dr hab. Roman Bcker. Notatka składa się z 2 stron.
13. OPINIA PUBLICZNA Jest ściśle związana z pojęciem obywatelskości. To obywatele tworzą opinię publiczną. Niewolnicy, poddani nie są w stanie tego zrobić, gdyż nie ma tam pełnej wolności. Może dominować wówczas plotka, anegdota, dowcip, ale nie opinia publiczna. Opinia publiczna powstaje we Francji podczas rewolucji francuskiej, w Anglii w XVII wieku, w Polsce podobnie, ale również w sierpniu 80'. Jurgen Habermas uważał, że opinia publiczna to przestrzeń, w której ludzie dzięki zdolności przedstawiania poglądów, wyzbywając się z roli poddanych, mogli otwarcie wyrażać swoją podmiotowość. Immanuel Kant był zwolennikiem racjonalnego charakteru opinii publicznej, mówi o tym, co jest zdrowo rozsądkowe na tym najniższym poziomie racjonalności. Georg Wilhelm Hegel uważał, że opinia publiczna ma funkcje moralne, mówi co jest dozwolone, a co nie jest dozwolone. Należy odróżnić również moralność prywatną od moralności państwowej. Hannah Arendt prowadziła pojęcie public space , teren, na którym spotykają się wolni obywatele, aby dyskutować o tematach politycznych. Wtedy ich subiektywne opinie w starciu z innymi subiektywnymi opiniami obiektywizują się. Arendt odrzucała opinię publicznego, gdyż traktowała ją jako coś, co naprawdę istnieje, a wtedy nie można było mówić o procesie obiektywizacji. Po drugiej wojnie światowej najważniejsza staje się konsumpcja - sweety sixties . Stajemy się wyłącznie konsumentami, odbiorcami - najważniejsze jest czy polityk nadaje się do konsumpcji, a nie jakie ma poglądy. Czy my skonsumujemy wizerunek jaki on nam przedstawia? Opinia publiczna przestaje być obszarem ścierania się poglądów, staje się przedmiotem manipulacji postaw przez marketingowców. Konsumpcja dóbr materialnych odnosi się również do kreowania obowiązujących wzorców opinii publicznej. To samo odnosi się do politycznej poprawności - o pewnych zjawiskach czy o grupach osób lepiej nie mówić. Mamy do czynienia z różnymi teoriami na temat opinii publicznych.
Liberalna teoria opinii publicznej kształtowała się w epoce oświecenia, dzięki niej mogliśmy obserwować pewien idealny typ opinii publicznej. Zawierała trzy elementy: 1) wizja dobrego państwa, idealnego porządku, 2) arena wymiany poglądów, przestrzeń poglądów, 3) przedmiot wymiany opinii publicznej. Krytyczna teoria opinii publicznej podchodzi krytycznie do rzeczywistej opinii publicznej. Narodziła się w okresie międzywojennym. Ogromne masy otrzymały powszechne prawo wyborcze nie zdając sobie sprawy z wagi swoich wyborów, kierowali się uczuciami i namiętnościami, żądzami i zazdrością, a nie rozumem. Gasset y Ortega Bunt mas masy chcą wejść na salony będąc masami, nie chcą przejmować wartości arystokratycznych. Thomas Mann był jednym z najostrzejszych krytyków niemieckiego społecznego. Uważał on, że masy charakteryzują się tanim irracjonalizmem, takim, który jest najbardziej masowy, najłatwiejszy do sprzedaży - to negacja prawdy, wolności i sprawiedliwości. Zostało to zastąpione przez dość banalne mity.
(…)
… Zjednoczonych rozpoczęło się profesjonalne badanie opinii publicznej, biorące pod uwagę reprezentatywną grupę obywateli. Sanking - dobór próby reprezentacyjnej. Im mniejsza próba, tym poziom błędu jest większy. Przyjmuje się, że bada grupa musi mieć co najmniej 200 osób. Próba 400-osobowa przyjmuje błąd na poziomie 6%, 600 - 5%, 1500 - 3%. Możemy wyznaczyć zatem krzywą, która jest asymptotyczna, nigdy nie będziemy mieli idealnego, pewnego, niezmiennego obrazu. Efekt ankieterski - ankieter sugeruje ankietowanemu odpowiedź. Wstyd respondenta - nie udzielamy prawidłowej odpowiedzi wtedy, kiedy zagraża to naszej integralności. Dane podane powyżej obowiązują przy odmowie udzielenia odpowiedzi rzędu 5%. Badania po wyjściu z wyborów - mamy do czynienia z niskim poziomem błędu, musi być to od razu po wyjściu…
…, na którym każdy może się spotkać z każdym i wymienić poglądami
Areopag- miejsce gdzie gromadzą się mędrcy, zgromadzenie ludzi mądrze dyskutujących
19 wiek-> opinia publiczna ma charakter publiczny
E. Kant-> opinia publiczna ma charakter racjonalny
Hegel-> opinia publiczna ma funkcje moralnego autorytetu w państwie (co można robić a co jest niemoralne)
20 wiek-> Hanna Arendt-> pojęcie public space (przestrzeń publiczna)
Pojęcie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)