Opodatkowanie w formie karty podatkowej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opodatkowanie w formie karty podatkowej-opracowanie - strona 1 Opodatkowanie w formie karty podatkowej-opracowanie - strona 2 Opodatkowanie w formie karty podatkowej-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 11 10.05.2011 Opodatkowanie w formie karty podatkowej
Warunki opodatkowania w formie karty podatkowej
Stawki karty podatkowej
Tryb i warunki rozliczeń
Karta podatkowa
To najprostsza z form obciążeń dochodu, ze względu na zakres kategorii tego podatku jak i sposób ustalania zobowiązań. O kartę podatkową należy się ubiegać. O tym czy będziemy podatnikami karty podatkowej decyduje naczelnik urzędu skarbowego wydając decyzję. Jest to jedyna forma obciążeń dochodu, która zostaje uprawomocniona drogą decyzji, poprzednie formuły dt. samoobliczenia. W swojej istocie nie jest oparta na żadnych kategoriach, które determinują wartość dochodu. Jej przedmiotem są zdarzenia, a wartość podatku oparta jest na ??wewnętrznych znamionach bogactwa/podawstwa??. Na potrzeby karty podatkowej nie prowadzi się żadnych ewidencji, nie ustala się wartości ani przychodów, ani kosztów. Podatnik jest zobligowany do wydawania rachunków i przechowywania ich kopii, jeżeli klient tego zażąda. Ten kto jest na karcie podatkowej, też może być podatnikiem podatku VAT i wtedy wszystkie obowiązki dokumentacyjne wynikające z ustawy o podatku VAT musi spełnić.
Na wydanie decyzji w sprawie karty podatkowej naczelnik us ma 4 miesiące, co nie oznacza dla podatnika „wakacji” od daniny. Do momentu wydania decyzji podatnik opodatkowuje się wg takiej formy, jaka jest dla niego następna (na zasadach ogólnych, ryczałt lub może kontynuować kartę podatkową do której wcześniej była wydana decyzja). W przypadku pozytywnej decyzji, zapłacony podatek w innej formie jest zaliczany na poczet karty podatkowej.
Kto  osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą osobiście lub ewentualnie w formie spółki cywilnej
Zainteresowany przedsiębiorca ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację podatkową będącą wnioskiem o przyznanie opodatkowania w formie karty podatkowej - deklaracja 5/16 - ujmuje wszystkie niezbędne informacje do podjęcia decyzji o przyznaniu bądź odrzuceniu prawa do karty podatkowej.
Wymogi
Zakres Zatrudnienie Inne wymogi
12 zakresów działalności ściśle określony poziom (0-5)
Zakres
działalność usługowa lub wytwórcza
handel detaliczny artykułami spożywczymi, napojami, wyrobami tytoniowymi, kwiatami
handel detaliczny artykułami nieżywnościowymi
gastronomia
usługi transportowe przy użyciu 1 pojazdu
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz