIKA 1) Zasady dynamiki Newtona I zasada dynamiki (bezwładności)
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła zewnętrzna lub wypadkowa wszystkich sił jest równa zeru to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym po lini prostej
II zasada (przyśpieszenia) Zmiana pędu ciała w czasie jest wprost proporcjonalna do wart siły przyłożonej do tego ciała i ma kierunek i zwrot identyczny jak ta siła.
III zasada (akcji i reakcji)
Jeżeli jedno ciało działa na drugie ciało jakąś siłą to to drugie ciało działa na pierwsze siłą równą co do wartości lecz przeciwnie skierowaną.
2) Transformacja Galileusza. Układy inercjalne i nieinercjalne W układzie x'y' ciało posiada prędkość v'. Układ x'y' porusza się względem układu xy z prędkością V0. Zatem prędkość obserwowana w układach xy wynosi:
Jest to transformacja prędkości Galileusza
Układy nie poruszają się względem siebie lub poruszające się ze stałą prędkością nazywają się układami inercjalnymi.
Układy, które poruszają się z przyspieszeniem względem siebie nazywamy ukł nieinercjalnymi.
3) Siły tarcia -współczynnik tarcia statycznego
- ……………………. kinetycznego
4) P raca mechaniczna Wiąże się z przyspieszeniem ciała Jednostką pracy jest dżul [1J]
Jest to praca wykonana nad ciałem przez jedną siłę F. Jeżeli sił jest więcej to całkowitą pracę obliczamy sumując prace wykonane przez poszczególne siły
Praca siły zmiennej:
Siła F zmienia się na drodze r
Praca wykonana nad jednym ciałem jest równa zmianie jego energii kinetycznej.
W= (delta)Ek
Całkowita praca na drodze r1 r2 W= i będzie równa polu pod krzywą F(r) między punktami r1 i r2czyli:
5) Sily zachowawcze i niezachowawcze Jeżeli ciało pod działaniem siły przebywa dowolną drogę i wraca do punktu wyjścia z taką samą energią to taką siłę nazywamy zachowawczą. Oznacza to, że praca tej siły na drodze zmakniętej równa się zetu czyli:
Jeżeli warunek ten nie jest zachowany to siła jest niezachowawcza
6) Pojęcie energii potencjalnej Energię zgromadzoną w ciele dzięki której może ono wykonać pracę nazywamy energią potencjalną czyli F(x)= kx

(…)

…, gdyż związana jest ona tylko z natężeniem wiązek.
89) światło spolaryzowane, metody polaryzacji światła
90) Własności promieniowania ciała doskonale czarnego, postulat Planca
a) promieniowanie wychodzące z wnętrza ma zawsze większe natężenie niż promieniowanie ścian zewnętrznych
b) w danej temp emisja energetyczna promieniowania wychodzącego z wnętrza jest identyczna dla wszystkich źródeł promieniowania;
c)zmiana emisji energetycznej ciała doskonale czarnego zmienia się w prosty sposób z temperaturą:
Gdzie indeks „c” wskazuje na ciało doskonale czarne a T jest temperaturą w sklai bezwzględnej. Współczynnik nosi nazwę stałej Stefana-Boltzmanna a jego wartośc wynosi: 5,67 . Zależność temperaturowa promieniowania zewnętrznych ścian jest bardziej skomplikowana i czasem wyraża się ją w uproszczony sposób jako: Gdzie e jest współczynnikiem zależnym od rodzaju substancji i temperatury.
wartość R dla ciała doskonale czarnego zmienia się wraz z temperaturą. Poszczególne krzywe zależą tylko od temperatury i nie zależą od rodzaju materiału, kształtu oraz wielkości ciała
Postulat Plancka:
Załóżmy, że mamy dwa oscylatory oddziaływujące ze sobą, z których jeden ma częstotliwość dwa razy większą od drugiego…
…) jest to słynny związek między masą a energią podany przez Einsteina. Każdej masie bezładnej odpowiada ściśle określona energia i na odwrót.
Masa relatywistyczna zależy od prędkości Energia relatywistyczna: wychodzimy z równania ruchu
i przyjmujemy, że praca jest równa otrzymujemy 36) Równanie Bernoulliego
Z zasady zachowania energii dla tego płynu wynika następujący związek Najważniejszy wniosek z równania Bernoulliego to:
Jeśli przy przepływie wzdłuż poziomej linii prądu prędkości elementu płynu wzrasta to ciśnienie płynu maleje i na odwrót ! 38) Rozszerzalność cieplna ciał.
Atomy w ciałach drgają. Jeżeli temp rośnie wzrasta średnia odległość miedzy atomami. Z doświadczenia wynika, że :
Dla wody temp 4 st C jest temp graniczną.
Zarówno poniżej jak i powyżej tej temp objętość jej się zwiększa. Zależy…
…*A czyli Wat
1V*A = (1J/C)*(1C/s)= 1J/s 63) Siła Lorentza. Indukcja magnetyczna Jeżeli na poruszający się przestrzeni z prędkością v ładunek elektryczny q działa siła F to mówimy, że w tej przestrzeni istnieje pole magnetyczne o indukcji B. Jednostką indukcji pola magnetycznego B jest 1 tesla, jest ona równa: 65) działanie pola magnetycznego na przewodnik z prądem. Prąd płynie tak, że wektor gęstości prądu `j…
… w pętli nie płynie . kiedy zaczniemy usuwać magnes w pętli zaobserwujemy przepływ prądu. Jeżeli magnes zatrzymamy prąd nie będzie płynął. W zależności którym biegunem będziemy wkładać magnes prąd będzie płynął w różnych kierunkach.
Prawo Faradaya
Indukowana w obwodzie SEM równa jest wziętej ze znakiem ujemnym szybkości z jaką zmienia się strumień indukcji magnetycznej przechodzący przez ten obwód Reguła…
…. Promienie tych fal nie są równoległe.
Fraunhofera:
Jeśli Ź odsuniemy na bardzo dużą odległość, to do otworu dociera fala płaska. Również fala docierająca do P jest płaska. 86) Dyfrakcja w pojedynczej szczelinie.
Jeśli skierujemy falę płaską w kierunku prostopadłym na długą wąską szczelinę o szer a, to równoległe promienie biegnące od szczeliny do tego punktu wszystkie przebywają tą samą drogę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz